Core 2 duo E8400 Overclock, yardım.

beks
13-06-2009, 02:56   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

Merhaba;
İnternette yapmış olduğum kısa bir araştırmadan sonra iyi bir soğutucu ile bu işlemciyi 3.0 dan 4.4 GHZ'e kadar çıkarabilmişler. Benim ise takıldığım nokta üzerindeki stok fanla ne kadar artırabileceğim? Heleki böyle yaz sıcakları da başlıyorken. Birde ben daha önce işlemciye hiç overclok yapmadım, BIOS'tan 333mhz'ı biraz artırıp 3.2 e kadar çıkardım; ancak voltajı vb. diğer unsurları neye göre nasıl ayarlamam gerektiğini bilmediğim için eski haline çevirdim.
İkinci takıldığım konu ise , anakartım ddr2 1200mhz e kadar destekliyor. peki ama ben overclok yaparken rahatlıkla 1200 MHZ'ı geçecek. bu durumda geçse bile misal 1400mhz, maks 1200 mhz lik verim mi alırım? Yoksa 1200 mhz i geçtiği anda bilgisayrdan hata mı alırım?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Anakartım: Asus p5q Pro , Ram: Hi level 4 gb ddr2 1066 Mhz

swordmaster_65
13-06-2009, 03:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

3.6 felan görürsün ram olayı anakartla sınırlı değil anakart isterse 1700 mhz desteklesin ram belirli bir seviyeye kadar overclock olur üstünde stabilizesi bozulur zaten voltajsız cık cıkabildigin yere kadar testleri yap testlerde sorun cıkmaya baslarsa artık voltaj vermen gerekir ufak ufak mesela 1.300 volt standart volta ise 1.350 felan diye cıkarırsın. tabi sadece işlemciye voltaj vermekle olmaz bu sürede ramlerde overclock olacagı için ramlerede vermen gerekir.

beks
13-06-2009, 13:29   |  #3  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Peki bunları otomatik yapan bir program yok mu? Gigabyte taki booster gibi.

swordmaster_65
13-06-2009, 14:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Asus anakartların biosunda adını tam bilmiyorum ama otomatik o.c yapan bir sistem var ayarlıyorsunuz %15 %20 diye o kendisi fsb yi felan artırıyor.

ReFeRaNSs
13-06-2009, 14:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

3.8 Ghz de voltaj verdim ben 3.6 da stabil di 3.8i gördüm(voltajsız) ama satabil olmadı.Stok fanla bence 3.6 dan yukarısını zorlama havlar ısın dı sağlam bi soğutmaya ihtiyacın olur
voltaj vererek 4.1 i gördüm fakat oyun falan oynayamadım psu yetersiz kaldı.4.0 ghz stabil çalıştı hemde 1-2 ay gibi bi süre boyunca. ben şimdi normal olarak kullanıyorum malum yaz ayları.

beks
13-06-2009, 16:03   |  #6  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Az önce 3.24 GHZ e çıkardım ve everest ile stabilite testi yaptım. 10.dakikada pc klitlendi. işlemci ısısı maks. 62 dereceye ulaştı %100 çalışırken. ve bu değer bence çok fazla.  Bu yaşadığım klitlenme olayının psu ile bir bağlantısı varmı acaba? gerçek :420 watt   Anakartım: Asus p5q Pro , Ram: Hi level 4 gb ddr2 1066 Mhz , Ekran kartı : Radeon x800GTO maks overclocklanmış.   Birde fan ile işlemci arasında termal jelde yok. 2. sorum ise, işlemcimi gönül rahatlığıyla 3.8 e kadar çıkarabilmemi sağlayan fan öneriniz hangisidir? uçuk fiyatlı olmasın.

ReFeRaNSs
13-06-2009, 17:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

Yüksek ihtimale psu. ama öncelikle kasa içi havalandırman öenmli sıcak havayı dışarı atan bir fan ayrıca işlemci üserinde booster denen fan ve önden soğuk hava getiren bi fan olmalı.

kasanda eğer kasa da sıcak havayı dışarı atan (egzoz) fan yoksa psu kilitleme yapabilr çünkü psular içdeki havayı dışarı atarlar. sıcak hava alıp ısınır kendi çalışması da onu ısıtır ve kilitler.

Ayrıca ekran kartına yaptığın oc psudan fazlasıyla güç alır buda psu yetersizliğine yol açar.

fan istersen proflim e bakablirsin kaliteli ve ucuz dur.

beks
13-06-2009, 19:28   |  #8  
OP Yeni Üye
31 mesaj

ercanyerci; Kasa soğutması iyi çalışıyor. Onda bir problem yok. Demekki psu dan mış. Onuda değişip 700 w almayı düşünüyorum. tabiki birde ekran kartı.
Birde profilinizden 4.0 ghz'a kadar çıkardığınızı gördüm. bir iki sorum olacak: CPU yük altında maks kaç dereceye kadar ısınıyor.? 2. voltajları biostan auto'a mı koydunuz yoksa kendiniz mi ayarladınız? Voltaj konusunda bayaı bir bilgisizim. 1-2 şey biliyorum o kadar.

Ali Yenal Erbil;
Evet stok fan banada baya bi yetersiz geldi. yük altında oc suz maks 56 dereceyi buldu . ve şuan ise 29 derece. yani oc yapmadıktan sonra bir problem yok. Eski pentium 4 işlemcinin stok fanı bile  daha iyiydi, bunu anlamış değilim.

Son Düzenleme: beks ~ 13 Haziran 2009 19:29
ReFeRaNSs
13-06-2009, 19:38   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

normal işlemlerde (tam yüke vurunca yani. mesela win rarla 3-4 gblık arşiv açarken veya neroda dvd rip açarken) everestten bakıyorum max 54 görüyor normalde de 30 34 arası ( tabi kış / yaz olarak söyledim bunu)aslına ekran kartını def. alırsan 3.8 i görmekte zorlanmazsın.

Voltaja gelince fsb yi arttırdığım yerde ayarı manulae alıyorum, ben cpuya 1.381 civarı bi ayarda veriyorum diğer lerine ( north birgde , dram falan yazanlar) normal olarak kalıyor.

ayrıca bişiey sorucam fsb arttırır ken pcı ı 100 e sabitlediniz mi? auto değerinden 100 yapın. sonra yavaş yavaş voltaj vermeden ilerleyin.

3.8 e yada 3.6 ya geldiğinizde sistem resetlerse kendini azar azar voltaj verin ben 4.1 ghz e çıkmak için 1.381v civarı verdim siz direk vermeyin elinizde kalır işlemci. ama tavsiyem 3.6 dan yukaru çıkmayın psu ve fan olmadan yaz aylrında yeni işlemci daha kötüsü yeni sistem almak zorunda kalabilirsiniz.

size tavsiyem öncelikle bi fan sonra bi psu alın hatta mümkünse ikisni birden alın.sonra oc işine girin.

beks
13-06-2009, 21:39   |  #10  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Evet tabiki ikisinide alıp overclocklaycam, işlemcim daha 1 haftalık yakmaya niyetim yok.

Sorunuza gelince fsb yi artırırken pci sabit; 100 de kalıyor(ki ne olduğunu bile bilmiyorum?). Core voltajını ise otomatiğe aldığımda kendi overclock yaparkenden 1.25 e çıkıp sabitleniyor.  

"3.8 e yada 3.6 ya geldiğinizde sistem resetlerse... " demişsiniz, peki, voltajı artırmam gerektiğini sistem resetlemeden anlayamazmıyım? Stabilite testi ile anlaşılabileceğini okumuştum sanki ama; testte neye bakıp artırmam gerektiğini bilmiyorum.

ReFeRaNSs
14-06-2009, 14:24   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

dediğim olay daha boot aşamasında gerçekleşmektedir yani windows açılıp masa üstüne gelmeden önceki zaman. boot ekranına( hani şu yeşil kutucukların kaydığı yer)  gelir veya vista logosunun olduğu yerde reset atar bu şekilde olur. yani windows açılmaz sizde stabilte testi yuapamazsınız. windowsu açmak için voltaj vermelisiniz.

Stabilite testleri sistmi tam anlamıyla zorlar.Eğer siz pc nizde yük perf. isteyen yazılımlar kullan mayacaksanız bu teste pek fazla gerek yok. ama oyun oynarım derseniz yapmanızda fayda var . bu testlerde dikkat etmeniz gereken ilk şey sıcaklıklardır.

Eğer test sırasında başarısız olursa ya sıcaklıktandır yada oc ye uyum sağlayaman ramler dir . voltaj daha sonra bakılmalıdır. çünkü woltaj vererek windowsu açtık biz. eğer voltajı değiştirmeden oc yaptıktan sonra test yapacaksanız yine dediğim gibi sıcaklıklar ve ramlere bakılmalıdır.

beks
15-06-2009, 01:15   |  #12  
OP Yeni Üye
31 mesaj

Peki anladım. Teşekkürler. Siz overcloklu sisteminize 3dmark06 testi yaptıysanız kaç puan elde ettiniz?

ReFeRaNSs
15-06-2009, 18:15   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,225 mesaj

okullar dolayısıyla test yapadım. biraz da kokuyorum test yapmaya en azından 3d markla çünkü psu m biraz düşük kalıyor 4 ghz e alınca işlemciyi. normal işlevlerde sorun yokta oyun oynarken falan ekrankartıyla birlikte asılıyorlar psuya,1-2 kez mavi ekran aldım crysis wh da. bide bnm sistemde biraz fazla donanım var bu yüzden aşırı güç tüketimi var. yapabilirsem bi 750 w lık psu alıcam. o zamn test etmeyi düşünüyorum.