Çok çekirdekli işlemci testinde XP farkı

CHIP Online
25-01-2009, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Çok çekirdekli işlemcilerin hangi işletim sisteminde daha iyi çalıştığı ölçüldü. İşte sonuçlar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Cok- ... XP-farki_10640.html

Resimlerle: XP'ye Windows 7 makyajı

İşlemci teknolojisi ilerledikçe, daha çok işlemci ile daha çok performansa ulaşma imkanı da ortaya çıkıyor. Fakat en iyi performansa erişebilmek için işlemci teknolojisi tek değişken değil. İşlemcinin çalıştığı işletim sisteminin de performansı çok önemli. Bu yüzden infoworld tarafından yapılan bir araştırmada Windows XP, Vista ve Windows 7 yarıştırıldı. İlk ortaya çıkan veriler, Vista ve Windows 7'nin bu anlamda birbirlerine çok benzer olduğunu ortaya koydu. XP'nin işlemci kapasitesine yaklaşımı ise, diğer iki sistemden çok farklı. Buna rağmen testler bugünün şartlarında çok çekirdekli işlemcilerden en iyi performansı alan sistemin Windows XP olduğunu ortaya koydu.

Fakat araştırmada daha ilginç başka sonuçlara da ulaşıldı. Test sonuçlarına göre, her ne kadar XP bugünün şampiyonu olsa da, zaman içerisinde tahtını Windows 7'ye bırakmak zorunda kalacak. Çünkü Vista ve Windows 7, bugün pek yaygın olmayan 16 ve 24 çekirdekli işlemcilerden XP'ye oranla çok daha yüksek performans almayı başarabiliyor. Başka bir deyişle, her şeye rağmen, Vista ve 7'nin fabrika çıkışı olarak çoklu çekirdek için optimize edilmiş olduğu gerçeğini yadsımak pek doğru olmaz.

Kısacası araştırmalar Windows XP'nin işlemci yönetimi konusunda şimdilik rakipsiz olduğunu söylüyor. Windows 7 ise ancak bir süre sonra farkını ortaya koymaya başlayabilecek.

Tüm konu: Çok çekirdekli işlemci testinde XP farkı

İzleyin: Windows'un tarihçesi

Resimlerle: XP'ye Windows 7 makyajı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Windows 7'nin ihtiyacı olan birkaç yıl kullanıcılar açısından nasıl geçecek?

lorusso
26-01-2009, 11:35   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008
0

Çok çekirdekli işlemcilerin hangi işletim sisteminde daha iyi çalıştığı ölçüldü sorusu iyi de, peki Linux nerede?