Çözünürlük-ppi-netlik

simeli
17-10-2013, 12:30   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
129 mesaj

Merhaba Arkadaşlar,
Bir zamandır bir 4K çöznürlük lafıdır gidiyor. 4K çözünürlüğün full HD'nin 4 katı olduğu söyleniyor.Hesaplamalara bakılırsa , doğal olarak bu doğru.Ama, benim mantığıma ters gelen bir husus var. O da şu :Full HD çözünürlükte , mesela 37 inç bir full HD tv de, çapraz çözünürlük 2202 pixel çıkıyor. Bunu da inç'e bölersek , inç başına yaklaşık 60 piksel çıkıyor. Yani 37 inç TV, 60 ppi ye sahip. Sharp'ın Aquos ultra HD ( 4K ) 3840 x 2160 çözünürlüklü 70 inç TV sinin çapraz çözünürlüğü ise 4405 pixel. Ona da aynı hesaplamayı yaparsak , 63 ppi ye sahip olduğunu görüyoruz. Şimdi şöyle düşünelim; gerçek görüntü netliği inç başına düşen pixel sayısının çokluğuyla ilgili değil mi? Eğer öyle ise, Sharp'ın 4k Aquos'u benim 37 inç full HD panasonic'ten inç başına sadece 3 pixel fazlalığa sahip.Nerede kaldı 4K çözünürlük lafı.Evet pixel sayısı 4kat fazla.Ama bu, 4 kat netlikten ziyade, daha büyük ekranlı tv leri daha uzaktan netlik bozulmadan seyretmekle ilgili değil mi ? Yani ,teorik olarak ve de sadece pixel yoğunluğunu göz önüne alırsak ve de büyük ekrandaki izleme mesafesini de hesaba katarsak, söz konusu iki tv arasında hiç bir netlik farkı olmaması lazım değil mi ? Tabii netlik sağlayan diğer donanımları hesaba katmazsak.Gerçek netlik (fotoğraf netliği falan ) ,inç başına düşen ppi ile alakalıysa, o halde, 300 ppi'nin üzerinde pixele sahip bir cep telefonu ekranı , bu 4K dan daha kaliteli demek değil midir ?Teknik açıdan değerlendirmelerinizi bekliyorum.