core2 E4500 işlemcimi değiştirmeme değermi yardım

despirat
07-06-2011, 00:39   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
85 mesaj

Elimdeki core2 E4500 işlemcimi e8400 veya e8500 le değiştirmeyi düşünüyorum sizce aradaki fark çokmu değiştirmeme değermi oyunlarda E4500 le E8500 arasında performans fakı çokmu değiştir derseniz tamamdır lütfen hemen cevap verin teşekürler

despirat
07-06-2011, 00:53   |  #2  
OP Üye
85 mesaj

Lütfen cevap verin

Me Not Working Hard
07-06-2011, 01:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj

Oyun Oynuyorsan Kesinlikle Al Derim Şuan Oyunlarda Quad Serisi İle Aynı Performansda
2 Kat Performans Artar...Fiyatı Uggunsa Kesinlikle Al Oyunlar 2 Kat Fazla Fps Alırsın....
Tek Kötü Yönü Mesela Video Convert.Render Gibi İşlemlerde Çok Bi Fark Olmaz...
Yanı Video Editliyorsan.PhotoShop Kullanıyorsan Eski İşlemciden Pek Farkı Olmaz..
Ancak Oyun Oynuyorsan Kesinlikle Performans 2 Kat Fazla Olur...
Eger İmkanın Varsa Kesinlikle Quad Core Serisi İşlemci Al 
Ama Eger Core2 İşlemci Alıcaksan 8600 Almaya Çalış

Son Düzenleme: Me Not Working Hard ~ 07 Haziran 2011 01:21
despirat
07-06-2011, 01:31   |  #4  
OP Üye
85 mesaj

Bendeki E4500 119 tl E8500 289 tl gittigidiyor.com'da crisis 2 yi cod black ops vb highte nasıl oynarım bana birde hd 5000 veya 6000 serisinden ekraç kartı önerseniz..

Tekno_Loji
07-06-2011, 01:52   |  #5  
Tekno_Loji avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 35
1,677 mesaj

anakartın destekliyor mu? baktın mı hiç internetten destekleyen işlemcileri...

despirat
07-06-2011, 02:04   |  #6  
OP Üye
85 mesaj

destekliyor baktım G31M-ES2L g31 chipset  hd 3850 ddr 3 256 bit gta 4 cirisis gibi yüksek oyunlar oynamak için ilk iş olarak işlemciyimi yoksa ekran kartınımı değiştireyim

despirat
07-06-2011, 02:22   |  #7  
OP Üye
85 mesaj

cevap bekliyorum

Me Not Working Hard
07-06-2011, 05:32   |  #8  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

Bence İşlemciden Başla En İyi Ekran Kartını Alsanda İşlemci Yetersiz Gelicek..Ekran Kartı Fena Degil Ama 256 Mb Olması Çok Büyük Bi Dez Avantaj Çoklu GPU Uggulamalarında Ve Yüksek Çözünürlükte Performansının Yarısını Zor Kullanır..
Ekran Kartı İçin
Bütçen Yeterse 6850
Bütçe Sıkıntı Olursa 5830 Alabilirsin...
Tabiki Elinde Kaç Waat Psu Var...Eger Elinde 300-350 Waat Psu Varsa Bence Çok Masraflı Oluyor
Sistemi Sat Yada Sakla Kardeşin Falan Varsa O Sistem Ona Fazla Bile Gelir...
Powerda Yetersiz İse  Yeni Sistem Toplamak Çok Daha İsabetli Olur..Diye Düşünüyorum
İşlemci 300 
Ekran Kartı 300
Power 150

Dersek 750 Lira Eder
Sendeki Makineyi 300-400 Den Satarsan
1100-1200 Bütçeyle Çok İyi Sistem Toplanabilir...

mburak12345
07-06-2011, 21:39   |  #9  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

şuanki işlemcini i5 i7 x6 veya bulldozer ile değiştirmeyeceksen ne gerek var.. adam gibi bi psu ve ekran kartı oldugu sürece son ayarlarda donmadan oynarsın emin ol yeter sana.

İtacHi_
07-06-2011, 23:31   |  #10  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Evet.E4500 ve E8500 arasında fark var ancak sen oyunlarda perfonmans istiyorsan öncelikle ekran kartını değiş.Ekran kartını değiştikten sonrada işlemcini 3GHZ civarına overclock yaparsın.Bende E4600 var 3.1GHZ de çalışıyor ve normal E8400 le neredeyse aynı perfonmansa sahip.

Me not working hard adlı arkadaşa sesleniyorum.Biraz sitelerden benchmarkları incelemeni tavsiye ederim.En azından oyunlarda işlemcinin mi yoksa ekran kartının mı oyun perfonmansını daha çok arttırdığını anlarsın.
Render ve Photoshopta fark olmaz demişsin ancak bu programların perfonmansı işlemcilerin belleklerine göre değişiyor.E4500 de 2MB L2 belle ,E8500 de 6MB L3 bellek var.Yani buda arada perfonmans farkı var demek.
Kesinlikle 2 kat artış olur demişsin.Bunu işlemcinin ekran kartına darboğaz yapıp yapmadığını bilmeden nasıl dedin?
Son olarak E8600 bizim gibi kullanıcılara göre değil.Neden diye sorucak olursanız şöyle cevaplıyayım.E8600 çarpan sayısıyla öne çıkan bir işlemci yani overclocking perfonmansı oldukça yüksek ve fiyatı E8400 den çok daha pahalı olduğunu biliyorum.Bu yüzden core 2 mimarisine para yatırdığınızdan E8400 yeterli olacaktır.

iyi akşamlar

fatoş92dnzli
07-06-2011, 23:36   |  #11  
Üye
50 mesaj

yorumunuz çok işime yaradı teşk

geceyatmz
08-06-2011, 09:01   |  #12  
Üye
61 mesaj

arada fark fazla tabi kalite ve hız bakımından dan daha ii olur

Me Not Working Hard
08-06-2011, 10:59   |  #13  
Yıllanmış Üye
749 mesaj

.
Önce O İşlemcini Ne Kadar Kötü Bi Ögren Derim...
Kimse Yazdıgından Haberdar Degil Sanırım Birisi Diyor E4500 İşlemci Kalsın  Ekran Kartı Al Son Ayarda Oynarsın Digeride Zaten Yazdıklarından Bi Dünya...
Ya Yazdıklarından Bi Dünyasın Yada Benim Yazdıklarımı Okumadın...Yada Ögrenme Konusunda Eksiklerin Var...
Hem Bana Diyorsunki O İşlemcinin Ekran Kartına DarBogaz Yaptıgını Nerden Biliyorsun
Hemde E4500'e İyi Bir Ekran Kartı Almak Daha Mantıklı Diyorsun Ve Arkadaş 6850 Almayı Planlıyor... Aldıgı Ekran Kartı Darbogaz Yapmıyacak Degilmi?Bu Nasıl Lahana Nasıl Turşu.....

Evet Hem ÖnBellek Önemli Diyorsun Hemde 2MB İşlemciyi 3.1 Yapınca 6MBİşlemciyle Aynı Performansda Olyor.Aradaki 4MB Çok Önemsizmiş Demekki...ÖnBellek Bu Kadar Önemliyse Atlhon İşlemci Nasıl Oluyorda Phenom 955'Den Hızlı Oluyor?Çoklu Uggulama Dışında ÖnBellek Miktarinin Faydası Hiç Bi Yer Yok...Bunuda Ögrenmiş Ol...
İşlemci Bilgisayardaki En Önemli Parçadır....Kötü Bi İşlemci Tüm Sisteme DarBogaz Yapar..Kötü Ekran Kartından DarBogaz  Oldugunu Hiç Görmedim...
Soruya Bakarsan Arkadaş Bana İşlemci Performansını Sordu Bende Söyledim.Bu Kadar Basit..
Benim Sana Tavsiyem İşlemci DarBogaz Yapınca Ne Kadar Fps Düşüyormüş Diye Foruma Bi Göz Atman...
Kimse Kullandıgı Malı Kötülemezmiş...Madem O İşlemci O Kadar İyi Sen Niye OC Yapma Geregi Duydun Yoksa Ekran Kartına DarBogaz Falanmı Yaptı?Yada Ekran Kartı Çok Önemliyse Oyunda Ekran Kartına Nie OC Yapmadın İşlemci 2.2 GHZ Dursaydı...Ekran Kartı Çok Önemli Ya... Ha Render Ve PS İçin  Saniyeler  Bile Önemliyse Biz Kalkalım İ7990X İşlemci Konuşsun...Ayrıca Biraz Google'Dan Yardım Alabilirsin.En AzındanE8400 L3 Önbelleklimi Yoksa Degilmi Bunu Ögrenirsin.Kaldıki En İyi Ekran Kartınıda Alsada O İşlemci DarBogaz Yapıcagından İşlemciyi Degiştir Dedim..Ayrıca Neye Dayanarak Oyunlarda Sadece Ekran Kartının Performans Getirdigini Söylüyorsun...
Soruda Quad Coremi Yoksa İ7Mi Demiyor.
E4500Mü Yoksa E8500 Diye Soruyor
İsterse Gitsin En İyi Ekran Kartını Taksın İşlemciyi Degiştirirsede Aynı Performans Olucak..Ekran Kartı 400 Lira İşlemci 200 Lira Bu Yüzden  İşlemciyi Degiştirmek Daha Mantıklı Ve Ucuz Bi Yöntem....
Ama Tebrik Ederim Şuan Sayende Belkide Birileri Ekran Kartı Alıp Niye Fps Artmıyor Diye İsyan Ediyor Yada Kaliteli Bi Fanla Bile %50 Zor Oc Olan O İşlemciyi Stok Fan İle %40 OC Yapıp Yaktıgından Sövüyolardır..

despirat
09-06-2011, 00:38   |  #14  
OP Üye
85 mesaj

E8500'ü 240 liraya buldum internetten bukadar paraya alayımmı Me Not Working Hard oyunlarda çok farkedermi eski işlemciye göre bide FPS nedemek acaba

mburak12345
11-06-2011, 00:21   |  #15  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

pentium dual core 2.0 işlemci
5830 xtream 1gb ddr5 256 bit
asus commando anakart
ocz 500 watt psu 
2gb ddr2 800mhz ram
gta vı 60fps crysis 2 60fps windows 7 ultimate 32 bit işletim sistemi... :) gönül rahatlığıyla kullanabilirsin işlemcini...

İtacHi_
12-06-2011, 18:59   |  #16  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Ah ah ah gençlik ... Nedir bu agresiflik bilmem ... Ben sana diyorum ki (anlayabileceğin şekilde anlatıyorum)olduda adamda FX5200 gibi tarihi bir eser ekran kartı var ... Sen nasıl bi işlemci söyleyip '2 kat perfonmans artar' diyebiliyorsun ??Cevap verirken bunu bana bi açıklarsan güzel olur bizde bir ortak noktada buluşuruz.

'Hem ÖnBellek Önemli Diyorsun Hemde 2MB İşlemciyi 3.1 Yapınca 6MBİşlemciyle Aynı Performansda Olyor.Aradaki 4MB Çok Önemsizmiş Demekki...ÖnBellek Bu Kadar Önemliyse Atlhon İşlemci Nasıl Oluyorda Phenom 955'Den Hızlı Oluyor?'

Burda tabiri caizse gülmekten yarıldım açıkçası.GHZ nin önemli olduğu programlar vardırrr,önbelleğin önemli olduğu programlar vardırrr.Oyunlar genellikte GHZ ve çekirdek sayısı üzerinedir.Sen hiç gördün mü bir oyun kutusunun arkasında '2 veya 6mb önbellekli işlemci gerektirir' diye birşey gördün mü ??Tabi ben önbellek önemsizdir demiyorum ama oyun perfonmansında GHZ ve Çekirdek sayısı önemlidir.Gelgelelim bir render(3dsmax,povray) veya Video conventer programına.Aynı sayıda çekirdek bulunduran hızları aynı işlemcilerde önbelleğin farkı burda ortaya çıkar.2 ye katlayacak sonuçlar ortaya çıkmaz ancak arada gözle görülür farklar oluşur.Yani 'Aradaki 4MB Çok Önemsizmiş Demekki' sözünü söyleyemiyoruz.

'Çoklu Uggulama Dışında ÖnBellek Miktarinin Faydası Hiç Bi Yer Yok'

Allahım bana sabır ver.Çoklu uygulama nedir bir öğren bakalım.Şu anda kullandığın programlar,oyunlar ne bi araştır bakalım...Amacım seni azarlamak değil ... Yanlış bilgileri düzeltmek.

'Kötü Ekran Kartından DarBogaz  Oldugunu Hiç Görmedim...'

Güleyim mi ne ediyim bilmiyorum ... Öylede biliyormuş gibi konuşuyosunki ... Her konuda böyle sallıyorsan allah çevrendekilere sabır versin .... En basitinden anlatıyorum

İşlemciye 80 diye bir perfonmans puanı verdik.Bu işlemcide E8400 olsun
Ekran kartınada 20 dedik.Bu ekran kartıda FX5500 olsun.

Oyunu çalışırtıkdık.İşlemcide 80 puanlık bir potansiyel var.Ekran kartına geldik.Aaa buda ne burdan 20 puanlık bir görüntü monitöre ulaştırılıyo.Hani nerde bu geri kalan 60 puan ??Anlıyacağın işlemcide darboğaz yaptırır ekran kartıda ... Başbakanın Kemal Kılıçtaroğluna özgü seslenişiyle 'yine çattın!'

'Madem O İşlemci O Kadar İyi Sen Niye OC Yapma Geregi Duydun Yoksa Ekran Kartına DarBogaz Falanmı Yaptı'

Allah allah ben orda işlemcim iyi dedim mi sana ??Allah aşkına mesajıma bir oku.İşlemcimin hızı düşüktü bende potansiyeli kullanıp 3GHZ seviyelerine aldım.Sonucundada oyunlarda E8400'e benzer sonuçlar aldım.Tabi oyundan oyuna değişiyor.Mesela Far Cry 2 işlemci ağırlıktadır orda fark biraz daha açılır.Ama temel etken ekran kartıdır.

'En AzındanE8400 L3 Önbelleklimi Yoksa Degilmi Bunu Ögrenirsin'

Laflarından en çok takdir ettiğim buydu(tek diyelim biz şuna).Ben bir süredir o dönemi ele alarak L3 belleğe sahip olduğunu zannediyordum.Saolasın.

'Ayrıca Neye Dayanarak Oyunlarda Sadece Ekran Kartının Performans Getirdigini Söylüyorsun...'

oha çüş emi ... Ben nerde oyunlarda sadece ekran kartının perfonmans getirdiğini söyledim ...Aşşağıdaki cümleye iyi bak ... Sen bu lafı bulana kadar lafı ayyyynen iade ediyorum.
'Yada Ögrenme Konusunda Eksiklerin Var'

'Ekran Kartı 400 Lira İşlemci 200 Lira Bu Yüzden  İşlemciyi Degiştirmek Daha Mantıklı Ve Ucuz Bi Yöntem....'

XD Yine bir gülmekten yarılma vakası XD Doğru işlemciyi değiştirmek daha ucuza geliyor ancak bir bak bakalım aynı segmentte bir işlemciyi mi değişmek daha fazla getiri sağlar yoksa ekran kartını mı ??

Evet bunların üzerine benim laflarıma inanmayacağını düşünerek sana Tom's Hardwareden tasdikli bir inceleme

http://www.tomshardware.com/reviews/cpu-gpu-upgrade,1928-20.html

İngilizcen varsa mesajı alırsın :) Yoksa sana birkaç çeviri yapayım ...

İşte bütün tezlerini bitirecek ingilizce cümle ve çevirisi ...

The change to a new generation of graphics card achieves more, but the CPU should still have sufficient brawn to provide the basic level the card requires. Changing from a Geforce 6800 GT to a current Geforce 8800 or 9800 can quintuple the overall results for 3D games.

Ve işte o çeviri ....
Yeni jenerasyon bir grafik kartına değişim daha çok kazandırır,fakat işlemci basit seviye ekran kartı gereksinimlerini sağlamak için yeterli güce sahip olmalıdır..Geforce 6800GT den şuan piyasada bulunan 8800 veya 9800 e değişim oyunlarda ortalama sonuçları 5'e katlayabilir.(bahsedilen işlemci aynı işlemci yani aynı sistem üzerine 2 ekran kartını denemişler mesela P4 işlemciye 6800GT takmışlar sonra yine aynı P4 işlemciye 8800 veya 9800 takmışlar.Yani bizim konuyu açan arkadaşa örneklersek E4500 ü ve Geforce 6800GT'si vardı sonra 8800 veya 9800'e uprage yaptı ortalama oyun sonuçlarında 5 katına kadar yükselme oldu)

Vallahi beni çok yordun 10 dakkadır bu yazıyla uğraşıyorum.Umarım yanlış anlamalarını ve bilgi yanlışlıklarını düzeltebilmişimdir.

Konuyu açan arkadaşada şunu diyorum.İşlemci değişimine ihtiyacın yok.Ekran kartını değişmedikçe aldığın oyun perfonmansı yakın olacaktır.En dandik anakart ve PSU ile en az 2.8GHZ ye çıkarsın.Sıcaklık konusundada 10 TL lik termal macunla 3.1GHZ de max 53 derecede çalışıyor korkmaya gerek yok(E4600)(Wprime 2 saat tam yükte ulaşılan değer)(Egzoz fanından başka fan yok:)

Son Düzenleme: İtacHi_ ~ 12 Haziran 2011 19:05