çok ilginç bişi sorcam

Banned
05-05-2012, 22:37   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

bana göre ilginç tabi :D

Şimdi mesela tüm parçaları aldık : anakart,işlemci,ram,ekran kartı,hdd...

herşey hazır.Tüm parçaları taktık.

PC'nin power tuşuna bastık açıyoruz. Bilgisayarda ilk açılışta ne gibi bir şey bizi karşılar? Sonuç olarak daha windows vista,xp,7 filan olacak hali yok. Ne karşılıyor bizi ve ne yapıyoruz?

Çok merak ettim yardım lütfen.

Son Düzenleme: Banned ~ 05 Mayıs 2012 22:51
Miraç5 PYSCHO
05-05-2012, 22:39   |  #2  
Miraç5 PYSCHO avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
790 mesaj

yükleme ekranı gibi birşey benm pc ilk geldiğinde öyle oldu dvd takıldı win7 yüklendi iş bitti :D

Banned
05-05-2012, 22:40   |  #3  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: Miraç5 PYSCHO  
yükleme ekranı gibi birşey benm pc ilk geldiğinde öyle oldu dvd takıldı win7 yüklendi iş bitti :
win7 filan yüklemeden hiçbirşey açamıyorsun yani öyle mi?

Peki millet nasıl korsan win7 filan yüklüyor? CD yemi çekiyorlar :D

veya İşletim Sistemi CD'miz yoksa nabıyoz. Popo gibi kalıyoz mu öyle :D

Son Düzenleme: nrdeb ~ 05 Mayıs 2012 22:40
MuErdfit
05-05-2012, 22:43   |  #4  
MuErdfit avatarı
Yıllanmış Üye
217 mesaj

bilgisayar çalışırken windows cd'sindeki dosyaları bilgisayarı atıp dosyalara bişeyler yapıp yeni cd'ye çekiyolar. gerçi tam da bilmiyom.

ekran kartı
05-05-2012, 22:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Arkadaşım sorular soruyorsun ama biraz daha ciddi olursan sorularına cevap alırsın. 

Konuşma tarzın çok laubali.

Son Düzenleme: ekran kartı ~ 05 Mayıs 2012 22:46
Kapalı Hesap (230936)
05-05-2012, 22:49   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 12
771 mesaj
Alıntı: nrdeb  
bana göre ilginç tabi :D

Şimdi mesela tüm parçaları aldık : anakart,işlemci,ram,ekran kartı,hdd...

herşey hazır.Tüm parçaları taktık.

PC'nin power tuşuna bastık açıyoruz. Bilgisayarda ilk açılışta ne gibi bir şey bizi karşılar? Sonuç olarak daha windows vista,xp,7 filan olacak hali yok. Ne karşılıyor bizi ve ne yapıyoruz?

Çok merak ettim la anlatıverin :D

Bende merak ediyorum ama heralde POST (Power On Self Test) ekranı dediğimiz siyah bir ekran geliyordur bence. Gülümseme  Oradan BIOS'a girip boot işlemini yaparız ve işletim sistemimizi kurarız.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (174863) ~ 05 Mayıs 2012 22:49
Banned
05-05-2012, 22:49   |  #7  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Normal açılıyor gibi açılır. İşletim sistemi olmadığı için "boot olma" denilen işlem olmaz. Bios ekranında kalır.

Arkadaşım sorular soruyorsun ama biraz daha ciddi olursan sorularına cevap alırsın. 

Konuşma tarzın çok laubali.

Sn. ekran kartı,

Öncelikle nadide yorumun için teşekkür ederim. Aynı zamanda özür dilerim,postumu editledim.
Bios ekranında kaldığımız zaman yapmamız gereken nedir?CD takıp işletim sistemini yüklemek mi?
CD takınca otamatik olarak algılanıp yükleme başlar mı?
İşletim Sistemini yüklemezsek hiçbir işlem yapamaz mıyız?
Korsan işletim sistemlerini tavsiye eder misiniz? Ne gibi sorunları vardır.Orjinallerine baktım çok pahalı.

Sorularıma güzel yorumlarını esirgemezsen sevinirim çok sevgili chip forum üyesi.

Son Düzenleme: nrdeb ~ 05 Mayıs 2012 22:50
Kapalı Hesap (230936)
05-05-2012, 23:08   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 12
771 mesaj

Kasanın power tuşuna bastık ve bilgisayar açıldı.. Windows CD'mizi sürücümüze yerleştirdik.. POST ekranı geldi (Siyah ekran) Tam o sırada, bilgisayardan bilgisayara değişen bir tuş olan BİOS'a girme tuşuna hızlı aralıklarla tıklanır.. Bazı bilgisayarlarda "Delete", bazı bilgisayarlarda "F2" ," F1"... Bu tuşlara basılıp fazla geç kalmamak suretiyle, bilgisayar tam post ekranındayken bu tuşlardan birine hızlı hızlı basılır.. Sonra BİOS'a girilir ve boot etme işlemi yapılır..

1st CD ROM seçilir
2nd HDD seçilir
3rd Floppy seçilir.   Önemli olan 1.sinin CD olmasıdır.. Çünkü format için CD'yi taktık. İlk önce makina CD'yi görsün diye.. Sonra F10, Enter yapıp çıkılır..

Bilgisayar yeniden başlar.. "CD den önyükleme için bir tuşa basınız" der. Gerisi formatlama işlemi işte.. Göz kırpma

Banned
05-05-2012, 23:11   |  #9  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: Cpt. MacMillan  
Kasanın power tuşuna bastık ve bilgisayar açıldı.. Windows CD'mizi sürücümüze yerleştirdik.. POST ekranı geldi (Siyah ekran) Tam o sırada, bilgisayardan bilgisayara değişen bir tuş olan BİOS'a girme tuşuna hızlı aralıklarla tıklanır.. Bazı bilgisayarlarda "Delete", bazı bilgisayarlarda "F2" ," F1"... Bu tuşlara basılıp fazla geç kalmamak suretiyle, bilgisayar tam post ekranındayken bu tuşlardan birine hızlı hızlı basılır.. Sonra BİOS'a girilir ve boot etme işlemi yapılır..

1st CD ROM seçilir
2nd HDD seçilir
3rd Floppy seçilir.   Önemli olan 1.sinin CD olmasıdır.. Çünkü format için CD'yi taktık. İlk önce makina CD'yi görsün diye.. Sonra F10, Enter yapıp çıkılır..

Bilgisayar yeniden başlar.. "CD den önyükleme için bir tuşa basınız" der. Gerisi formatlama işlemi işte.. Göz kırpma

zaa teşekkür ederim...

Peki biz vatandan pc toplasak. parçaları monte edip,işletim sistemini yükleyip gönderirler mi?

ekran kartı
06-05-2012, 03:21   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Göndermezler. Satın alman gerekir.

M.G.G
06-05-2012, 04:53   |  #11  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,367 mesaj

Bilgisayar ilk toplandığında ilk bios ekranı gelir bios saatini ayarlarsın .Sonra bir yeniden başlatmadan sonra harddisk boş olduğu için biosa girmezsen sadece "system halted", "operating system not found" gibi yazılarla karşılaşırsın.Işletim sistemi kurulumunun format atmadan %1 farkı yoktur.
Kolay gelsin...

Banned
06-05-2012, 07:15   |  #12  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Göndermezler. Satın alman gerekir.
Teşekkür ederim. Peki işletim sistemini yüklemeden parçaları monte edip gönderirler mi?

dabbe1
06-05-2012, 11:27   |  #13  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj
Sn. ekran kartı,

Öncelikle nadide yorumun için teşekkür ederim. Aynı zamanda özür dilerim,postumu editledim.
Bios ekranında kaldığımız zaman yapmamız gereken nedir?CD takıp işletim sistemini yüklemek mi?
CD takınca otamatik olarak algılanıp yükleme başlar mı?
İşletim Sistemini yüklemezsek hiçbir işlem yapamaz mıyız?
Korsan işletim sistemlerini tavsiye eder misiniz? Ne gibi sorunları vardır.Orjinallerine baktım çok pahalı.

Sorularıma güzel yorumlarını esirgemezsen sevinirim çok sevgili chip forum üyesi.

korsandan uzak dur... terör örgütlerinin gelir kaynaklarından biriside korsan yazılım... becerirsen VISTA yada LinuXMint yada Pardus kur daha iyi...

Banned
06-05-2012, 14:44   |  #14  
OP Banlandı
180 mesaj
Alıntı: dabbe1  
korsandan uzak dur... terör örgütlerinin gelir kaynaklarından biriside korsan yazılım... becerirsen VISTA yada LinuXMint yada Pardus kur daha iyi...
Türkiye'de millete sorsan %95 lik kesim xp,vista,win7 kullanılır. Linux ve Pardus tam olarak nedir? Win7 yerine onu neden tercih edeyim. Ne farklılığı ve faydası var? Oyunlar,programlar hatta işlemciler bile Win7 ye uygun yapılırken neden öyle komplex bir sistem tercih edeyim?

dabbe1
06-05-2012, 15:47   |  #15  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj
Türkiye'de millete sorsan %95 lik kesim xp,vista,win7 kullanılır. Linux ve Pardus tam olarak nedir? Win7 yerine onu neden tercih edeyim. Ne farklılığı ve faydası var? Oyunlar,programlar hatta işlemciler bile Win7 ye uygun yapılırken neden öyle komplex bir sistem tercih edeyim?
%95 abartılı bir oran... PARDUS LINUX dağıtımıdır... ayrıca oyun için bile olsa korsan kullanımı sadece sinirleri germekten stress yapmaktan başka bir işe yaramaz... hala VISTA'yı kötüleyen cahiller 7'nin kırpılmış VISTA olduğunu anlamıyor... bende Windows yok artık kullanmam... 8 fiyaskosunu gördükten sonra windows kullanmam...

fuko08
06-05-2012, 21:20   |  #16  
Yeni Üye
28 mesaj

biosta yüklü olan boot çıkar mesela bilgisayarın başlangıcında ram falan yazıyor ya 1024mb ok falan yazıyo :D ordan sonra karanlık ekran gelir bi yazı çıkar orda kalır veyahut sürekli resceker

dabbe1
06-05-2012, 21:35   |  #17  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
2,665 mesaj

hddyok yada sistem diski yok tarzı hata mesajı verir... freeDOS yükleyipte verebilirlerde...