çok enteresan bi olay

xxxerman
15-03-2007, 22:37   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

arkadaşlar merhaba; başımda şöle ilginç bir sorun var. Toshiba satellite A30-S754 model bi notebook sahibiyim. 3-4 ay önce hdd in iflas etmesi sonucu kendim piyasadan seagate 80 gb 7200.1 dizüstü hdd ni satın aldım. Ve bu işi iyi bilen bir tanıdığımıza taktırdım. Bu arada dediğim gibi taktıralı 3-4 ay oldu. İlk zamanlar canavar gibi çalışan hdd, yaklaşık 1 aydır kendi kendine çalışıyor ve susuyor, hdd ledi 4-5 dakika sürekli yanıyor ve sönüyor. yandığı sürelerde başımı iyice dayıyorum ve cızır cızır sesler duyuyorum. Acaba dedim arka planda çalışan program mı var? formatladım, olmadı. Bide zero fill sector yaptım seagatin kendi programıyla. 7-8 saat sürdü. Şu anda hdd ilk aldığım günkü konumunda. Biraz önce xp cd sini koydum. Welcome to setup ekranı çıktı. Ve hdd yine ışık yaktı ve cızır cızır bi şeyler yapıyor. Şu andaki konum hdd in hiç bi şey yapmaması gereken bi konum.Başka desktoplarda da denedim. Çünkü daha hiç bir şey yüklü değil sadece ekranı bekletiyorum. Hdd i aldığım yere götürecem garantisinden faydalanmak için. Ancak hdd ten mi yoksa laptoptan mı onu kestiremiyorum. En son olarak garantiden aynı hdd in yenisiyle değiştirdim. Aynı sorun yine var. çeşitli test programlarıyla uzunca süre testler yaptım. ne anakartta ne ram de ne de hdd de en ufak bi hata kodu yok. çıldıracam. ne olur yardımcı olun

xxxerman
15-03-2007, 23:30   |  #2  
OP Taze Üye
3 mesaj

yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle ama malesef bunların bioslarında neredeyse ayar yok denecek kadar az. sadece tarih saat ayarı var desem yeridir

xxxerman
16-03-2007, 22:24   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

merhaba exocetus; öncelikle yardımın için teşekkür ederim. Bilgisayarın garantisi bitti 1 sene önce. Bunun haricinde son bios güncellemesi yüklü zaten. Ama bugün fark ettiğim yeni bir şey var. Taskbarda hdd in çalışmasını eş zamanlı gösteren programlar var. Bir nevi sanal led diyelim. Bugün öyle bir program yükledim. Ve gerçek ledle arasında çok fark var, ve hdd in çalışmasını gerçek olarak gösteriyor.Bu sırada gerçek led hiç yanmıyor. Özetle hdd ledini yanlış çalışmaya yönelten bi arıza var anakartta. En kısa sürede bi teknik servise göstereceğim. Led yanlış yansın problem değil,benim korktuğum bi arızaya yol açarsa masraf açmasın