Cortana, çocuklarla konuşmuyor!

CHIP Online
29-04-2014, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'un dijital asistanı Cortana'nın "ufaklıklarla" konuşmadığı ortaya çıktı! Peki ama neden?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/cor ... nusmuyor_46826.html

Resimlerle: 50 harika Windows 9 konsepti!

Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Windows Phone 8.1'in en önemli yeniliklerinden bir tanesi, henüz beta aşamasında olan Cortana. Sesli dijital yardımcı, çoğu kullanıcıyı yetenekleriyle etkilemeyi başardı ancak onu 13 yaşın altındaki çocuklar kullanamayacaklar.


CNet'in raporuna göre Cortana, 13 yaşının altındaki çocuklarla konuşmuyor ve onlara şu cevabı veriyor: "Üzgünüm, size yardım edebilmem için yaşınızın biraz daha büyük olması gerekli." CNet'in raporuna göre bu kısıtlamanın nedeni, ABD hükümetinin Çocuklar İçin Çevrimiçi Gizliliği Koruma Kanunu (COPPA).


Cortana, Apple'ın dijital yardımcısı Siri gibi kullanıcıların kendisine soru sormasına ve çeşitli işlemleri sadece sesli komutlarla yerine getirmesine izin veriyor. Microsoft, bu deneyimi kullanıcıların verilerini toplayıp Microsoft sunucularına göndererek geliştirmek istiyor. Firmanın bu hamlesi ise COPPA'nın çocuk koruma kanunlarıyla ters düşüyor.


COPPA, 13 yaşın altındaki çocukların ailelerinin izni olmaksızın internette bilgi paylaşmalarını kısıtlıyor. Cortana'da herhangi bir yetişkin denetimi işlevi olmadığından dijital yardımcının 13 yaş altındaki çocuklar tarafından kullanımı kısıtlandırılıyor. Ancak Cnet'in raporuna göre Cortana, herkese açılmadan önce yapılacak değişikliklerle bu kısıtlamaları ortadan kaldırabilir.

Tüm Konu: Cortana, çocuklarla konuşmuyor!

Resimlerle: 50 harika Windows 9 konsepti!

Kaynak: www.chip.com.tr