Cpu çabuk ısnıyor ve fan yavaş çalışıyor

sametkaan
22-11-2008, 10:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Arkadaşlar merhaba İnTel Pentium D 915 işlmecim var 2 hafta önce mi ne kasayı açtım temizlik yaptım ve termal macunu değiştirdim sonra işlmeci çok ısınmaya başladı hatta pc açılıyo tekrar kapanıyodu fanın yönünü değiştirdim bu sefer oldu fakat bilgisayarı açtığımda cpu sıcaklığı 80 hatta 90 buluyo buna karşılık fan yavaş çalışıyor eskiden böyle sıcaklık olduğunda 4700 RPm de falan çalışıyodu şimdi öyle değil 90 derecede bile 4000 rpm de çalışıyo bunu nasıl düzeltebilirm daha öncede macun değiştirdim böyle olmadı cpu nun 100 derece olduğunu bile gördüm
bide ondan önce mi ne tam hatırlamıyorum bıos güncellemiştim ondan olabilirmi acaba fanının çalışmasını engelleyebilirmi
yardımcı olursanız sevinirim
BIOS=>AMIBIOS

Fatih_ARMAĞAN
22-11-2008, 11:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Pentium D 915-925-945 serisinin doğal bir sıkıntısıdır ISI problemi.. ORJ. kolay kolay 50C  den aşağıda kolay kolay çalışmazlar.   

Ya Termal Macunu fazla sürdünüz yada fanı yerine düzgünce oturtamadınız.

İşlemci ve fanı sökün işlemcinin üzerini tamamen temizleyin fanın alt kısmıdaki macunuda tamamen temizleyin. sadec işlemcinin üzerine ufak bir su damlası kadar termal macun koyun işlemciyi düzgünce yerine monte ettikten sonra fanı monte ederken önce fanı işlemcinin üzerine yerleştirin sonra bacakları capraz capraz klitleyin.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 22 Kasım 2008 12:44
umut101010
22-11-2008, 12:04   |  #3  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

arkadaşımö aynı sorun bende oldu işlemciyle gelen fanı değiştirdim cpu sıcaklığı yüklüde 35 den yukarı çıkmıyor benim işlemcide pd945 sistemde vista home pre.32 bit

sametkaan
25-11-2008, 23:51   |  #4  
OP Yeni Üye
46 mesaj
sakarboy
Pentium D 915-925-945 serisinin doğal bir sıkıntısıdır ISI problemi.. ORJ. kolay kolay 50C  den aşağıda kolay kolay çalışmazlar.   

Ya Termal Macunu fazla sürdünüz yada fanı yerine düzgünce oturtamadınız.

İşlemci ve fanı sökün işlemcinin üzerini tamamen temizleyin fanın alt kısmıdaki macunuda tamamen temizleyin. sadec işlemcinin üzerine ufak bir su damlası kadar termal macun koyun işlemciyi düzgünce yerine monte ettikten sonra fanı monte ederken önce fanı işlemcinin üzerine yerleştirin sonra bacakları capraz capraz klitleyin.

teşekkür ederim dediklerinizi yaptım oldu bide bişey sorcam bıos fanın çok çalışmasını engellermi POwer-hardaware monitör de yapmaya çalıştım olmadı

emrah33
28-11-2008, 01:14   |  #5  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
802 mesaj

Bios ne kadar ısınırsa fanın dönüş hızı da o derecede artar.Eğer ki fanınız bağırmaya başlarsa bilin ki bios ısınız artmıştır.

Fatih_ARMAĞAN
28-11-2008, 19:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
emrah33
Bios ne kadar ısınırsa fanın dönüş hızı da o derecede artar.Eğer ki fanınız bağırmaya başlarsa bilin ki bios ısınız artmıştır.
bi yanlışı düzeltelim bios ısınması die bişey değilde işlemci ısısı arttıkca bir çok anakart da mevcut olan
CPU Fan Control seçeneği Enable konumda ise işlemci sıcaklıgına göre işlemci fanının ugultusu yükselip alçalabilir. bu genellikle Gigabyte anakartlarda çok daha bariz bir şekilde belli olur.. Gigabyte anakartlarda Default olarak CPU fan Control Enable konumdadır. bu yüzden gigabyte anakartların cogunda ilk çalıştırdığınızda sanki Fan çalışmıyor gibi bir izlenim yaratıyor fakat işlemci çalışıp kısmen ısınmaya başlayınca yavaş yavaş fan dönüyor daha sonra pc deki yük azalınca yavaşlıyor,duruyor vs.. vs vs..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 28 Kasım 2008 19:37
Z1mBaBwE
29-11-2008, 21:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Hardware monitör yazan kısıma girin biosta Q-Fan kontroller yada cpu smart fan kontrol seçeneği enabled ise bu değiştirerek disabled yapıp F10 na basıp ayarları kaydettikten sonra sisteminizi açabilirsiniz işlemci fanı eğer varsa anakarta bağlı kasa fanı max. devirde dönecektir.