Compaq Presario CQ61 - Fanı temizlemeliyim fakat..

qharon
01-07-2010, 23:18   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Model:Compaq Presario CQ61 Notebook PC
son zamanlarda laptopumun fanının sesi bir hayli artmaya başladı.Laptopu satın alalı 8 ay olmasına rağmen fan sesindeki artmanın nedeninin tozlanmadan olduğunu düşünüyorum.Çünkü artan ses fanın hızlı çalışma sesi değil daha çok çalışamama sesiydi.1 hafta bu şekilde kullandım. 2-3 gün öncede fanın sesi artık tamamen kesildi.Fanın hava çıkışını kontrol ettiğimde çok az hava çıkışı vardı.Normal şartlarda oyun oynadığımda kendinden geçen fan artık hiç ses çıkarmıyor.
Sıcaklık değerleri ise şöyle;
GPU:     56 C
Core 0: 50 C
Core 1: 48 C
(Değerler şu andaki değerlerdir.Aktif çalışan tek program İE8(3 sekme))
Değerler görüldüğü üzere pek hayra alamet değil.Oyun oynadığım zamansa GPU 100 C'yi buluyor.
Asıl sormak istediğim soruya gelecek olursak.Fanı temizlemek için laptopun altındaki vidaları tek tek söktüm.Alttaki 2 tane kapağı yerinden çıkardım.niyetim fana ulaşmaktı fakat fan dışında herşeye ulaşıtım.ram,harddisk hepsi gözümün önünde fakat fanın olduğu bölümde herhangi bir kapak yok.Kasanın üst kısmını (klavye ve üst kısmı oluşturan metal parça)sökmeye çalıştım fakat beni biraz zorlayınca bıraktım(Belki de doğru yoldaydım,bilemiyorum).Neden teknik servise yollamadın diyebilirsiniz.1)HP'nin teknik servisine güvenmiyorum.2)Laptopu sürekli kullanmam gerekiyor.3)Problemi kendim halledebileceğimi düşünüyorum(Fana ulaşırsam tabii)
Evet sorum o dur ki bu fana nasıl ulaşabilirim?

dark3n
06-02-2013, 20:18   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Dostum bende de hp compaq presario cq56 var starter'dan 7ye geçirdim ama kamera ters gösteriyor ve sürücüsü sadece yanında verilen Win 7 starter'ın içinde SETUP dosyası adında mevcut bana bunu ulaştırabilir misin rica etsem ?