Çözebilene "ÖDÜL" VAR! Lütfen yardım edin!

sanrupid
30-06-2009, 13:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Öncelikle sistemimi yazayım:

Asus Striker II-Extreme Anakart
Intel C2Q-3 ghz işlemci
4 GB OCZ 1333mhz Platinum Edition DDR3 Ram
2x250gb HDD
9800gtx ekran kartı
HIGH POWER HPC-1000 watt PSU

Herkese merhaba arkadaşlar. Sorunum şu:

Kullandığım kasamın çok küçük ve içinin çok dolu olması nedeniyle yeni bir kasa aldım.  Yeni kasamın markası GIGABYTE 3D-MARS.

Eski kasamdayken huzur içinde mutlu mesut çalışan yukardaki bileşenler yeni kasaya yaptığım titiz montajdan sonra çalışmaz oldular. İşin kötüsü eski kasaya geri monte ettiğimde de çalışmadılar ancak deneme yanılma yapmak için bulduğum bir başka makinada her bir parça ayrı ayrı ve çok güzel bir biçimde çalıştı! Detay vermek gerekirse...

Power düğmesine bastığım zaman gerek işlemcinin fanı gerekse de Power supply'ın dahili fanı 1 tur dönüş yapıp duruyorlar! Sisteme elektrik geliyor, sistem de o elektriği alıp dağıtıyor ancak sadece 1 saniye!  O kadar! Sistem hiç açılmıyor, dikkatinizi çekerim! TIK ediyor o kadar. Marş almayan bir araba gibi yani!

İşi abartıp başka bir bilgisayarda her bir parçayı tek tek denedim! PSU'mu diğer bilgisayara taktım, Çalıştı! Diğer bilgisayarın dandik PSU'sunu kendi bilgisayarıma taktım, O DA ÇALIŞTI! İşlemcileri de, anakartı da aynı şekilde takasladım. Ve diğer bilgisayarla gayet rahat çalıştılar.

Yani yukardaki parçaların her biri ayrı ayrı sorunsuz çalışırken beraber çalışmıyorlar!

Soruna kendimce koyduğum teşhis şu'dur -bu teşhis üzerine çözüme yönelik yorumlarınızı bekliyorum-
Hem anakartımda hem de PSU'mda bir çeşit koruma devresi olduğundan -cihazların kendi güvenliği gereği- bu ikisi birbiriyle çalışmayı bir şekilde reddiyorlar. Veya ben bir şeyi atlıyorum çünkü tekrar belirtmeliyim ki yukardaki parçalar bir önceki kasada gayet güzel çalışıyorlardı! Artık eski kasada da çalışmıyorlar!

Sorduğum bir teknik servis elemanı OCZ ram'lerin uyumsuzluk yapabileceğini söyledi ama ihtimal vermiyorum çünkü bu parçalar birbirleriyle çok uzun süre gayet güzel çalıştılar! Kaldı ki OCZ Ram'lerim platinum serisinden olup 2x2gb'lık set olarak 400 liraya satın aldığım özel ramlerdir!

Eğer bu bahsettiğim anakart veya PSU emniyetlerini bypass etmenin bir yolunu bilen varsa lütfen bana anlatsın. Allah biliyor, 2 gündür denemediğim yöntem kalmadı! Her parçası sapasağlam makina çalışmadan öylece duruyor! Bu absürd işi çözmeme yardım edene bir yemek ısmarlayacağıma söz veriyorum! (CİDDİYİM!)

Son Düzenleme: sanrupid ~ 30 Haziran 2009 13:58
Banned
30-06-2009, 14:35   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Tüm donanımları söküp ahşap masanın üstünde (kasasız) birleştirip çalıştırsanız sorunsuz çalıştığını görürsünüz. Saorunun sebebine gelince düşüncem ya kasa power vs. bağlantılarınızda hata var  yada donanımların kasa bağladığınızda bir noktada kısadevre yapıyordur. Kasanin içerisini bir araştırın bakalım bir noktada karalma, kısadevre izi vs. var mı ?

Donanımlarda bir elektrik kaçağı yada kısadevre olduğuında bahsettiğiniz gibi sistem bir anlık tepkiden sonra durur. Bu arada belirtmeyi unuttum. Bier arkadaşımın donanımlarını temizlerken ekran kartını düşürmüştüm. temizlik bitip sistemi topladığımda aynı durumla karşılaştım. Ne zaman ki ekran kartını söktüm sistem çalışmaya başladı.

sanrupid
30-06-2009, 15:30   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

kahraman kardeş, kasasız olarak da çalıştırmayı denedim ama o da olmadı :))) yukarı yazmayı unutmuşum. var mı başka bir alternatif?

Mustafa@PC
30-06-2009, 15:44   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Tüm parçalar ayrı ayrı çalıştı ise o parçaların monte edildiği platform da sorun var demektir, yani anakartta. Bazen sök tak işlemlerde anakart üstünde statik elektirik birikebiliyor. Statik elektriği atmanın çeşitli yöntemler mevcut Google vasıtası ile statik elektriği araştırırsanız bir sürü yöntem öğrenirsiniz, uygularsınız. 

İhtimaller arasında anakart güç girişlerinin bozulması, BIOS pilinin yerine oturmaması yada yuvanın bozuk olması....gibi birkaç şey söyleyebiliriz.

sanrupid
30-06-2009, 16:42   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

tüm parçalar -bunlara anakart da dahil- bireysel olarak çalışıyorlar çünkü diğer bir bilgisayar aracılığıyla deneme şansım oldu ama birleşince çalışmıyorlar.

daha tuhafı bunlar zaten çalışıyorlardı!!! ne olduysa eski kasadan söküp yenisine takarken oldu.

var mı arttıran? :))

Banned
30-06-2009, 16:47   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Ekran kartı ve ramlari değiştirip anakart işlemci ve PSU üçü bir arada çalıştırma imkanınız var mı ? Yukadaki cevabımdaki şekilde sorununuz yoksa PSU anakart arasında bir sorun olabilir. Çünkü kısadevre yada bir başka sebeb PSU gücü kesiyor, kısadevre koruması devreye giriyor.

GRC8213
30-06-2009, 16:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
762 mesaj

Arkadaşım güç kaynağın highpower benimkide 650 watt olanı kısadevre yaparsa güç kaynağı direk kendini kapatır ve en az 7-8 sn bekler sonra bilgisayarın açılmasını sağlar sanırım sürekli kısa devre yapıyor güç kaynağı çıkışlarına dikkat et çünki kasanın sacına değse ateş çıkıyor ve kapanıyor, Allahtan high power bende oldu şahsen.

Son Düzenleme: GRC8213 ~ 30 Haziran 2009 16:54
sanrupid
30-06-2009, 17:11   |  #8  
OP Taze Üye
19 mesaj
Alıntı: GRC8213  
Arkadaşım güç kaynağın highpower benimkide 650 watt olanı kısadevre yaparsa güç kaynağı direk kendini kapatır ve en az 7-8 sn bekler sonra bilgisayarın açılmasını sağlar sanırım sürekli kısa devre yapıyor güç kaynağı çıkışlarına dikkat et çünki kasanın sacına değse ateş çıkıyor ve kapanıyor, Allahtan high power bende oldu şahsen.
kardeş dediğin çok doğru. PSU'nun kısa devre koruması yüzünden oluyo bu. yalnız ben anakartı kasaya bağlı olarak değil de kasanın dışında "uzay montaj" denilen şekilde çalıştırmaya uğraşıyorum ama yine de olmuyor. son çare ram'leri değiştirmeyi deniycem ama o da herhalde yarına kalacak.

bir yerde kısa devre yaptığı kesin ama nerde?

sanrupid
30-06-2009, 17:12   |  #9  
OP Taze Üye
19 mesaj
Alıntı: khramn  
Ekran kartı ve ramlari değiştirip anakart işlemci ve PSU üçü bir arada çalıştırma imkanınız var mı ? Yukadaki cevabımdaki şekilde sorununuz yoksa PSU anakart arasında bir sorun olabilir. Çünkü kısadevre yada bir başka sebeb PSU gücü kesiyor, kısadevre koruması devreye giriyor.
ram'leri değiştirerek çalıştırmayı deniycem ama ancak yarın yeni ram alabilirim sanırım.

elektrobeyin
30-06-2009, 18:27   |  #10  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Dostum belki ilginç gelecek ama çok nadir bir olay olsada anakart ve power supply uyumsuzluğu olabiliyor. Diceksiniz ki nasıl olur bu girişler standart , nedenini bende bilmiyorum. Ama daha önce PC World dergisinde okumuştum bunu..

Son Düzenleme: elektrobeyin ~ 30 Haziran 2009 19:04
Mustafa@PC
30-06-2009, 19:07   |  #11  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sorun benimde birkaç arkadaşın da dediği gibi Anakart güç girişlerinde büyük ihtimal.

Aslında teknik servise götürseniz birkaç test ile çözerler.

Yunus. Emre
30-06-2009, 20:27   |  #12  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,148 mesaj

hepsini okuyamadım kusura bakma

dionysosnt
30-06-2009, 22:46   |  #13  
Taze Üye
4 mesaj

öncelikle bütun parçaları tek tek kendi konfigürasyonunda denemelisin (başka makinede değil) hangi parçayı taktığında sistem bu şekilde duruyorsa sorun ya ondadır ya da bağlantı elemanında. büyük ihtimalle kısadevre gibi görünüyor.

GRS
30-06-2009, 23:26   |  #14  
Üye
83 mesaj

Bence Bütün parçalar takılı sadece psu farklı şekilde denemelisin. Baktın açıldı sorun psu dur.Açılmadıysa bu sefer kendi psu ve parçalarınla ramları farklı takarsın. Eğer o zaman açıldıysa sorun ram dir. Acılmadysa diğer parçaları aynı yöntemle test edersin ve sorunun hangi parcadan kaynaklandığını bulursun.

zafer.
01-07-2009, 01:55   |  #15  
zafer. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,310 mesaj

bende high power 500 watt psu aldıştım geçen ay sendeki durumun aynısı bendede olmuştu. power düğmesine 4-5 defa üst üste seri şekilde basmadan açılmıyodu pc... 1 hafta sonra ekran kartımı değiştirdim(hd2400 pro)  hd 4830 aldım... yeni ekran kartını taktıktan sonra böyle bi sorunum kalmadı

G00GLE
01-07-2009, 10:13   |  #16  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

Merhaba;
sistem aynı olmasa da aynı sorunu bizzat yaşadım. ve dediğin gibi tüm parçalar sağlam olduğu halde fanlar sadece bir tur dönüp duruyordu güç düğmesine bastığımda.
bios pilini söktüm. güç fişlerini çektim ne yaptıysam fayda etmedi. en son uğraşmaktan vazgeçtiğimde (yani ertelediğimde) bios pili çıkarılmış ve fişler sökülmüş olarak bıraktım. akşam gelip tekrar denediğimde hiç bir şey yapmadan açıldı. (aradan yaklaşık 5 saat gibi bir zaman geçmişti.) tahminimce anakartın üzerindeki bazı kondansatörler elektrik depolayıp öylece kalıyor. bunların boşalması ve hafızada kalan koruma durumunun devre dışı kalması için zamana ihtiyaç var. tavsiyem aynı şekilde sitemin beslemesini devre dışı bırak yani fişlerini çek. bios pilini sök ve bir kaç saat geçsin bu durumda iken. sonra dene.
sonuç alacağını umuyorum.

sanrupid
01-07-2009, 10:24   |  #17  
OP Taze Üye
19 mesaj

casama arkadaşım, sana arabistandan ziyafet kervanı yola çıkartıcam :))))))))))

google kardeş, senin söylediğini yapıcam. bakalım olcak mı? geri dönüş yapıcam mutlaka...

piRe_
01-07-2009, 10:28   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

Bağlantılarda hata yapıyor olmalısınız. Usb bağlantılarını kontrol edin 1394 girişine bağlamış olabilirsiniz. Usb ile 1394 yuvaları birbirine benzer ve bir çok kişi bu hataya düşer. Bu şekilde bir montaj hatası varsa pc açılmaz.

yunusdogan
01-07-2009, 13:31   |  #19  
Yeni Üye
21 mesaj

pc nin pwoer tuşunda sorun olmasın :)

sanrupid
01-07-2009, 15:09   |  #20  
OP Taze Üye
19 mesaj

Sevgili arkadaşlar...

GOOGLE arkadaşımızın verdiği ipucuyla sorunum çözüme kavuşmuştur. BIOS pilini çıkardım ve bir süre öyle bekleyip sonra geri taktım ve makinam açıldı. Yeni kasaya monte ettim ve hala çalışıyor. Şimdi geri kalan parçaları da üzerine ekleyip eski huzurlu çalışmasına geri dönecek inşallah :)

Google arkadaşım benden bir yemek kazanmıştır! Kendisine sorarak gerçekliğini doğrulatabilirsiniz.

Saygılarımla...

G00GLE
01-07-2009, 18:05   |  #21  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

sevindim çözülmüş olmasına. hatta benim önerimle çözülmesine daha çok sevindim :). yemeği yemiş kadar oldum. teşekkür ederim. zira ben urfadayım ve yemek gelen kadar soğur :). soğuk yemek de yenmez bildiğiniz gibi... şaka bir yana sürekli siteyi okurum (hatta kenar çubuğu aracından başlıkları takip ederim) ama dikkat ederseniz pek yazmam foruma. sadece yaşadığım bir tecrübe ile kesişti diye yazıyım dedim.

yunus07
29-11-2011, 19:43   |  #22  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

İşte sorunun bir baska nedeni 
benim kasada sık karşılaştığım bi sorun
power supply den işlemciye giden kablo varya 4 girişli onu sök tekrar tak temassızlık nedeniyle acılmıyor olabilir
sonra ram ları sök tak sorun düzelir (ben böle yapıyodum düzeliyodu walla :D)