çok büyük bir sorunum var ekran kartımda

tuncel79
04-05-2008, 11:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

açılışta kırmızı seritler olustu kranda ve masaustune gelmeden monıtor kendını beklemeye alıyo kapanıyor ve pc kıtlenıyor. vga modunda ctım en dusuk cozunurlukte ama goruntudekı renk bozulmaları devam edıyor. kartı kontrol ettım normal takılı gevseme falan yok. orjınal surucusunu tekrar kurdum ama değişme olmadı. grafik adaptorunun seçilmesi gerektiğini söyleyen bi mesaj cıkıyor catalsyt center tarafından. acaba kartım yandımı yandıysa tamiri mumkunmu değilse yenisini aldıgımda yıne aynı sey olurmu  acaba. sorun kartlamı ılgılı yoksa baska bı sorunmu var yardımcı olursanız sevınırım[resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim][resim][/resim]

Banned
04-05-2008, 11:32   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Öncelikle ekran kartınızı çıkartıp iyice temizleyin, dikkatlice yerine takın.Olası kirlenmeye bağlı temassızlık veya yerinden oynama durumlarındada aynı hata olabilmektedir.Bir diğeri kartı taktıktan sonra  kartın arka anakarta uzak köşesinden yukarı dogru hafif kaldırıp bu şekilde tutarak bilgisayarıaçın.Olası yüksek ısıya bağlı kart  eğilmelerinde temazsızlık olabilmektedir.Bir diğeri kartınzın sürücüsünü kaldırıp tekrar kurun, hiç görüntü vermiyorsa bu durum geçersizdir ancak bozukta olsa görüntü geliyorsa sürücüden kaynaklanabilir.Son çare kartı çıkartıp başka bilgisayarda deneyin, bu şekilde arızanın karttan mı sistemdenmi kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Alibaba
04-05-2008, 11:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

windowsa girmeden biosa gir sistemi metin modda açık tut bir süre. aynı sorun devam ederse fiziksel bir arıza vardır. yok yapmıyorsa, sistemini chipin verdiği CDden canlı çalışan knoppix gibi bir linuxla açmayı dene, onda da yapmıyorsa fiziksel bir sorun yoktur, windowsun cihaz sürücüleri bozulmuştur.
ama büyük ihtimalle ekran kartında fiziksel bir tahribat oluşmuş. modelini vermediğin için çıkış tarihinden de tahmin edemem. garanti dolmadıysa servise ver.

tuncel79
04-05-2008, 12:54   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

kartı cıkardım temızledım zaten 5-6 ay once gelmıstı yurtdısından bı arkadas yolladı. saphire x1650 pro 512 mb agp kart. ana kartım asus k8n force 3 amd 2800 athlon işlemci 1.5 gb ram  ve aopen 350 watt kasa ps var. guc konusunda bı sıkıntı oldugunu sanmıyorum. 3 yıl once almıstım bu sıstemı hıc bır sorun yasamamıstım. şimdi kartı temizledim tekrar taktım değişme yok.ekranda su mesaj cıkıyor atı control center tarafından ; etkin kılınan grafık adaptorunuzun sürücü  sürümü tarafından desteklenmiyor. lütfen ati sürücünüzü güncelleyin veya görüntü yöneticisini kullanarak ati adaptörünüzü etkinleştirin diyor. ama catalyst ı actıgımda adaptor kısmı ve diğer menuler bombos cıkıyor. hiç birşey yok. ne olur yardımcı olun tesekkurler

Alibaba
04-05-2008, 13:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

www.ati.com dan kullandığın işletim sistemine uygun catalist 8.4 sürücüsünü indirip kur. ama kurmadan önce ati sürücülerini program yönetiminden kaldır.
kaldırdıktan sonra normal vga olarak birkaç defa bilgisayarı kapat aç.
ccleaner gibi bir programla sistem kayıt dosyanı tamir et. sonra yeni sürücüyü kur.

tuncel79
04-05-2008, 13:54   |  #6  
OP Taze Üye
7 mesaj

eger bu kartta bi sorun varsa. yeni agp kart alacagıma, anakart işlemci ram ve ekran kartını yeniden almayı dusunuyorum.
2   adet  Kingston 2 GB 800 MHz DDR2 RAM CL5                       114
1   MSI K9N Neo-F v3 NF560/DDR2 800MHz S+GLAN+16X 940p              73
1   AMD Athlon 64 X2 5600+ (2.8 GHz) 2MB 940pin-D.Core              144
almayı dusunuyorum ekran kartı ne onerirsiniz. uzun bir sure oyunları rahatca oynayabılmek ıcın. 200 dolar civarında

tuncel79
04-05-2008, 13:59   |  #7  
OP Taze Üye
7 mesaj

saol ama butun bunları ve baska tum yontemlerı denedim. yazılım oalrak değilde sanırım ya ekran kartı yada power supply da sorun var. bilemiyorum. elimde calıstıgını bıldıgım ps yada ekran kartı olsa onları takıp denemk ısterımama. aslında pc yi upgarde etmeyi daha cok istiyorum yukarıda yazmıs oladugum parcaları almayı dusunuyorum ama ekran kartında kararsızım. yardımcı olursanız sevınırım

tuncel79
04-05-2008, 14:21   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

Palit 9600GT 512 MB 256Bit GDDR3 HDMI 16X   174 dolar + kdv  bu kart 2- yıl işimi gorurmu

Alibaba
04-05-2008, 15:37   |  #9  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

yurdum insanı oyun için herşeyini vermeye hazır.. ;)

sadece ekran kartın bozuk diye bütün bilgisayarı mı yeniliyeceksin?

anakart+cpu+ram+ekran kartı demek yeni bilgisayar demektir.

bir de yeni alacağın parçaların aşırı güç ihtiyacı yüzünden kasanı da değiştirmen gerekecek.
hepsini değiştirsen bu sefer harddiskin zayıf kalacak.

sapphire firmasıyla görüşüp uluslararası garanti desteği isteyebilirsin.

ya da makul bir masrafla

gibi bir dx10 kartı alıp kaldığın leveldan daha hızlı devam edebilirsin. AGP yi o kadar küçümsemeyin.
ama önce sorunun güçkaynağından kaynaklanmadığından emin olmak için ekran kartını bir mahalle bilgisayarcısında denettirebilirsin, ücret bile almayabilirler.

son zamanlarda bilgisayarına yeni bir cihaz taktıysan güç yetersizliği de doğmuş olabilir. bilgisayarına takılı başka kartlar, USB cihazlar varsa söküp bir de öyle dene.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 04 Mayıs 2008 15:43
karacan
07-05-2008, 10:43   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar ben bir oyun oynarken bilgisayarım bi anda kitleniyor ekranda çizgiler oluşuyor reset e basıyorum duzeliyor bu yaşadıgım sorun bazen 3 4 saat oynadıktan sonra yada bilgisayar açılır açılmaz eski ekran kartım 128mb geforce 6600 du şimdiki aldığım 512 mb geforce 8500 bu ekran kartımı alalı 2 ay fln oldu dier ekran kartımı zaten 2 sene kullandım yandı şimdi bu ekran kartında bu sorunları yasıyorum neden bana yardımcı olurmusunuz?

ahmetkep
07-05-2008, 19:05   |  #11  
Taze Üye
15 mesaj

tuncel arkadaşım.ekran kartının monitör girişinde 2 yanda bulunan vidalama yerlerin gevşemiş olabilir.bu çok önemli.renk sorunu veren 1 kaç ekran kartında bu vidaların gevşemiş oldugunu ve bir pense ile sıkıp düzeldiğini söyleyebilirim.

yurdum insanı oyun için herşeyini vermeye hazır demişsin alibaba ama avrupada olayı millet çok abartmış.walla biz geride kalmışız.ingiltere forum sitesinde slı cs yapmamış adam göremedim.oyun oynuycam diyorsan sistemini 2 yılda bir upgrade 4 yıldada değiştirmen gerekiyor kanımca.

ahmetkep
08-05-2008, 16:10   |  #12  
Taze Üye
15 mesaj
karacan
Arkadaşlar ben bir oyun oynarken bilgisayarım bi anda kitleniyor ekranda çizgiler oluşuyor reset e basıyorum duzeliyor bu yaşadıgım sorun bazen 3 4 saat oynadıktan sonra yada bilgisayar açılır açılmaz eski ekran kartım 128mb geforce 6600 du şimdiki aldığım 512 mb geforce 8500 bu ekran kartımı alalı 2 ay fln oldu dier ekran kartımı zaten 2 sene kullandım yandı şimdi bu ekran kartında bu sorunları yasıyorum neden bana yardımcı olurmusunuz?
ekran kartının sıcaklığı ölçen bir program kurdunmu hiç.
bak bakalım kaç derecelerde geziyor.belkide kasanın havalandırması kötü .. oyunlara çok yüklenen saatlerce kullanıyorsan sıcaklığa bağlı olabilir.başlarda yapıyorsa donanımsal veya yazılımsaldır.yazılımsal ise driver upgrade yap.olmuyosa donanımsal bir arıza olabiir.ekran kartını başka pc de dene.