Core İ7 Vs. Q9550

Kaptanos
13-01-2009, 23:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,349 mesaj

Heleşükür elimdeki işlemciler ile oyun testlerimi bitirebildim. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek yaptım. İlk önce 12 tane oyun seçtim. Bu 12 oyun ile akşamları oynayarak ve test yaparak 32bit - 64bit / Windows XP - Vista çeşitli şekillerde 2 haftadır baya bir zaman geçirdim. İşletim sistemi seçimi, konfigurasyon seçimi, bellek hızları seçimi, overclock yapılacak hızların seçimi vs.. bir sürü şey üzerinde planlama yaptıktan sonra 3 gün boyunca testleri aldım. Birçok testi 5 defa tekrarladım bir problem olmaması için, bana ters gelen yerlerde farklı yöntemler uyguladım herhangi bir problem mevcutmu diye.

Test Sistemleri:

2 x BFG 260GTX Max Core ( Yeni 260 GTX )
i7 920 / i7 940 / E8600 / Q9550 / Q9450 / Q9300
Gigabyte GA-EX58-Extreme / GA-EP45-Extreme
Kingston 3x1GB DDR3 1066MHZ ( 7-7-7-20 ) / Kingston 2x1GB DDR3 1066MHZ ( 7-7-7-20 )
Seagate 400GB SATA2
Silverstone 1KW PSU
Thermaltake Big Typhoon + Silverstone Fan
Windows XP 32bit SP3

Neden Windows XP 32bit SP3?

Öncelikle aklımda Vista 64 bir ile test almak vardı, fakat günümüzde oyun oynayak büyük bir çoğunluk hala Windows XP 32bit kullanmakta, ram miktarlarıda 2-3 GB olduğu için Windows XP 32bit işletim sisteminin sınırları dahilinde kalıyordu. Ayrıca Windows XP 32bit günümüzdeki işletim sistemleri arasında en az driver konusunda saçmalayan, testlerde en az değişken skorları veren ve işletim sistemi yükünün çok fazla değişken olmadığı bir işletim sistemi. Amacımda zaten işlemciler arası karşılaştırma yapmak olunca ekran kartlarına fazla yük binmemesi içinde DX9 ile test almanın çok daha mantıklı olacağını düşündüm. Bütün bunlar birleşince seçimi Windows XP 32bit kullanmaktan yana yaptım.

Neden P45 anakartta 2x1GB Bellek ?

Aslında ilk önce 4 GB bellek taktım. Hatta internette biraz araştırınca 4GB belleği windows xp 32bit 3GB olarak görüyor fakat her bellek modülünden 750MB kullandığı için çift kanal bozulmadan yaptığını öğrendim. Fakat daha sonra yaptığım testlerde 3GB ile 2GB arasında hiçbir fark olmadığını gördüm. En çok bellekte yer kaplayan oyun olan Crysis bile 1080MB belleği geçmedi.

Neden 3 oyun ? Ve Neden bu oyunlar?

12 adet oyun seçmiştim.

* Crysis Warhead
    * Farcry 2
    * Stalker
    * Left 4 Dead
    * World in Conflict
    * Red Alert 3
    * Company Of Heroes
    * Flight Simulator X SP2
    * Civilization Beyond the Sword
    * Dead Space
    * Supreme Commander Forged Alliance
    * Assasing Creed

Bu oyunların hepsini yer yer oynadım. Hepsi hakkında fikir sahibiyim. Araştırma yapınca bunların arasında en çok işlemci bağımlı oyunların Crysis, World in Conflict, Civilization, Supreme Commander, Flight Simulator ve Company of Heroes olduğunu gördüm. Civilizationun oyun içi bir testi yok ve maleysef düzgün bir test için çok ciddi uğraş vermeniz gerekiyor. Aynı turnu oynatsanız bile farklı avarage fps sonuçları alıyorsunuz. Supreme Commanderda bir demo kaydedip bunla test almanız gerekiyor. World in Conflictin çok stabil bir oyun içi testi mevcut. Crysis Warhead için guru3D'den indirebileceğiniz çok iyi bir test tool mevcut. Flight Simulator ile düzgün bir test alabilmek için her birisi oyun büyüklüğünde olan bütün patchlerini yüklemek gerekiyor. Company of Heroes ise en işlemci bağımlı hatta L2 Cache optimizeli oyun olarak tahtına oturuyor.

Elimde kısıtlı bir zaman olduğu için ve her eklediğim oyun test sayısını 90 x tekrar sayısı kadar arttırdığı için 3 adet oyun seçme kararı aldım. Bunlar en kısa zamanda en doğru sonuçları veren ve tekrar testlerindede dalgalanmanın minimum olması gereken oyunlar olmalıydı.

Alıntı: pckoloji

Kaptanos
13-01-2009, 23:47   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Sizce hangisi yorum sizin

swordmaster_65
14-01-2009, 00:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Aslında işlemciler arası fiyat farklarına bakınca şimdilik QX9550 diyebiliriz ancak anakart fiyatlarıda eklenimnce fiyatlar baya bir artıyor malum x58 anakrtlar bata pahalılar.

Onun için güncel bir işlemci almak daha mantıklı Core i7 alırım tam bir oyun işlemcisi olarak seyir ediyor şimdilik yüksek çözünürlüklerde max. performans verebilme özelligine sahip bir işlemci.

Raxx36
14-01-2009, 00:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,706 mesaj

Yalnız burada sadece I7 920 ye OC yapılmış Extreme Edition olan 965 i niye katmamışlar??