çok dil bilmek değil...

Cem Şancı
11-04-2006, 06:20   |  #1  
Cem Şancı avatarı
OP CHIP Editör
Teşekkür Sayısı: 0
35 mesaj

Nisan sayımızdaki köşe yazılarından, ekşi sözlüğün yaratıcısı ve Microsoft'un Seattle'daki merkezinde Windows'u geliştiren ekipte Yazılım Tasarım Mühendisi olarak görev yapan Sedat Kapanoğlu'nun "Çok dil bilmek değil..." başlıklı yazısı hakkındaki yorumlarınızı burada dile getirebilirsiniz.

İlginç yorumları Mayıs sayısında CHIP içinde yayınlamak üzere not ettiğimi de hatırlatmak isterim.

dervisahmet
11-04-2006, 09:53   |  #2  
Üye
84 mesaj

Ben programlama dilleriyle ilk olarak 1996 yılında Gwbasic ve Qbasic kullanarak tanıştım. O yıldan bu yana çok şeyler değişti. Ama aslında programlamanın mantığı aslında hep aynı kaldı.Koşullar, döngüler,değişkenler,...vb.Programlama mantığını kapan bir programcı için yeni bir dil öğrenmek çok kolaylaşıyor. Çünkü mantık hep aynı hatta komutlarda aynı ama formatda ufak tefek değişklikler var. Bir bilgisayar öğretmeni olarak yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem şudur. Çok dil bilmek değil , bir dili çok iyi bilmek..Ahmet SERTER /Erzurum

onor
11-04-2006, 11:42   |  #3  
Yeni Üye
24 mesaj

Birdili çok iyi bilmek konusu kesinlikle doğru, ama hangisi diye soranların çoğu bence amaçlarına uygun dili öğrenmek için soruyordur. Oyun için atıyorum c antivirüs için c#
vs. yok eğer bi amacı yoksa uğraşı boşunadır ve hiçbirinide öğrenemez zaten.Fatih Kılıçkıran/Van

Selçuk İslamoğlu
11-04-2006, 13:12   |  #4  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Yazısında oldukça eğlendiğimi belirtmek isterim. Yazdıkları oldukça doğru,
10 PRINT "MERHABA DUNYA" 'lı C64'lerden beri programcılık aynı programcılık (tabii ki bunun daha eskisi var) ama mantık tabloları (hani kutular, baklavalar) hep aynı.

cursed
12-04-2006, 21:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Yazısında oldukça eğlendiğimi belirtmek isterim. Yazdıkları oldukça doğru,
10 PRINT "MERHABA DUNYA" 'lı C64'lerden beri programcılık aynı programcılık (tabii ki bunun daha eskisi var) ama mantık tabloları (hani kutular, baklavalar) hep aynı.
Selçuk abi haklı ben şu anda yeni yeni C öğreniyorum ve ekrana ilk yazdırdığım yazı " merhaba dünya " KahkahaKahkaha
Aslında benim düşüncem şu ; yeni bir dil öğreniyorsunuz ve ilk örnekleriniz hep ekrana bir şey yazdırmakla ilgili oluyor.. yeni bir dünya ya giriş yapıyorsunuz ve ilk yazı " Merhaba Dünya " :)

Son Düzenleme: cursed ~ 13 Nisan 2006 00:54
CU_GS7
12-04-2006, 21:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Ben fransızca,ingilizce,türkçe biliyorum..:))
Bir de C olsa fena olmaz hani..:))
Bu kadar zamandır bilgisayarın içinde olup da bir programlama dili bilmemek bir eksik gibi gelmeye başladı bana..Yakında C de olacak inşallah..

Degideki yazı da güzel bir rehber olmuş bu arada..

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 12 Nisan 2006 21:44
cursed
12-04-2006, 21:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

Neden bilmiyorum ama C yi öğrenince hep açık kaynak kod yazacakmışım gibi bir his var içimde :) oysaki normal okulda öğretilenler hep microsoft visual basic , .net bunlar daha zevkli gibi çünkü ilk Dos ekranlarında başlayan programlama eğitimi windows ortamında nesnel bir dille devam edince terletici bir koşu ardından soğuk bir cola içmiş gibi oluyorsunuz :)

Son Düzenleme: cursed ~ 12 Nisan 2006 22:56
LiL_CaT
14-04-2006, 15:36   |  #8  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

T.C üniversitelerinde verilen eğitim ile programlama tam anlamıyla öğrenilemiyor.Düşüncelerinizi programa aktarabiliyorsanız o zaman gerçek programcı olmuşsunuz demektir.

Der Rote BaroN
15-04-2006, 01:23   |  #9  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Programlama mezunu insanlar, özel dersanelerde işletmen olarak görev yapmaktalar. ;) Programlama dillerini bilmiyorum. Mesleğim, bilmemi de gerektirmiyor. Ben bir konuyu belirtmek istedim. Zamanında bir gazetede aklımda kalmayan sayıda programlama dilini bilen, bilmem kaç yabancı dil bilen, askerliğini yapmış ve ehliyet sahibi, 1 yıl deneyimli programcılar aranıyordu ve yaş şartı da 25 idi. Bunları taşıyan bir arkadaş var mı? Varsa merakımı gideriniz.

Mdg
15-04-2006, 03:48   |  #10  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

Sedat Kapanoğlu ms'de nasıl işe girilir diyede bi yazı yazacakmı acaba
bu arada kendisi SSG  oluyor  değilmi ????
Bende Programcılık Okuyorum Ve C'den nefret ediyorum iğrenç  ötesi  bir dil
bide beceriksiz  hocalarla  birleşince tam oluyor
@kickshaw : dediğin gibi canlılar var ve çoğu öss'nin ürünü
elindeki kağıt dolu kendisi boş
sırf  C++ öğretildi ve onu öğrenince mezun olabilecek  diye C++  öğrenen pek çok fason
programcı var ve bugün bunların pek çoğu kendini bişey sanıyor
Açıkçası Çok Basit Bi örnek ile bunu kanıtlayabiliriz.
Chip Editörleri Yada Personeli diplomaya göremi işe alınıyor yoksa  kendilerini belli alanlarda  kanıtladıkları  içinmi.
Saygılarımla

cursed
15-04-2006, 11:47   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj
Mdg
C++  öğrenen pek çok fason
programcı var ve bugün bunların pek çoğu kendini bişey sanı
" bi şey sanıyor " derken.. sence bu alanlanda kendini ispatlamış kendini vve bazı çevreleri tatmin edici şeyler yapabiliyorsa... bi şey sanıp kendine güvenmesi kadar daha doğal ne olabilir ki ?

Mdg
15-04-2006, 17:56   |  #12  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

kanıtlayan kanıtlar her öğrenen kanıtlayacak diye bişey yok
adama kuru c++  vermişler  neye yarar  zaten bizim eğitim sisteminde öğretilen c++ ne olduğu belli adama c'nin ne olduğunu  anlatmadan yaz bunu diyorlar
sen istediğin kadar savun hiç bir şeyi bilmeyip program yazan çok adam var
bunlar kendini kanıtlasa ne kanıtlamasa ne
herkez kaptırmış  bilgisayar  mühendisi olacağım diye  ömründe bilgisayar görmemiş.

cursed
15-04-2006, 20:13   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj
Mdg
kanıtlayan kanıtlar her öğrenen kanıtlayacak diye bişey yok
adama kuru c++  vermişler  neye yarar  zaten bizim eğitim sisteminde öğretilen c++ ne olduğu belli adama c'nin ne olduğunu  anlatmadan yaz bunu diyorlar
sen istediğin kadar savun hiç bir şeyi bilmeyip program yazan çok adam var
bunlar kendini kanıtlasa ne kanıtlamasa ne
herkez kaptırmış  bilgisayar  mühendisi olacağım diye  ömründe bilgisayar görmemiş.
Söylediklerinin bazılarına bende katılıyorum...Burdan onları savunduğum sonucunuda çıkardığını da pek anlıyamadım .. Ama en azından varlık gösterebiliyor... adamın ortaya çıkardığı ürün güzel ve beğeni alan kullanışlı bir şey ise... adama sence sorarlar mı işten anlıyanlar dışındakiler nasıl yaptın yada neler kullandın ve ya anlıyormusun ne kadarını biliyorsun diye ?

LiL_CaT
15-04-2006, 20:43   |  #14  
Yıllanmış Üye
385 mesaj

Bir kez başkalarının düşünmediği bir proje geliştirmek yetmiyor önemli olan fikir üretmeyi sürekli hale getirmek. Sedat Kapanoğlu'da üretmeyi sürekli hale getiren ender kişilerden birisi.Gazetelerde gördüğüm bazı ilanlarda o kadar çok şey isteniyorki bilgisayar mühendisi olan kişilerde dahi tüm istenen özelliklerin bulunması imkansız sadece hayatını bu işe adayan 3-5 kişi vardır diye düşünüyorum.Bu kişilerinde bu gazete ilanını okuması çok düşük olasılık.

Son Düzenleme: LiL_CaT ~ 16 Nisan 2006 12:14
Mdg
15-04-2006, 21:06   |  #15  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

LiL_CaT aynen sana katılıyorum zaten belli  alanlarda  uzmanlaşmış  kişiler el üstünde  tutulu ve boşta kalmaz  kalsalar  bile hemen başka bi iş bulabiliyorlar
@Cursed: dostum senin kast ettiğin amatör ruh bu adamlarda  yok  yani öss'de  programcılık çıktı diye programcılık okuyan adamında  ben bişi yazıyım onunla çıkıyım diye bişiler yapacağını sanmıyorum bunu  düşünecek adam bi yere girmedende bi şeyler ortaya koyar zaten.

cursed
15-04-2006, 21:36   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj
Mdg
@Cursed: dostum senin kast ettiğin amatör ruh bu adamlarda  yok  yani öss'de  programcılık çıktı diye programcılık okuyan adamında  ben bişi yazıyım onunla çıkıyım diye bişiler yapacağını sanmıyorum bunu  düşünecek adam bi yere girmedende bi şeyler ortaya koyar zaten.
İşte buna katılıyorum.. nasıl katılıyorum şöyle bende anlattığın şekilde 10 insanla aynı ortamdayım :) inan bazen çığrığından çıkıyorum....

nukanta
19-06-2006, 17:33   |  #17  
Yıllanmış Üye
256 mesaj

herşeyin en iyisini yapmak için çalışırsak .........

DarkEternal
06-07-2006, 12:10   |  #18  
Taze Üye
9 mesaj

Bu biraz da bence iş verenlerin tutumu sebebiyle kaynaklanıyo.İşe girerken genelde ne kadar çok dil bildiğinize bakılıyo.Bir işe girerken ben java,c,.net biliyorum derseniz "Vay be!" lafıyla karşılaşabilirsiniz.Ama gerçekten anlayan bir kişi bu üç dilide genç bir kişinin çok iyi anlamda bilemeyeciğini zaten bilir.Birazda dil öğrenenlerde maymun iştahlılık var;genelde insanlar bir dil üzerinde uzmanlaşmak yerine dilden sıkılıp başka diller öğrenme çabası gösteriyorlar.Esasında bana göre dil işlevleri arasında da uçurum farklar yok.Birinde yaptığınız bir şeyi diğerinde de belki daha kolay belki daha zor yapabiliyosunuz.İnsanlar hangisi öğrensem diye düşünürken hepsinin tadına bakıyorlar fakat bir tanesini bile tam oarak yiyemiyorlar...

mustie
09-07-2006, 17:32   |  #19  
Taze Üye
3 mesaj

Bence iyi bir programcı önce sağlam bir dil bilmeli ve daha sonra bunu yan dillerle pekiştirmeli tıpkı bir yıldız gibi
sağlam bir merkezi olamalı ;)

Mustafa Bardak/Aydın

mustie
09-07-2006, 17:36   |  #20  
Taze Üye
3 mesaj

iyi bir programcı bence önce sağlam bir dil bilmeli daha sonra bunu diğer dillerle desteklemeli.tıpkı bir yıldız gibi sağlam bir merkezi olmalı! ve son olarak da yeniliklerden yoksun kalmamalı yoksa halen QBasıc kafasıyla devam etmeye mahkumdur ;)

mertmr
11-07-2006, 19:06   |  #21  
Üye
71 mesaj

Bu aslında "ben her işi yaparım abi" demeye benziyor.Artık her işi yapabilen değil, bir işte uzmanlaşmış, kendini geliştirmiş insanlar değerli bu piyasada.Mantık şu:İnsan bir çok dil öğrenerek kullandığı zamanın hepsini sadece bir dil üzerine harcasa o dilin kralı olmaz mı?