Corsair Vengeance LPX Mhz Problemi-Ekran Gelmiyor

Anil Bayer
08-01-2021, 18:00   |  #1  
Anil Bayer avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Herkese iyi forumlar.

Alt kısımda belirttiğim sistemimde daha önce sadece tek bir modül olarak 8 GB Corsair Vengeance LPX 3000MHz kullanıyordum. Daha sonra bir tane daha 8 GB RAM ekleyeyim deyip yeni bir tane daha aynı marka aynı model ve aynı özelliklerde RAM sipariş ettim. Yaklaşık 3-4 ay boyunca tek modül olan RAM'i sorunsuz kullandım. A320M-K anakart ile daha önce bu RAM'i 3000MHz kullanmayı denediğim zaman bilgisayarda post loop sorunu oluyordu. Yani cihaz açılıyor gibi oluyor yeniden başlıyordu. Birkaç defa bu işlem olduktan sonra varsayılan ayarlara geri dönüp kendini başlatıyordu. Anakart çok başlangıç seviyesi bir kart olduğu için Anakart'ı alt kısımda belirttiğim B550M modeli ile güncelledim. Hem wifi-bluetooth olsun hem biraz daha ileriye dönük bir anakart olsun diye düşündüm. Anakart'ın kurulumunu yaptım ve RAM'i istediğim gibi 3000MHz olarak ayarlayıp 1.35V'a getirdim sıkıntısız 1 hafta kadar tek modül kullandım. 1 hafta sonra aldığım yeni RAM geldi. Kasaya taktım ve sıkıntısız 1-2 gün kullandım. Oyunlarda yaşadığım yeniden başlatma sorunu yüzünden yeni Windows kurulumu yapayım dedim. Boot Order'ı güncellemek için 2.günde BIOS'a girdim yeniden başlat dedim ve bir anda ekrana görüntü gelmeme durumu ortaya çıktı. İlk olarak RAM kaynaklı olmayacağını düşündüm cihazı komple söktüm tekrar taktım bu esnada farkında olmadan yeni RAM'i sadece cihaza taktım ve açmak istedim cihaz normal açıldı. Eski RAM'i tekrar taktım açmaya çalıştım ekran yine gelmedi. Yeni RAM'i takıp BIOS'a girdim varsayılan ayarlara sıfırladım eski RAM'i taktım 2133 MHz olarak tanıyor ve cihaz iki RAM ile normal çalışıyor. 3000MHz'e gelene kadar tüm seçenekleri denedim fakat 2133'den bir gram yukarı alırsam eski RAM takılı olduğu zaman ekrana görüntü gelmiyor. RAM'lerin testlerini Memtest ile yaptım bir sorun bulunmadı. BIOS güncelleştirmelerini kontrol ettim bir güncelleme vardı onu da yükleyip tekrar test ettim sonuç yine aynı. 3-4 ay boyunca sorunsuz kullandığım RAM'in hızını 2133MHz'nin üzerine çıkarttığım zaman ekrana görüntü gelmiyor. O RAM'i çıkartıyorum bilgisayar açılıyor. Yeni RAM ile 3000 ve altında herhangi bir sıkıntı olmadan tek modül kullanabiliyorum. Ekrana görüntü gelmediği zaman RAM'i çıkartıp BIOS'u sıfırlıyorum sonra takıyorum ve bilgisayarımı şu an 2133 MHz 16 GB RAM ile kullanıyorum fakat burada yaşanan sorunu tam olarak kavrayabilmiş değilim. Forumda konu hakkında bilgisi olan veya benzer bir durumu yaşamış olabilecek birileri var mıdır diye buraya bir konu açmayı düşündüm. Sizlerden bilgi ve destek rica edeceğim. Sorun belirttiğim RAM modülünün bozulmuş olması mı? Anakart kaynaklı mı yoksa ben mi bir yerde yanlış yapıyorum bilemiyorum. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Denediğim işlemler:
Memtest ile RAM'lerin testlerini yapmak: Sorun bulunamadı.
XMP hazır profil kullanarak işlem yapmak: Ekran gelmiyor.
Elle tüm olmadı gereken değerleri kendim girerek denemek: Ekran gelmiyor.
Farklı RAM slotlarına takıp işlem yapmak: Ekran gelmiyor.

Not:sistem üzerinde hiç olması gerektiğinden fazla hızlarda hiçbir parça çalıştırılmamıştır. Çok prof bir oyuncu zaten değilim ve oynadığım oyunlar kısıtlı oyunlar o yüzden fazlasında hiç gözüm olmadı. Şu an sistemde RAM'leri fabrika çıkışında tasarlanan hızda kullanamıyor olmama çok takılıyorum.

Donanım:
İşlemci: Ryzen 3 3100.
Anakart: MSI B550M PRO-vdh Wi-Fi.
RAM: 2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000MHz.
Ekran kartı: Gigabyte RX 480 G1 Gaming 8G.

excel_mustafa
08-01-2021, 20:53   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

corsair ramlarda bu tür sorunlar olabiliyor. anakartın üretici sitesinden ram destek listesine bak. eğer ram modeli (cmk ile başlayan) listede yoksa temel frekans 2133 te çalışır. çalışmasında sorun olmaz ama çok takılıyorsan listeden bi hyperx 2*8 gb lik model seçip alabilirsin.

zombi
09-01-2021, 12:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

ah be abi işte bunları denemeden önce bi sorsanız da kendinizi yormasanız.

1. si a320 çipsetin kendi oc işleri ile başa çıkacak bi çipset değil. özünde ryzen çipseti bile değildi. amd özel sipariş üzerine yaptığı excavador mimarili ddr4 lü bulldozer işlemciler için yaptığı bu çipseti kullandı.

2. si yüksek frekans için anakartın pcb sinin bunu kaldıracak kapasitede olması gerekiyor. senin anakartın ise çok düşük.

yüksek frekansa zorlama. defaultta bile çalışması iyi aslında. düşük frekansda aç öyle idare et. yüksek frekans istiyorsan b350 450 serisinden yüksek modelli bi şey iste.

kısacası bizim zekamızda problem mi varsa x470 alıyoruz sanıyorsun?

Yigitcan99
22-04-2023, 02:41   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

hocam merhabalar aynı sorun bendede var yeni ram taktım 1 2 saat çalıştı sonra kapandı görüntü gelmiyor şimdi aldığım yere götürdüm ramı kontrol ettiler orada çalıştı kendi sistemimde çalışmadı bios güncelledim bios pili sıfırladım format attım tüm driverler vs güncelledim ama sonuç aynı. 

i5 9400f

b365 pro-vh

mevcut ram : Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz DDR4 BL8G30C15U4B

yeni aldığım ram :Corsair 8 GB Vengeance LPX 3000mhz DDR4 Ram CMK16GX4M2D3000C16W