conime.exe hakkında bilgisi olan var mı?

padisah
13-04-2014, 23:24   |  #1  
padisah avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Bu gün saat 17.00-18.00 civarında bilgisayarımda faaliyet gösterdiğini fark ettiğim bu işlem hakkında ayrıntılı bilgisi olan var mı?

Virüs total'e upload ettim sonuç 0/51 çıktı fakat internette yaptığım araştırmalarda zararlı olduğunu ve silinmesi gerektiğini yazanlar olduğunu gördüm.

Ayrıca özelliklerde Microsoft Windows'a ait bir sistem dosyası gibi göründüğü hâlde temiz kurulum yaptığımda sistemde yer almıyor.
(http://answers.microsoft.com/en- ... 6-83d6-a2bced9d5dcd)
 Bu dosyanın zararlılar tarafından değiştirilebileceği yazılmış ben bu dosyayı sistemimden nasıl tamamen kaldırım?
(Dosya tahminimce bilgisayarımda 2 gündür var.)

Dosyanın bilgisayarımdaki konumu: "C:/Windows/System32/conime.exe".
[-
-Bu bölüm yazıdan kaldırılmıştır.
-]
Atladığım, öğrenmek istediğiniz ek bir şey var mı?

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
Son Düzenleme: padisah ~ 14 Nisan 2014 22:23
Tolstoy
14-04-2014, 02:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
381 mesaj

Her yazılım dosyası, sistemde çalıştırıldığında varsayılan adresine yerleşir. Eğer dosya bu adreste ise varsayılan olarak temizdir. Ama, bir zararlı bu dosyaya bulaşmışsa, dosya doğru adresinde olmasına rağmen artık zararlı bir dosyadır.

Eğer yazılım varsayılan adresinin dışında ise o zaman da kesin olarak zararlıdır denilebilir.

Bu ayrıntılar kullanıcılar tarafından hep karıştırılır. Zararlı olup olmadığına dair karar vermekte güçlükler çekilir. Hangi dosyanın, varsayılan olarak nerede olacağını kimse bilemez tabi. Buna karar verebilmek için derin bir araştırma yapılması gerekir. Güvenilen siteler, uygulayıcılar bu aşamada devreye girer. Araştırmak ve karar vermek zor noktalardandır. Ayrıca, iyi bir tecrübe de gerektirir.

Sizin dosyanız temiz bir dosya. Hem doğru adresinde hem de Virüstotal de taratmışsınız.

murat5038
15-04-2014, 00:40   |  #3   ÇÖZÜM
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

O dosya konsol yardımcısı olduğundan üzerinden virüs işlemleri de geçebilmektedir. Yani ajandır. Bu tür ajanlara direk virüs bulaşmaz çoğunlukla üzerinden iş yaparlar ve bunları sağlam olmayan antiler virüs olarak tespit edebilir. Bu ajanlardan örneğin vcredist dll uzantıları gibi kullanıldıklarında bazı antiler virüs olduğunu söyleyebilir. Kimlikleri değişmedikçe sorun yok, ancak virüs ajanı kullanmış ve anti bunu görmüş ise o dosyayı değil kaynak dosyayı bulmak önemli.

Kısaca Mic onaylı ve hash değişmediğinden zararsız görünüyor.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
15-04-2014, 22:16   |  #4  
padisah avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: murat5038  
O dosya konsol yardımcısı olduğundan üzerinden virüs işlemleri de geçebilmektedir. Yani ajandır. Bu tür ajanlara direk virüs bulaşmaz çoğunlukla üzerinden iş yaparlar ve bunları sağlam olmayan antiler virüs olarak tespit edebilir. Bu ajanlardan örneğin vcredist dll uzantıları gibi kullanıldıklarında bazı antiler virüs olduğunu söyleyebilir. Kimlikleri değişmedikçe sorun yok, ancak virüs ajanı kullanmış ve anti bunu görmüş ise o dosyayı değil kaynak dosyayı bulmak önemli.

Kısaca Mic onaylı ve hash değişmediğinden zararsız görünüyor.

Teşekkür ederim.
Fakat yazdığım gibi bu işlem temiz kurulumda yer almıyor. İşlemlerden kapatabliyorum fakat silemiyorum.
Bu dosyayı sistemden tamamen kaldırmanın bir yolu var mı? (Format veya imageden geri yükleme gibi seçenekler hariç.)

murat5038
16-04-2014, 00:23   |  #5  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: padisah  
Teşekkür ederim.
Fakat yazdığım gibi bu işlem temiz kurulumda yer almıyor. İşlemlerden kapatabliyorum fakat silemiyorum.
Bu dosyayı sistemden tamamen kaldırmanın bir yolu var mı? (Format veya imageden geri yükleme gibi seçenekler hariç.)

Windows güncellemesi ile gelmiştir çoğunlukla. Windows sürümlerine göre ar olup olmayabiliyor. Hangi güncelleme ile geldi ise onu kaldırdığında kalkması gerekir. Ancak kaldırmaman diğer programlar için iyi olur.

padisah
16-04-2014, 20:24   |  #6  
padisah avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,190 mesaj

Teşekkür ederim.

Son Düzenleme: padisah ~ 04 Mayıs 2014 16:15