Conficker'cının başına MS'den ödül

CHIP Online
13-02-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft, Conficker yazarının başına ödül koydu! Hacker'ın yakalanmasını sağlayan ne kazanacak?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Conf ... den-odul_10943.html

Conficker dünya çapında milyonlarca bilgisayarı esir almış durumda. Virüsün yayılmasını engelleme çalışmaları ise henüz ciddi bir aşama kaydedemedi. Ve sonunda Microsoft çareyi, bu virüsü yazan ve yayan kişi veya kişilerin başına ödül koymakta buldu! Üstelik ödül tam 250 bin dolarlık (yaklaşık 411 bin TL) son derece cazip bir ödül.

Aslında Microsoft bu uygulamaya ilk kez başvurmuyor. Daha önce 2003 ve 2004 yıllarında da virüs yazarlarının başına ödül koymuş fakat sadece bir kez ödül verilmişti. 2003 yılında, dönemin ünlü belası Sasser'in yazarı Sven Jaschan, üniversiteden bir arkadaşının ihbarı ile tutuklanmış ve arkadaşı Microsoft'un 250 bin dolarlık ödülü elde etmişti.

Her ne kadar Microsoft'un bu ödülünün doğrudan bir çözüm yaratma ihtimali düşük olsa da, virüs yazarlarının en azından baskı hissedip aktivitelerini azaltmaları umuluyor.

Tüm konu: Conficker'cının başına MS'den ödül

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu ödül sayesinde Conficker yazarları yakalanabilir mi?

Mehmet-
13-02-2009, 20:26   |  #2  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Peki hacker kendi kendini ele verirse ödülü alır mıKahkaha

ilginch
13-02-2009, 21:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,635 mesaj

şunu yazana da helal olsun..
tamam zararlı bir şey ama, öyle bir virüs yazıyorsunuz ki her yere bulaşıyor ve o kadar zarar veriyor.
adam iyi kafa patlatmış olmalı..

Banned
13-02-2009, 22:17   |  #4  
Banlandı
347 mesaj

250 000 adama hakaret gibi olmuş...sadece şimdiki zararı bile bunu kaç kata katlamıştır kimbilir...üstelik böyle biri nasıl yakalanır orasıda ayrı mesele..sokakta karşılaştığımız herkese de ''afedersiniz conficker'i siz mi yazdınız?'' diye soramayız ya... :)

ReFeRaNSs
13-02-2009, 22:51   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Teslim oluyorum BEN'dim ( dermişimKahkaha )

Çok zor isterse şirketi koysun o adamı bi neden bulup hapse tıkarlar para da olduğu gibi kalır

mrbeta
14-02-2009, 00:07   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
10 mesaj

ödülle falan yakalanamaz bi kere adam böle bi virüs yazdıysa çok zeki olmalıdır tabi ki bunun olacağını da düşünmüştür bunun için ödülle falan olacak iş değil ve kim bilecek te ihbar edecek adam salak değil ki herkese ""lan bi virüs yazdım yakında tüm dünyaya yayılacak"" gibisinden anlatsın dimi yani

icemanphoenix
14-02-2009, 02:15   |  #7  
Yıllanmış Üye
308 mesaj

bu şekilde ödül vaadiyle bu virüsü  yazanı bulmak imkansıza yakın bişey. ama şayet bu virüsü ben yazsaydım sırf 250bin $ lık ödül yüzünden kahrımdan gider kendimi ihbar ederdim. o ne öle ya. resmen hakaret gibi birşey bu miktar. adamın yazdığı virüs yanlış hatırlamıyorsam en son verilere göre 12 milyon sisteme bulaşmış durumda. bunlara bizim bir havaalanımız ve amerikan adalet bakanlığı sistemleride dahil >> http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=10985695
bu kadar baba bir virüsü yazan adama bu kadarcık ödül koyarsan adam ya gülmekten geberir yada dediğim gibi kahrından kendini ihbar edebilir :DD

webmacerasi
14-02-2009, 07:09   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

Conficker solucanının yazarını ha keza oldu da yakaladılar. Ne olacak? Tüm dünyadaki conficker bulaşmış bilgisayarlar temizlenecek mi? Sihirli değnek değmişcesine üstelik öyle mi? Baştan aşağı saçma bir yaklaşım.

Conficker solucanından kurtulunmak mı isteniyor. O zaman herkes kendi kurumundaki bilgisayar kullanıcılarına bilinçli/güvenli bilgisayar kullanmayı öğretsin önce.

Conficker'den kurtulmak isteyenlere gelince yapacakları şey çok basit :
Kaspersky + Total Commander ikilisi ile sistemlerini temizlemek. Temizlikten sonrasına gelince, her usb belleğe bodoslama dalmamak gerekiyor. Otomatik kullanma özelliğini de bir zahmet devre dışı bıraksınlar, yorulacaklar biraz ama o kadar kusur kadı kızında bile bulunur.

Fattur
15-02-2009, 14:51   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Sanmyorum.
Beni yakalayamıycaksınız KahkahaKahkaha

şaka tabiiki de Kahkaha