"Com Surrogate" hatası... Yardımmmm..

GNDZ_OZK
15-11-2008, 18:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar windows vista kullanıyorum. Son iki gündür bilgisayarı her açışımda karşıma (bir program çalıştırmaksızın) "COM Surrogate çalışmayı durdurdu" diye bir uyarı yazısı çıkıyor. Sanıyorum Nero ile ilgili bir sorun...C:\Program Files\Common Files\Ahead\DSFilter klasörü altındaki "NeVideo.ax" isimli dosyanın adını değiştirme şeklindeki çözümü denedim fakat bu sefer nero showtime çalışmadı. Sanıyorum Nero Video Codec ile ilgili bir sorun var. Ben bu codec dosyasını yüklemek için nereden bulabilirim? Başka bir çözüm yöntemi var mı? Bu arada kullandığım nero vistaya uyumlu... Yardımlarınızı bekliyorum... Şimdiden teşekkürler...

Metal_Milita
15-11-2008, 18:26   |  #2  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Bu konuda Bildiğim olası çözümler şunlar

# Eğer Divx kullanıyorsanız Divx’in son sürümüne terfi
etmelisiniz(6.5+)
# Aynı şekilde Nero kullanıyorsanız son sürüme yükseltmeniz gerekiyor Neroyu.(7.7.5.1+)
# Eğer bunları denediniz ve hala aynı sorunu yaşıyorsanız “C:\Program Files\Common Files\Ahead\DSFilter\NeVideo.ax” Dosyasının adını “NeVideo.ax.bak” olarak, aynı klasördeki “NeVideoHD.ax” dosyasının adını da “NeVideoHD.bak” olarak değiştirin.(Bu çözüm Nero Showtime’ın çalışmamasına sebep olabilir.)
# Klasörlerdeki küçük resim gösterimini kapatabilirsiniz.
# Eski ffdshow codec paketi bu tür sorunlara sebep olabiliyor eğer kullanıyorsanız onun yerine ffdshow tryouts codec paketini kullanın. http://ffdshow-tryout.sourceforge.net/
# Eğer Neroyu tamamen kaldırmak istiyorsanız Neronun bu amaçla yaptığı programı kullanın.
# Hangi kodekin bu hataya sebep olduğunu anlamak için MMCompView programını kullanabilirsiniz. Bu programla istediğiniz kodeğin çalışmasını durdurabiliyorsunuz, böylelikle hangi kodeğin bu hataya sebep olduğunu bulabilir ardından gerekeni yapabilirsiniz.
#Diğer olası bir çözüm ise dllhost için DEP’i (Veri yürütme Engellemesi) kapatma. Bu çözüm herkes için çalışmayabilir ancak yukarıdakiler sorununuzu çözmediyse denemekte fayda var. Bu sorunun çözümü ise şöyle:
->Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikleri seçin:Ardından açdından açılan pencerede sol taraftaki Gelişmiş sistem ayarlarına tıklayın
->Çıkan uyarıda devama tıklayın. Açılan pencerede Gelişmiş sekmesine gelin ve en üstteki Ayarlar butonuna tıklayın
->Açılan yeni pencerede Veri Yürütme Engellemesi sekmesinde Seçtiklerimin dışında kalan tüm Windows programları ve hizmetleri için DEP’yi aç: seçeneğini seçin ve alttaki Ekle butonuna tıklayın
->Çıkan ekranda System32 klasöründe dllhost.exe dosyasını seçin ve Aç butonuna basınÇıkan uyarıyı Tamam’a basarak geçin. Az önceki ekrandaki bışlukta COM Surrogate belirecekBundan sonra Video Klasörlerini sorunsuz olarak görüntüleyebilirsiniz

Son Düzenleme: Metal_Milita ~ 15 Kasım 2008 18:33