Çok ama çok garip bir hata....

Kombat
21-05-2010, 07:42   |  #1  
Kombat avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
425 mesaj

Arkadaşlar sorunumu yazmadan önce sistem özelliklerimi yazayım.
Intel e6600 2.4 dual core
dp965lt intel anakart
samsung 7200rpm 300gb hdd
ati hd3870 ekran kartı
feel 550W psu (kasanın kendi güç kaynağı)
windows 7 ultimate

3-4 gün kadar önce system mechanic ile her zaman ki gibi deep sytem scan yaptırıyordum. O bitirene kadar film açıp bakıyım dedim. Ne kadar zaman geçti bilmiyorum filmde sesler kesildi, görüntü dondu. Fareye tıkladım, klaveye bastım bilgisayar donmuş. HDD lambası sürekli yanıyor ama ses yok. Resetledim bu defa system mechanic ile hdd hatalarını taramasını istedim. Tarama sırasında yine film açtım yine aynı olay. Bu defa film açmadan yaptım. Tekrar dondu. HDD lambası yanıyor. Scandisk'i açılışta çalışması için zamanladım. Tarama yaptı pekçok dosya bozuk. İşin ilginci scandisk yaptıktan sonra donmaların sıklığı arttı. Disk birleştiricisi ve tekrar scandisk yaptım. Sorun devam etti. Harddiskte problem olabileceğini düşündüm. HDD Regenerator programıyla usb boot yaparak badsector ihtimaline karşı tarattım. Sorun bulunmadı. 2. işletim sistemim D sürücüsünde. Sistemi ordan açıp C sürücüsüne scandisk yaptım hiçbir sorun bulunamadı. Tabi donmalar arada oluyor. Acaba fanlarda mı sorun var, pislikten mi oluyor diye düşündüm. Ekran kartının soğutucusundaki mazgallar dahil heryerini en ince ayrıntısına kadar temizledim. İşlemci fanının metallerinin arasındaki tozları falan fırçayla aldım. Dökülen pislikleride süpürge makinesiyle aldım. Güç kaynağının fanının arasına dahi bezi rula yapıp sokup temizledim. Nemli bezle de parçaları ve harddiski sildim. Bir süre bekledikten sonra sistemi toparlayıp çalıştırdım. Sorunsuzca bir günden sonra. Monitörü kapatıp yattım. Sabah uyandığımda sistem yine donmuş haldeydi. Resetledim sistem açıldıktan sonra donma tekrar oldu. Kapattım UPSden de gücü kestim 10-15sn sonra tekrar açtım. Bu defa Windows yüklenirken dondu. Daha fazla uğraşmadan kapattım. Bir kaç saat sonra tekrar çalıştırdım. Sorunsuz bir şekilde harddiskleri virüse karşı tarattım. Bir kaç tane virüs bulundu temizlettikten sonra güvenli kipte başlattım. Burda da kaspersky ile tam tarama yaptırdım. Normal başlattım Norman malvare ile tarama başlattım ki sistem yine dondu. Bellek hatası olabilir diye düşündüm başlangıçta bellek hatasına karşı taradım sorun yok. HDD'de sorun yok!, RAM'de yok!, İşlemci de yok! Sorun nerde kafayı bozucam. İşin garibi bu donmalardan sonra Windows orjinal değil şeklinde uyarılar almaya başladım. Aklıma Microsoft'un biosta değişiklik yapan kırıcılarla alakalı bir güncelleme yüklediği gelmiyor değil... Ama şu da var. Bios'a girdikten sonra bile sistem donmaya başladı. Harddisk'i söküp sistemi çalıştırdım. Harddisk sökülü olduğu halde HDD lambası kasada yanıyordu. Güç düğmesine basınca çalışıp duruyor tekrar basınca çalışıyordu. Yani marş basar gibi. Arkadaşlar sorun hakkında epey bir araştırma yaptım bir iki kişinin sorunu benimkine benziyor ama anakarttan kaynaklandıklarını yazmışlar. Markası falan farklı. Statik elektrik mi diye düşündüm o da düşük bir ihtimal, normalde statik elektrik kısa sürer. Sistem şu anda kapalı. Eğer çekebilirsem görüntülü olarak sorunu österebilirim. Aklıma soğutmayla alâkalı mı diye geliyor. Soğutma ile alakalı değil çünkü bir HDD fanı, güç kaynağının fanı, kapak üzerinde kocaman bir fan var yani soğutmada bir problem yok. En azından öyle düşünüyorum ama biostan hardware monitoring'e girince anakart, işlemci ısıları sürekli artıyor. Ama daha öncede sistemi 3-4 gün kapatmadan çalıştırdığım oluyordu ama böyle bir sorunum olmuyordu. Acaba parçalar ömrünü doldurmuş olabilir mi? Bir de o kırıcılardan kaynaklanan donanıma herhangi bir zarar söz konusu mu?
Umarım sorunumu açıkca tarif edebilmişimdir. Yardımlarınızı bekliyorum.

xxömür
21-05-2010, 10:57   |  #2  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

BU KADAR UZUN YAZIYI KİMSE OKUMAZ DOSTUM KUSURA BAKMA<

Denisjr
21-05-2010, 11:01   |  #3  
Yeni Üye
47 mesaj

Taşınabilir HDD mi kullanıyorsunuz? Tarama sonuçlarına baktınızmı peki belkide sistem dosyalarından silmiş olabilir.. Sistem geri yüklemeyi önerebilirim.. Yada win7 yi tekrar takıp onar diyebilirsiniz.. Birşey kaybetmezsiniz..

Emre Kaan Çamlıca
22-05-2010, 07:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
400 mesaj

Sorun bencede anakartta başka anakartta dene..