Çok Korkutucu!

İtacHi_
10-10-2008, 18:18   |  #1  
İtacHi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

Arkadaşlar daha öncede overlock konusunda mesaj yazdım ancak sizin cevaplarınıza rağmen overlock yapmaya cesaret edemedim.
Ama en sonunda galiba bu akşam overlock yapıcam.Şimdi Pc Özelliklerini ayrıntılı bir şekilde yazıyorum.

Core 2 Duo E4600

# L2 seviye 2 MB
# Çekirdek voltajı 800 MHz
# FSB frekansı 2.4 GHz
# Çekirdek frekansı 64 bit Core 2 Duo
# Teknoloji 775 pin

2x1 GB 667MHZ Spectek ram

GA-945GCM-S2C Anakart

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-945gcm-s2c.html

x1550 Powercolor DDR2 512MB(Turbo Cache İle 1240)

320 GB Samsung 16MB Cache HDD

Şimdi benim korkutuğum taraflar şunlar.Ben Nasıl overclock yapıcam??(ayrıntılı bir şekilde anlatana büyük teşekkürlerimi sunarım).Ben bu şekilde overlock işlemcimden başka anakartıma veya ramı me zarar verirmiyim??Bunun dışında power supply ye fazla yüklenme olursa power gider mi??Bunlara bayaa zamandan beri bir cevap arıyorum.Bana benim anlayabileceğim bir şekilde anlatırsanız çok sevinirim...

ReFeRaNSs
10-10-2008, 18:32   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

öncelikle dikkat etmen gerek birkaç şey var bunlar işlmci fanı başta gelenidir soğutabilecekmi??
bios tan oc yapılacak menüye geliyorsun burada senin işlemcinin frekansı pcı , ram frekansı işlemci voltajı gibi değerler bulunur
pcı ı öncelikle 100 e sabitleyeceksin (normali auto dur)
sonra orada işlemcinin frekansı yazar (ör.335) üsttede çapanı yazar (ör.335x9 gibi) buradaki mhz yavaş yavaş arttır 5 er 5er olabilir
arada biostan sıcaklığa bakıver çok ısınıyorsa fazla zorlamadan orada dur.
ram frekansıda giderek artacaktır sen onu durabilidiği en düşük seviyede tut (düşük derken 667 ise yaklaşık 700 civarı birşey orada yazar seçeneklerden auto ya yakın olan en düşük değeri seç)
diyelimki 400 mhz geldin windowsun açılmıyor sürekli reset atıyor ozamn ne yapacaksın ? işlemci ye voltaj verecen yani gıdıklayacaksın :) ama bu aşamada çok dikkatli olmak gerek yoksa işlemciye elveda diyebilirsin
voltajı azar azar ver bir yerden sonra windows açılacaktır. açıldıktan sonra easytune vb. proglarla sıcklığına bakıver...

yardımcı olabildi isem ne mutlu bana,sürç-i lisan ettiysem affola....

Yavuz Taşcı
10-10-2008, 18:32   |  #3  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
531 mesaj

merhaba..overlock baya riskli ve okadarda profesyonel bir tecrübe gerektiren bir olay.overlock konusunda herhangibir bilginiz yoksa denememenizi öneririm.
overlock anında yapılan en ufak bir hata biosunuzun çökmesine,ve sisteminizin tekrar açılmamasına sebeb olabilir.

SAİNT
10-10-2008, 18:38   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kardeş ilk olarak o/c nasıl yapılır bilmem ama zararlarını ve neye ihityaç duyabileceğini yazayım kalanınıda ve eksiklerimide arkadaşlar tamamlar.
1.cpu için sağlam bir soğutucuya ihtiyaç var. nedenmi çünkü her halukarda işlemcinin voltajı artacak yanı daha fazla ısı demek ama şu zamanlarda havalar serinledi ne kadar etkiler bilemem.
2.en güncel yazılımları indirmelisin anakart chipseti yazılımdan tut bios güncellemesine kadar. özellikle bios güncellerken dikktli olmalısın bios yazılımını kaybedersen büyük sorunlar yaşarsın yedek almak şart bunada ayrıca uğraşmalısın nasıl yapılır ve riskleri nedir. windows ve msdost kipi olarak 2 ayrı şekilde bu işlem gerçekleşir. windows olanı kolaydır anakartının bios upted yazılımı cd'de olmalı genelinde oluyor yoksa sitesinden indirerek güncelleme işi daha koay oluyor. zira msdos kapkara bir ekran ne yapacağını bilemessin tıklayacak bir yerde yoktur anlaşılmaz bişey yani.
3.kasa gayet serin olmalı hava akışı 2 derecelik bir ısı bile olsa fazladan sistemini etkiler.
4.ramlarda ısınacak doğal olarak bunada soğutucularla önleyebilirsin.
5. sağlam bir psu ihtiyacın var şayet o/c yaptığında elektirik harcaması fazlasıyla artar psu bunu karşılamassa kasılmalar ve kapanmalar yaşarsın.
son olarak sistemin sayılarını değiştirmek yetmiyor stres programlarını kullanarak pc kararlığını deneyeceksin eğer bu tutmasa morlin bozulabilir ardından sorular gelmeye başlar acaba bu sorunneden kaynaklanıyor gibi klasik sorlar doluşur kafana. ayrıca o/c eğer araştırdıysan belliki araştırmışındır kesin yapmaya kalktıysan, anlam olarakta sınırlarının üstünde çalıştırmaya zorlamak diye biliri kabaca bu bence iyi bişey olduğunu söyleyemem farzet kendinden pay biç sana bir iş verilsemi yorulursun yoksa 3 iş verselermi daha çok yorulursun. ama karar senin. benimki sadece yorum.

Fattur
10-10-2008, 18:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

merhaba..overlock baya riskli ve okadarda profesyonel bir tecrübe gerektiren bir olay.overlock konusunda herhangibir bilginiz yoksa denememenizi öneririm.
overlock anında yapılan en ufak bir hata biosunuzun çökmesine,ve sisteminizin tekrar açılmamasına sebeb olabilir.
----
peki yapmadan bu tecrübeyi nsıl kazanacak?

Borga-x
10-10-2008, 18:52   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Fattur
overlock anında yapılan en ufak bir hata biosunuzun çökmesine,ve sisteminizin tekrar açılmamasına sebeb
Bıos çökmez sadece bios ayarları bozulur onuda CMOS reset jumperı ile bıos sıfırlanır veya bıos default durumuna getırdıgınde duzelecektır.

Öncelikle arkadaşlar soylemişler dilleri dondugunce.. OC yapan adan bir kere 100'lerce kez windows açılışını görecektir. Çünkü biosta yapılan en ufak bır değişiklik Windows uzerınde test edilmelidir. Kendıne CPU Stress programları edın. En iyisi bence SuperPI ve 3DMark programlarını bul edin. 3Dmark'in bir kaç versiyonu var. 2005'ten itibaren bulabildigin bench programlarını bul. Superpı ile aldıgın skoru bir sonrakı bios oynaması ile tekrar test etmelisin. Atıyorum işlemcini 10Mhz arttırdın SuperPI'de 1Dk'lık stress'te işlemci kac sn.'de bitirdi. Sonrasında Bıostan 20Mhz'e cıkarttın 1dk'lık stresste kac puan aldı.

Boyle yavaş yavaş arttırmalısın. Nerde duracaksın sorusuna ıse yanıt olarak sistem acılışta sapıtırsa veya geç açılmaya başlarsa veya stress testlerinde mavı ekran hatası veya kapanmalar resetlenmeler yaşamaya başladıysan bilki işlemcin zorlanıyor ve kendını kapatıyor. Bundan sonra yapacagın ıkı sey var. ya voltaj arttırıp işlemcine biraz daha yuklenırsın yada son yaptıgı nayarları bır oncekı ayarlara getırırsın. Bu senın stabılıte sınırın olacaktır.

İşlemci uzerınde yapabılecegın OC işlemleri
FSB - buyuk olması ıyıdır
Voltaj - fazlası işlemcini tarıhe gomer.
çarpan - FSB ile ters orantılıdır. Yanı Çarpan ne kadar yuksek olursa FSB düşmek isteyecektir. Sen işte oyle bir denge yakalayacaksınkı hem FSB hemde çarpanın en ıyı durumda bulunmalı. Haa burda takılma yaşamaya başlarsa voltaj arttırıma gidersin bıraz daha oynarsın. Baktın artık sıstem sapıtıyor veya işlemcin cok ısınıyor artık orda durursun.

burdakı yazıları oku TGHTR'dekı yazıyı kendı işlemcine uyarlayabilirsin.

bu 3 linkin sana faydası olacaına ınanıyorum.

Ne yaparsan yap önce butun yazıları sindire sindire oku. Sonra anakarttan veya işlemcinden olma. Tabı bu işe ramlerde dahil. Dikkatli olmanı onerırım.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 10 Ekim 2008 18:54
İtacHi_
10-10-2008, 19:02   |  #7  
İtacHi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

ercan yerci dostum ben öyle çok fazla bir overclock yapmıcam 2.4 GHZ den 2.8Ghz ye getircem (inşşallahh).O yüzden sanırım stock fan beni idare eder.Birde pcı 100 e sabitlemek mecburi midir??

ReFeRaNSs
10-10-2008, 19:07   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

denildiği gibi yavaş yavaş git sıcaklığa bak sistem kararlılığına bak eğer fazla ısınmıyorsa pek sorun olmaz ha pcı snn her mhz(işlmcinin) arttırdığında artanbir rakamdır aynı şeklde ramlerde.bunlar;windowsunun açılması veya açılmamasını belirten şeylerdir bnm kndi işlmcimi oc edişimde 3.6 da tıkandı ozamn pcı ve ramı sabitledim windows öyle açıldı sonra azıcık daha mhz yükselltim.. şuan 4 ghz :) fazlada ısınmıyor(yüksüz)

İtacHi_
10-10-2008, 20:48   |  #9  
İtacHi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Ewt senin ve tüm mesaj yazan ve yardım eden arkadaşlar sayesinde işlemcim 2.58GHz oldu.Daha üzerine gitsem bişe olurmu???(Size Söylememiştim daha önceden p4 2.8 HT işlemcime overlocking ile 3.2 yapmıştım ama çok ısınıyordu vee galiba anakarta zarar vermiştim ve anakart yanmıştı bu yüzden bu kadar tereddüt ettim)

sinanozk
10-10-2008, 21:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
479 mesaj

aga benim tek tavsiyem iyi bir soğutucu al,ya da bütçene göre stok fandan daha iyi bir fan al.işin de garanti olsun.stok fanla istediğin hıza ulaşabilirsin ama fazla götürmez;ille de oc yapıcam diyosan soğutma iyi olsun derim ben...

sticker
10-10-2008, 21:57   |  #11  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

kardeş ben cesaret edemedim
donanıma yazık.bence uğraşma.valla boşu boşuna zayi olur...bende istedim ama cesaretim yok

İtacHi_
10-10-2008, 22:01   |  #12  
İtacHi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

şu anda 2.85GHZ gayet stabil sistem stress programınada soktum 1 saat boyunca beklettim 52 dereceyi geçmedi.Emeğe geçen herkeze teşekkürler yarında artık 3.0 ghz ye deneriz.Bi kere kanımıza işledi bi işlemci yakmadan bırakmammDil çıkarıyorDil çıkarıyor

sticker
10-10-2008, 22:06   |  #13  
Yıllanmış Üye
669 mesaj

2.4 ghz.işlemcin var ve o/c istiyosun...benim işlemci1.60ghz.bensabrediyom..işlemciyiboşver donanımdanolmak var.ne gerek varki çok iyi denilecek seviyide işlemcin var.bilgisayarını vista ise  xp.yap farklı performans almayı dene.bence.işlemciye yazık ben arıyom bulamıyom...

DaRWeLL
10-10-2008, 22:25   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj
burakesan_1993
şu anda 2.85GHZ gayet stabil sistem stress programınada soktum 1 saat boyunca beklettim 52 dereceyi geçmedi.Emeğe geçen herkeze teşekkürler yarında artık 3.0 ghz ye deneriz.Bi kere kanımıza işledi bi işlemci yakmadan bırakmammDil çıkarıyorDil çıkarıyor
Bence 2.85te bırak herşeyin fazlası zarar Dil çıkarıyor 3 yaparsan yük altında sıcaklık çok olabilir bnece iyidir şimdi..

sticker
10-10-2008, 22:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
burakesan_1993
şu anda 2.85GHZ gayet stabil sistem stress programınada soktum 1 saat boyunca beklettim 52 dereceyi geçmedi.Emeğe geçen herkeze teşekkürler yarında artık 3.0 ghz ye deneriz.Bi kere kanımıza işledi bi işlemci yakmadan bırakmammDil çıkarıyorDil çıkarıyorSADECE İŞLEMCİMİ YANACAK?O ZAMAN SEN UCUZ SIYIRACAKSIN ÇÜNKÜ BURDA İŞLEMCİ ÇOK ÇALIŞTIĞI İÇİN DEĞİL ÇOK ISINDIĞI VE SOĞUTULAMADIĞI İÇİN YANACAK ,YANİÇOKISINAN DONANIMLAR EKRAN KARTIN RAM İN VS...YOKSA KİM İSTEMEZ FAZLA
ReFeRaNSs
10-10-2008, 22:56   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

benim kisi 4 ghz ama bir arkadaştanda yardım aldım. fazla zorlamanın alemi yok elde kalır o donanım diğer parçalarında en azından bu işe yatkın parçalar olması gerekir diye düşünüyorum açıkcası ve soğutma çok önmli biraz para biriktirip güzl bir soğutucu alabilrsin vede bundan sonra kasaya düzenli bakım yaparsan senin için hayırlı olacaktır yani temizlik felan :D

Andaç Işık
11-10-2008, 10:46   |  #17  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,407 mesaj

3.0 Ghz ye çıkarmadan önce bence git bunu al:
OCZ VANDETTA 2:

ben kullanıyorum sen de memnun kalırsın.işlemciyi riske atmak istemiyorsan bunu al.

İtacHi_
11-10-2008, 11:42   |  #18  
İtacHi_ avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

KahkahaKahkahaKahkahaOCZ Vandettayı bende biliyorum.Süper bi soğutucu ancak ben o kadar pro o.c yapmadım.He birde ben 110 YTL ile ekran kartımı yenileyebilirim(şu anda ki ekran kartım X1550 durumumu anlaKahkahaKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha

ReFeRaNSs
11-10-2008, 12:13   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

istersen bunu al buda iyi şahsen bn kullanıyorum fiyatı biraz daha makul gayet iyi soğutuyor

loseface
12-10-2008, 19:30   |  #20  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

benim şimdi core 2 duoe8400 işlemcim var intel chıpp set anakart 3 gb ram 1 atı hd express ekran kartım var ben o.c yapmak istiyom ama yapamıom.bi kere eski pc de yaptım 2.40 dan 2.41 e çıktı bi daha ki değiştirmemde anakart ve ekran kartı yandı.ama şimdiki pc de ekran kartında falan iyi bi fan var.eğer ayrıntılı olarak yapmaliyimmi yapmamaliyimmi yardım ederseniz sevinirim vista kullanıyom biraz yavaşlık var pc de