[copy\paste ]cılar(?)hk.da

viking20
30-11-2008, 12:58   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

[copy\paste]cılar(?)
Anlaşılır gibi değil,sayın CHİP online mensuplarından birisi bizleri kast ederek,yaa boşver onları copy\paste cılar onlar,küçümsüyerek demişti bir vakit.Belliki ya IT uzmanı ya da bilg. müh.kendisi.Burası bir forum,yani hertürlü bilginin paylaşıldığı,tartışıldığı bir ortam\mekan.Ben İTÜ yü bitirdim ve arkadaş gibi IT uzmanı,bilişim sektörü mensubu veya bilgisayar müh.değilim onun tahsilini yapmadım.Başka müh. lik okuduk ve yıllarca o konuda çalışmalarımız oldu raporlarımız var seminerler verdik vs..Bu foruma da can sıkıntısından boş vakitleri değerlendirmek için amatörce giriyoruz.Bizleri küçük gören şahıs acaba benim müh.lik branşımda\konumda komik olmadan,etrafa  küçük düşmeden iki laf edebilirmi acaba?ben size cevabını söyliyeyim:imkanı yok ,mümkün değil.Hal böyle olunca olaya niye böyle bakılır ki?,biz hiç değilse bu sektörde bunca zaman acizane karınca kararınca iki kelime edebilmişiz ve bugünlere kadar da gelmişiz,bir birikimimiz olmuş.Taş yerinde ağırdır.
İşin daha da vahim\komik yanı,bilişim sektörüne mensup olmayan,başka mesleten olan kişilerin de (özel mesaj atıp)bizlere bu gözle bakması\değerlendirmesi.Yani  kraldan çok kralcı kesilmesi.Gerçekten özellikle bu gibi tipler çok komik ve zavallılar.Allah akıl fikir versin.Kardeşim bizim herhangibir iddamız yok ki bu sektörde,biz bu işi iyi biliyoruz demiyoruz ki,yaklaşık 4 senedir bu forumdayım bu yönde bir kelimem\cümlem olmadı.Yukarıda da bahsettim gibi birçok üye gibi amatörce takılıyoruz hepsi o kadar.
---
Edit:1-Gelişmeler çercevesinde bu mesajı yazmak zorunda kaldım.Benden isim istemeyin ltf.çünkü vermeyeceğim ,herkes kendini bilir.
     2-evet bizler copy\paste cıyız ve bu şekilde sorusu\sorunu olanlara yardıma koşuyoruz sabah\akşam.Çünkü onun dışında yorum yapmak,görüş üretmek için önce o konunun eğitiminin alınması gerekliliği ve bilgi sahibi olmanın gerekliliğinin bilincindeyiz[rahmetli Sayın Uğur Mumcu 'nun ifade ettiği gibi].Önce bilgi sonra fikir diyenlerdeniz.Biz haddimizi biliriz.Haaa 6 sene tahsilini yaptığım 25 sene kafa patlatıp üzerinde çalıştığım konuda çatır çatır fikir üretir,yorum yaparım,başkaları başı öne eğik mecburen susarken.
En azından birşey bildiğini sananların düştüğü garabete düşmüyoruz.

Son Düzenleme: viking20 ~ 02 Aralık 2008 00:52
eolos
30-11-2008, 13:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

keşke kim oldugunuda soyleseydinizde forumdaki tüm bilgisayar mühendisliği ogrenciileri zan altında bırakmasaydınız !!!

Alparslananadolu
30-11-2008, 13:24   |  #3  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Copy/paste'nin kaynak belirtilerek yapılmasında bir sakınca yoktur. Amaç bilgilendirmektir zaten.
Ben de bir iki laf edeyim izninizle: Mesleğinin hakkını veren ve kendini yetiştiren bilgisayar mühendisi arkadaşları ve sektörde sertifika almış arkadaşları istisna ediyorum. Gerçekten ülkemizde iyi yetişmiş ve bilgisini başkasıyla paylaşan, ticari de olsa insanlara faydalı olan bilgisayar mühendislerimiz vardır.
Ama bilgisayar mühendisliği eğitimini almasına rağmen mesleğinin hakkını vermeyen, hiç bir üretime yanaşmayan (Diğer meslek dallarında da var.) kişilerin başkalarını eleştirmeye hakkı yoktur. Ben de Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum ama bilgisayar konusunda da ilgim nedeniyle özel eğitim aldım ve kendime ve çevremdeki arkadaşların sorunlarını halledecek kadar bilgi birikimim vardır. Bu sahada kendini çok iyi yetiştirdiği yazılarından belli olan CHIP forum üyeleri çoktur. Elbette bu tür forumlarda, bilgisayar mühendisi olmasak ta bildiklerimiz kadarıyla diğer üyelerin sorunlarını çözmede yardımcı olabiliriz. Tabii, bunu yaparken faydalandığımız kaynakları da vermek şartıyla. Emeğe saygı...
"Ben bilgisayar mühendisiyim" diyerek bir kenarda oturanlar... Buyrun CHIP formuna, insanlara yardımcı olun.

Son Düzenleme: Alparslananadolu ~ 30 Kasım 2008 13:27
I Love GS
30-11-2008, 13:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

kim olduğunu söylede oda kendini savuna bilsin
büyük şeyleri orataya atıp çekilmek doğru değil bence...

edit:edite edit:D

Son Düzenleme: I Love GS ~ 30 Kasım 2008 13:30
viking20
30-11-2008, 14:13   |  #5  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

gerek burada gerekse özel mesajlarıyla destek olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.Hiç beklemediğim özel mesaj alıyorum,sağolun.Sevgi ve Saygılar.
----
Edit:ödevi,sınavı,dersi olsun özel mesajlar yolu ile aldığım teşekkür,hayır dua bana yeter.Tabii birde yine özelden gönderdiğim program,araç,gereç ..vs ile verdiğim gerekli adresler.
-----
Edit:madem öyle,bundan sonra yalnızca konudışı\eğlence
bölümüne mesaj bizden.
-----

bana karşı yazılan garabet cevap,bilginize sunulur.

Son Düzenleme: viking20 ~ 02 Aralık 2008 00:50
Banned
30-11-2008, 15:29   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Copy/paste' de başlı başına bir bilgi beceri ve yetenek gerektirir. Birilerine buyrun  sizin istediğiniz bilgi dendiğinde bilinmelidirki o kişi kendi imkanları ile o kaynağa ulaşamamıştır.

SaGoPa KaJMeR.
30-11-2008, 15:39   |  #7  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
viking20
[copy\paste]cılar(?)
Anlaşılır gibi değil,sayın CHİP online mensuplarından birisi bizleri kast ederek,yaa boşver onları copy\paste cılar onlar,küçümsüyerek demişti bir vakit.Belliki ya IT uzmanı ya da bilg. müh.kendisi.Burası bir forum,yani hertürlü bilginin paylaşıldığı,tartışıldığı bir ortam\mekan.Ben İTÜ yü bitirdim ve arkadaş gibi IT uzmanı,bilişim sektörü mensubu veya bilgisayar müh.değilim onun tahsilini yapmadım.Başka müh. lik okuduk ve yıllarca o konuda çalışmalarımız oldu raporlarımız var seminerler verdik vs..Bu foruma da can sıkıntısından boş vakitleri değerlendirmek için amatörce giriyoruz.Bizleri küçük gören şahıs acaba benim müh.lik branşımda\konumda komik olmadan,etrafa  küçük düşmeden iki laf,kelam edebilirmi acaba?ben size cevabını söyliyeyim:imkanı yok ,mümkün değil.Hal böyle olunca olaya niye böyle bakılır ki?,biz hiç değilse bu sektörde bunca zaman acizane karınca kararınca iki kelime edebilmişiz ve bugünlere kadar da gelmişiz,bir birikimimiz olmuş.Taş yerinde ağırdır.
İşin daha da vahim\komik yanı,bilişim sektörüne mensup olmayan,başka mesleten olan kişilerin de (özel mesaj atıp)bizlere bu gözle bakması\değerlendirmesi.Yani  kraldan çok kralcı kesilmesi.Gerçekten özellikle bu gibi tipler çok komik ve zavallılar.Allah akıl fikir versin.Kardeşim bizim herhangibir iddamız yok ki bu sektörde,biz bu işi iyi biliyoruz demiyoruz ki,yaklaşık 4 senedir bu forumdayım bu yönde bir kelimem\cümlem olmadı.Yukarıda da bahsettim gibi birçok üye gibi amatörce takılıyoruz hepsi o kadar.
---
Edit:1-Gelişmeler çercevesinde bu mesajı yazmak zorunda kaldım.Benden isim istemeyin ltf.çünkü vermeyeceğim ,herkes kendini bilir.
     2-evet bizler copy\paste cıyız ve bu şekilde sorusu\sorunu olanlara yardıma koşuyoruz sabah\akşam.Çünkü onun dışında yorum yapmak,görüş üretmek için önce o konunun eğitiminin alınması gerekliliği ve bilgi sahibi olmanın gerekliliğinin bilincindeyiz[rahmetli Sayın Uğur Mumcu 'nun ifade ettiği gibi].Önce bilgi sonra fikir diyenlerdeniz.Biz haddimizi biliriz.Haaa 6 sene tahsilini yaptığım 25 sene kafa patlatıp üzerinde çalıştığım konuda çatır çatır fikir üretir,yorum yaparım,başkaları başı öne eğik mecburen susarken.
Bu Tür Forumlar bilgi sunmak bilgi almak icin vardır varlardır Varolabilmelidirler. Bizde bunu bir nevze katkıda bulunuyoruz ya kaynak bularak yada bildiklerimizi sunarak Bilmediklerimizde susarak Verilen  cevaplardan birşeyler ögrenerek buna kimse Engel olmaz eleştiremez.. Forum ortamında bizi veya bu kardeşimi eleştircek olanlar Biraz takip etip sonuca vararak kendiliginden susabilirler. Kimin ne oldugu Önemli degil. Forumda varmı birşeyler katabiliyormu o önemli Elbet ya biliyordur ya ögreniyordur yada kaynak bularak bu foruma birşeyler katıyordur Katmaya calışıyordur Özel Mesaj ile destek değil Tam burdan destekliyorum her sözünde Tam doğruluk payı var kardeşim...  

Son Düzenleme: SaGoPa KaJMeR. ~ 30 Kasım 2008 15:41
I Love GS
30-11-2008, 16:56   |  #8  
Yıllanmış Üye
448 mesaj
khramn
Copy/paste' de başlı başına bir bilgi beceri ve yetenek gerektirir. Birilerine buyrun  sizin istediğiniz bilgi dendiğinde bilinmelidirki o kişi kendi imkanları ile o kaynağa ulaşamamıştır.
Katılıyorum
'' Kopya Çekmek Sanattır'' sonuçta her şeyi bilemeyizki
sadece aınıt yapınca lıntı yaptığını söylemesi bence yyeterlidir.sen herşeyi bildiğini düşünüyorsan hiç alıntı yapmadıysan bilemeyiz tabi .....

Alparslananadolu
30-11-2008, 17:15   |  #9  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Arkadaşlar, kopyala-yapıştır sanat olamaz. Sanat büyük beceri isteyen bir iştir. Kopyala-yapıştırı bir çocuk bile yapar. Elbette ki sorulara cevap verirken kopyala-yapıştır da yapılabilir. Fakat önemli olan bunu yaparken kaynağını da vermemiz. Bu, emeğe saygıdır. Kaynak verdikten sonra herkes kopyala-yapıştır yapabilir.
Bence konu tam da bu değil zaten. "Kopyala-yapıştırcı" eleştirisinin arkasındaki anayargıdır. Yani, "Bunlar bu işten anlamaz." dır. Bu zihniyet yanlıştır. Bunun üzerinde durulması faydalıdır diye düşünüyorum.

Son Düzenleme: Alparslananadolu ~ 30 Kasım 2008 17:17