cookie/go spy'ı

catozly
17-12-2006, 04:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

selamlar arkadaşlar bilgisarımda panda internet security ve spy sweeper 5 yüklü .panda internet security nin durum raporuna bakınca her saniye için şu spy'ı bulduğunu ve sildiğini söylüyor  "C:\Documents and Settings\mehmet af\Cookies\mehmet_af@go[1].txt" fakat her defasında tekrardan oluşuyor . internet bağlı olmadığı zamanlar dahil. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardım ederlerse sevinirim.

black_flood
17-12-2006, 10:29   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

bu bir tehlike arz etmiyor aslında bende panda kullanıcısı ve bu yazılımla ilgili teknik servis destek veren birisiyim.en basit sana örnek site yahoo sitesi bu siteye girince her mouse ile click yaptıkça panda bu cookieden buluyor.bunların bir diğer adı çerezlerdir.internette gezindiğinde ve yapmış olduğun geçici işlemlere ilgili bilgiler yer alır bunların içinde.xplerde olan temel güvenlik sorunlarından biride bu çerezler zaten vista işletim sistemini şuaralar denemekteyim ve ondada panda antivirüs var fakat xp deki girdiğim sitelere vista ile girince bu sorun yok.bu çerezler banka ve mail adreslerinde girdiğin şifrelerkle ilgi birtakım bilgileride barındırır panda aslında bunları silmiyor gerçekte baya bir uğraştım zamanında bu şey ne diye ve tek gördüğüm bu dosyaların içindeki kişisel bilgileri siliyor böylelikle kişisel bilgilerine hiç bir şekilde erişim olmuyor.örnek cokie sana bendekinin adınıda içinde barındırdığı bilgiyide yazayım.
C:\Documents and Settings\administrator\cookies\administrator@atdmt[1].txt

bu cookienin içinde ben xp girmeden önce logon ekranında şifre yazıp giriyorum ve bu dosyanın içinde bu şifreyle ilgili bilgiler mevcut ama gerçekte dosya hep  aynı yerde duruyor sadece logon ....... diye giden uzantıdaki kodlamarı siliyor her seferinde.bunlardan rahatsızlık duymana gerek yok yani vista çıkınca vistaya geçersen eğer ne virüs nede çerez sorunu yaşamayacaksın.ben vistaya nette gezinirken crack warez tarzı sitelere gireyim xp deki gibi hemen virüs dolmuyor sistem hatta hiç girmiyor desem yeridir ama xp malesef alabildiğine açıkla dolu hala virüsler rahatlıkla giriyor sp2 olmasına rağmen ve çok basit komutlarlada çökertmek mümkün vistada en azından bu tarz komutlar yada vista uyumsuz bir yazılımı ısrarcı şekilde yükleyince çökme olmuyor sistemde.

catozly
18-12-2006, 12:46   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

çok teşekkürler. kolay gelsin