[ÇÖZÜLDÜ] [SS] Renk bozulması ve Grafik Sapıtması

Yetenek
24-05-2012, 19:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Arkadaşlar imzamdaki sistemi kullAnıyorum. Benim sorunun şu. Ben oyun oynarken aniden hiç bir belirti yokken ekran bir anda önce parçalara ayrılıyor sonra renkler bi tuhaflaşıyor değişik oluyor. Ardından windows çökmüş gibi oluyor ve Google chrome falan girince abuk sabuk renkler. Kap kara ekranlar. Göstergeler yok oluyo bazen boş ekran geliyo. Ardından çalışan programlarıda kapatıyor onlara bulaşıyor bu etki. Yani bu iş oyundan kaynaklamıyor. Çünkü MW3 sorunsuz bitirdim. Sniper Elite V2 ve arasıra NFS The Run 'da başıma geliyor bu olay. ekran çözünürlüğü 1366X768 bende oyunları o ayarda ama ultra ayarlarda oynuyorum. Ondanmı kaynaklanıyor diye ayarları low 'a kadar getirdim ama gene aynı. Az evel format attım değişen bir şey yok. Sizce neden kaynaklanıyo olabilir. Sorularınız varsa cevaplayabilirim. Bana yardımcı olmaya çalışan herkese şimdiden teşekkürler... 
Buyrun bunlarda resimler... 
Bu benim oynadığım bir oyunun güncelleme ekranıydı ve ben oyun oynarken araka plandaydı. Bi anda ekran abuklaştı ve bi baktım bu halde.. 

Buda Cataliys Control Center bu normal hali 

Buda oyundan sonra 

Buda Chrome. Bu hale geldi tarayıcı 

Son Düzenleme: Yetenek ~ 27 Mayıs 2012 16:44
yunus07
24-05-2012, 19:37   |  #2  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

Bismillah :D
Çakışma falanmı oldu noldu bu pc ye böyle

Kapalı Hesap (203561)
24-05-2012, 19:53   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj

Büyük ihtimal driver çakışması var.

yunus07
24-05-2012, 20:03   |  #4  
yunus07 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
992 mesaj

ATI Catalyst Control Center i kaldırın hocam.
Onun yerine bir önceki sürümünü ya da kendi cd nizdekini kurup bi deneyin derim ben.Çünkü bu son sürümün sorunlu olduğunu hem çevremden duydum hemde bizzat kendim de yaşadım.
Benim pc de  bu son sürüm yüzünden full 8 bit 800x600 çözünürlükte ayarlıydı.değiştirilemiyordu.PC de hiç driver yokmuş gibiydi.Pencerelri taşırken perde perde geliyordu.

Sizinkide buna benzer bişey.kolay gelsin

Yetenek
24-05-2012, 20:58   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
508 mesaj

Yorumlara teşekkürler fakat CCC ile ilgili bir sorun değil bence çünkü bütün pc bu duruma geliyor ve anca restart atınca eski duruma dönüyor. Ekran kartı sıkıntılı diyeceğim ama dediğim gibi mw3 ultra sorunsuz bitti. O nedenle o şıkkıda elkedim. Akılıma şöyle bir şeye geldi bu program hata verdiği zaman Asus AI Suite programınıda yayında kapatıyor acaba bunların birbirleriyle çakışması söz konusu olabilirmi...??? yada driver çakışması varsa nasıl tespit ederiz. Tekrardan teşekkürler...

Anroozha
24-05-2012, 21:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
203 mesaj

Kullandığın sistem orjinal mi ? Ve daha önceki kullandığın sistemi tekrar mı kurdun ? Ve mw3 oynarken aynı işletim sistemimiydi.Bir kaç şık elemişsiniz ama benim de aklıma gelen işletim sisteminde ki bozuk dosyalarda olabilir.Sıf oyun oynarken mi böyle oluyor ? Normal zamanda herhangi bir problem var mı ? Mavi ekran gibi hatalarla karşılaştın mı hiç,eğer illegal işletim sistemi kullanıyorsan tavsiyem başka dvd ile yüklemen olucak.Ariyetten dual boot olarakta yanına windows xp kurupta oradada deneyebilirsin.Biraz uzun oldu ama bazı durumlarda derinlemesine incelemek gerek.

Son Düzenleme: Anroozha ~ 24 Mayıs 2012 21:11
Yetenek
24-05-2012, 23:21   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
508 mesaj

Orjinal olmayan CD il orjinal key ile kurdum sistemi ve CD oynanmamış olarak geçiyor. Sadece inglizce sürüm üzerine türkçe dil paketi uygulanmış o kadar. Wİndows 7 home premium 64bit. Daha önce windows 7 ultimate x64 kullanıyorsum orjinal olmayan. ondada bu hatalara rastlıyorsum zaten o nedenle format attım. Dediğim gibi mw3 te başka sistem vardı. Oyun oynarken oluyor onun dışında olmuyor. Oyunlar orjinal değil ama farklı cracklerle denediğim için oyundan olduğunuda sanmıyorum. öyle olsa mw3 te orjinal değildi. Normal zamanda herşey tıkıtonda hatta prime 95 testinde 3.8ghz'de bile takılma olmuyor. Mavi ekran hataları sadece OC yaprken jkarşılaştım onuda voltaj vererek çözdfüm zaten onun dışın da karşılaşmıyprum. Windows XP kurulur ama Sniper Elite V2'nin XP desteği yok o nedenle faydalı bir inceleme olmaz. Tekrardan teşekkürler başka önerilere açığım...

LoqmeiN
24-05-2012, 23:40   |  #8  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

kardeş o programla bende çok oynadım ekran ayarını falan yükselttim böyle ekran televizyon karıncalanıyormuş gibi oluyor renkli haliyle.Hep sürekli tekrarlıyor.Catalyst Control Centerı Kaldırdım Düzeldi Tekrar yükleyince yine oluyor bende en iyisi o programı kaldır dahada yükleme.

Yetenek
25-05-2012, 10:36   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
508 mesaj

arkadaşlar konuyu programlar adına kişiselleştiriyorsunuz bakın ben orada chrome resmide koydum başa bir oyunun resminide onlardada etkisi oluyor. Sadece ccc ile alakalı değil...

zomozou
25-05-2012, 17:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

Hocam Öyle Diyorsunda Sonuçta Bu Görüntüler Ekran Kartında Oluşturuluyor Ve Ekran Kartınıda Driverlar Yönetiyor Diyebiliriz. Arkadaşların Dediği Gibi CCC'yi Kaldır, Driverlarıda İyice Sil Sonra Eski Bir Versiyonunu Kur. ( Derim Ben )

Yetenek
25-05-2012, 20:54   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
508 mesaj

Sırf zaten arkadaşı kırmamak için o yolada başvurdum ama nafile. Gene aynı sonucu alıyorum... Ama dediğim gibi ekran ile alakalı değil. Öyle olsa her zaman yapar ve ayrıcana Chrome çökertmez yada ne bileyim çalışan programları kapatmaz. O nedenle zaten ondan kaynaklandığını sanmıyordum. Ama dediğim gibi denedim fakat sorun gene aynı. Bir yerde PSU'dan kaynaklandığına dair bir yazı okudum aynı ssorunmu bilmiyorum ama öyle yazmışlar. Ama öylede olsa MW3 bitmezdi. Şaşırdım kaldım arkadaş ne yapacağım bilmiyorum...

Anroozha
27-05-2012, 02:03   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
203 mesaj
Alıntı: Yetenek  
Orjinal olmayan CD il orjinal key ile kurdum sistemi ve CD oynanmamış olarak geçiyor. Sadece inglizce sürüm üzerine türkçe dil paketi uygulanmış o kadar. Wİndows 7 home premium 64bit. Daha önce windows 7 ultimate x64 kullanıyorsum orjinal olmayan. ondada bu hatalara rastlıyorsum zaten o nedenle format attım. Dediğim gibi mw3 te başka sistem vardı. Oyun oynarken oluyor onun dışında olmuyor. Oyunlar orjinal değil ama farklı cracklerle denediğim için oyundan olduğunuda sanmıyorum. öyle olsa mw3 te orjinal değildi. Normal zamanda herşey tıkıtonda hatta prime 95 testinde 3.8ghz'de bile takılma olmuyor. Mavi ekran hataları sadece OC yaprken jkarşılaştım onuda voltaj vererek çözdfüm zaten onun dışın da karşılaşmıyprum. Windows XP kurulur ama Sniper Elite V2'nin XP desteği yok o nedenle faydalı bir inceleme olmaz. Tekrardan teşekkürler başka önerilere açığım...
Sorunun çözülmesini istiyorsan,sniper elite v2 yi bir kenara bırakıp,dual boot olarak xp yi dene bi,oynadığın oyunlardan bir kaçtanesini kur hala aynı durum oluyorsa sorun büyük ihtimal yazılımsal değil donanımsal.Ekran kartı driverindan da şüpheleniyorumda açıkcası.Bu arada mw3 te başka sistem vardı demişsin.Bu sistemle mw3 oynadın mı ?

Yetenek
27-05-2012, 16:43   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
508 mesaj

Konu ile ilgilenen herkeze teşekkürler... Sorunumu büyük uğraşlar sonucunda çözdüm. Sanırım sniper elite v2 çoklu işlemci desteği ile çalışıyor ve bayada iyi olduğundan dolayı işlemcileri tam yük kullanıyordu. Bende voltaj az verdiğim için oyun esnasında 2. çekirdek çöktüğünden dolayı oyun kapanıyor ve 2. çekirdeği kullanan yazılımlar ya sapıtıyor yada onlarda kapanıyordu. Bu durum yaşanan tüm sıkıntıları açıklıyor. Gelelim bu durumu nasıl tespit ettiğime. Öncelikle prime95 testi yaparken işlemciye bir süre sonra 2. çekirdeğin aniden kapandığını ve 0 a kadar indiğini gördüm. Sonrada acaba neden diye kafamı kurcalarken voltaj eksikliğğinden kaynaklanıyo olabilir dedim ve voltaj arttırınca hafiften sorun çıkmadı şu an oyunuda akıcı oynuyorum... Demekki prime95 testi yaparken mavi hata almaya akmıyacaksın çünkü işlemci kendini kapatıyor ve windowssun çökmesini engelliyor. O nedenle test yaptığın zaman dışarı çıkıp gelipte mavi ekran almadığın için testi kapatmayım önce bir inceleyeceksin ;)

blntkyc
08-07-2012, 21:15   |  #14  
Taze Üye
1 mesaj

Burda durumu çözmüşsünüz sanırım. ya ben oyunu kurdum bi güzel, oyunuda açıyorum ama adamların rengi çok parlak ilk açılıştaki sniper elite v2 yazısı çok parlak onu nasıl halledeceğim yardımcı olur musunuz.

çok teşekkürler şimdiden.