Çok güvenli olması lazım? Banka işlemleri.

nevrans
30-05-2011, 00:00   |  #51  
nevrans avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
390 mesaj
Alıntı: turbocat  
pure kullanmasanız bile kis 2011 in güvenlik duvarını iyi yapılandırırsanız pure kadar  korur pcyi  kis 2011...
diğer farklarına gelince pure daki diğer farklar   3. parti bedava yazılımlarla   pcye kazandırılabilir.....
ama işte pure alınca o 3. parti yazılımlara gerek kalmıyor......
ben ise bunu bilmeme rağmen  kis 2011 i  tercih ettim..  diğer olmayan özellikler benim için önemli değil ama başkası için önemli olabilir.....
backup özelliği    rahatlıkla 3.parti yazılımlarla pcye kazandırılabilir....
usb şifreleme  özelliği  de vb aynı şekilde..........
pc security tune up özelliğinde   dersem o da  3. parti yazılımlarla tamamlanabilir .  (zaten bu özelliğin büyük bir kısmı  kis 2011 de bulunuyor)
             backup için ben acronis kullanıyorum....
burda aslında en önemli fark güvenlik duvarında yatmakta ..... ama  eğer kis 2011 in  firewallını iyi yapılandırırsanız pure firewalll kadar korur...... sadece pure da wifi koruma biraz daha ön plana çıkarılmış..
ama kis 2011 in firewallini kullanarak da wifi koruma yapabiliyorsunuz...
pure da ki firewall de adamlar bizim için firewalli yapılandırarak   default %90larda  firewall koruması yaparken  kis 2011 de adamlar firewalli tam anlamıyla yapılandırmamışlar ;  böylelikle  %65-70 firewall koruması oluşturulmuş...

bunu bilerek yapmışlar ; herkesin pc kullanma alışkanlığı farklı olduğu için şimdi ben bir ayar dosyası versem   (benim pcde düzenlendiği için firewall)   aynı ayarı sizin pcde kullansanız sorun çıkacaktır......
 nedenine gelince kullandığımız sistem yazılımlar ; donanımlar (wifi vs) farklı...... açık olan portlar farklı.....
bende kapalı olan port sizde  soruna neden olabilir.....

bu yüzden herkesin kendi pcsinde kendi firewall ayarlarını oluşturması lazım... bir önceki mesajımda kis 2011 ve pure 2011 firewall nasıl yapılandırlır   diye   2 tane sitenin  adresini verdim...
arkadaşımız ingilizce olduğu için haklı olarak veryansın etmiş...

görüntülü resimli olmasada kis 2011  türkçe ve pure türkçe kullananlar  kaspersky  yazılımının ana ekranını açınız ;
sonra   çıkan ana pencerede sol alt köşede yardım   menüsü var ona tıklayınız  (destek seçeneğinin solunda )   açılan yardım penceresindeki bütün yazıları okuyunuz ; orda hemen hemen bazı şeylerin nasıl yapılacağı  yazıyor...
güvenlik duvarının nasıl kullanılacağı  yardım penceresinde  ağ koruması seçeneğinin  altında  yazmakta ;

lütfen    kaspersky türkçe yardım kitapçığını okuyunuz  ..... sitesindeki  kullanım kılavuzu türkçe demelerine rağmen ingilizce iniyor.......   ama  kis 2011 türkçe kullanıcılarında   programla beraber  yardım menüsünde  türkçe kitapçık gelmekte  (insan kitapçığı biraz resimli yapar yahu)

ah karpesky ah   sitesindeki kullanım kitapçığı (resimli olan ) niye türkçe değil yahu (türkçe yazmasına rağmen ingilizce iniyor)
işte burda ;

http://www.kaspersky.com/kis_latest_versions?chapter=207717266

türkçe dökümana tıklayın kis 2011 için.......... (benim istediğim ve insanların istediği kitapçık aslında bu ama ingilizce ; türkçe demelerine bakmayın..içinde her anlatım var ; resimli hemde .......)

ingilizce bilen birileri varsa kasperskye  email atıp  şu  türkçe dökümana tıklıyoruz ingilizce iniyor desin..
şu hatayı düzeltsinler   ........

insanlar kutusuna  bir kitapçık koysa 100-150 sayfa  fena mı olurdu yani...... (kullanma kılavuzu resimli)
bilgi icin cok tesekkurler yani guvenlik duvarı daha saglam olmus pure bunu anladım koruma yonunde aralarında bir farklılık yok demekkı dizüstü bilgisayarlar icin sanırım en iyisi kaspersky pure yanlısım varsa duzeltın

turbocat
30-05-2011, 10:30   |  #52  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
269 mesaj

sayın nevrans  diz üstü pc de pure  yazılımınıda kis i de güvenle kullanabilirsiniz ;
 pure da güvenlik duvarı daha iyi yapılandırılmış  extra özellikleri var ; fakat eğer biz insanlar kisin güvenlik duvarını iyi yapılandırırsak pure kadar koruma sağlar.. yok eğer ben kisin güvenlik duvarını yapılandırma işini bilemem derseniz  pure  alırsınız.... adamlar pure un firewallinini   default ayarlarda iyi yapılandırmış...
tamamen pazarlama taktiği........
ama merak etmeyin  hem kis  hemde pure iyi bir virüs programıdır....
ne alırsanız alın ister norton ,ister mcfae internet security  vb bizler kullanmayı ayarlamasını bilirsek   hepside    iyi koruma sağlarlar ; sadece  yazılımların birbirine karşı avantajları ve dezavantajları var.. mesela bazı konularda norton üstünken bazı konularda karpesky üstün olabiliyor......
ama orjinal anti virüs çözümü kullandıktan sonra  kullanmayıda bilirseniz   virüs  olayı hiç dert olmaz...
         iş aslında tamamen son kullanıcıda bitmekte........ yani bizlerde........
birde temiz sisteminizin backup    yani yedekleyerek      isterdiğiniz siteye girebilirsiniz o zaman ; isterse 1000 tane virüs bulaşsın  ; hemen acronisle   yada vb yedek alma programları ile  yedeği döndürüp virüslere elveda diyebilirsiniz   ; bu işlem 7-10 dakika sürer... tabiki  yedeği bir dvdye  yazdırmayıda unutmayın ; gerekirse dvd den geri döndürürsünüz sistemi.......

zaten laptopların dahili yedek alma programları var  ; onlarlada yedeği dvd ye yazdırabilirsiniz.... mesela benim arkadaşımın laptobuna virüs bulaşmıştı ; hemen dvd ile yedeği geri döndürdüm. virüslere nanik yaptım......
yedeğiniz varsa  takmayın virüse filan  ; ama virüslü sistemlede bankacılık işlemi sakın yapmayın ; yada kredi kartı  kullanarak internetten alış veriş yapmayın...
eğer kredi kartı ile alış veriş yapıyorsanız   gidin bankanıza ve diyinki onlara   ben bu kartı internet için kullanacağım ve limitim sadece  benin kart hesabına yatırdığım kadar olacak ; ve asla yatırdığım paradan fazlası çekilemez diye talimat verin....
100 tl mi yatırdınız ; virüs lerden dolayı sahtekarlık  yapılırsa eğer adam hesabınızdan  100 tl den fazla çekemez.........yatırdığınız para kadar yani........
yada   sanal kredi kartı oluşturun  onda hiç bir şey yapamazlar... paypalda oluşturabilirsiniz.......

Son Düzenleme: turbocat ~ 30 Mayıs 2011 10:31