cpu fan error

arifff
30-04-2007, 11:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

arkadaşlar benim sorum, bilgisayar açılırken cpu fan error diye bir mesaj çıkıyor sonra da f1 e basıp devam edebiliyorum ama bu ne anlama geliyor pek bilmiyorum.Biosa girip cpu fan hızlarıyla alakalı olan bölümleri ignore yapıyorum hata ortadan kayboluyor.Bazen cpu fan seep yazan yer kırmızı renkte gözüküyor bazen de normal.Power supplyle alakalı mı yoksa işlemci fanıyla mı yardım ederseniz sevinirim.Ayrıca bu hatanın işlemciye yada herhangi bir donanıma zararı olur mu?

Borga-x
30-04-2007, 11:32   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

işlemci fanın veya chipset fanın çalışmıyor bunun sonucunda ya işlemcini yakarsın yada chipsetını yakarsın. Bence en kısa surede makınanı kapat ve kendıne yenı bir fan al. Hangısının calışmadıgını anlamak ıcınde kasanın ıcıne bakarak öğrenebilirsin. Eğer kablosu cıkmıssa yerıne tak(bunun için anakart kullanma klavuzuna başvur.)) veya www.editorunsecimi.com adreslerınden işlemcine uygun sogutucu bak ama bunu hemen yap yoksa bilgisayarına elveda dıyebılırsın.

benersince
30-04-2007, 11:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
Borga-x
işlemci fanın veya chipset fanın çalışmıyor bunun sonucunda ya işlemcini yakarsın yada chipsetını yakarsın. Bence en kısa surede makınanı kapat ve kendıne yenı bir fan al. Hangısının calışmadıgını anlamak ıcınde kasanın ıcıne bakarak öğrenebilirsin. Eğ
dogru söze nedenir   borga x ın dedigi gibi bilgisayarın tehlike altında .....

arslankurt
30-04-2007, 13:17   |  #4  
Yıllanmış Üye
393 mesaj

ya da birileri biostan fanın başlama sıcaklığıyla oynadı.Yapman gereken işlemci fanın çalışıyormu ona bakmak.eğer çalışmıyorsa işlemcin büyük bir risk altında

arifff
30-04-2007, 13:57   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

arkadaşlar işlemci fanı çalışıyor da bu chipset fanı ne oluyor anakartın ne tarafında bu yardımcı olursanız sevinirim ve işlemcinin sıcaklığı da 35-40 derece civarında yani fan çalışıyor bu chipset fanı dediğiniz şey nerede ve nasıl bakabilirim?

Borga-x
30-04-2007, 14:21   |  #6  
İlk Maestro
11,767 mesaj

chipset genelde fanlarla soğutuluyor ama soğutma blokları da kullanılıyor.Sen anakart modelini yazarsan daha iyi bilgi verebiliriz.

arifff
30-04-2007, 14:24   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

anakartın markası M2N (nForce 430MCP, GLAN, SATA, RAID, AM2)

sakin_insan
30-04-2007, 16:08   |  #8  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

cpu fan is error yazan hata bilgisayarımda çıkmıştı biara.  kasayı açıp cpu fanını temizleyince geçti. fan çok tozlanmışda....

Borga-x
30-04-2007, 16:32   |  #9  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Eğer anakartın buysa

chipsetin sogutucu blokla sogutuluyor. Bu demekki sende chipset fanı yok. Zaten chipsetin soguyor.O zaman ya fanın devrini ölçen kısmı bozuldu yada işlemci soğutucu blogun çok kirlendi.Eğer sogutucu blok kırli ise kasanın içini aç ve temiz yaglıboya fırcası varsa elinde yavaşça temizle bunu yaparken tabı balkonda yapmanı tavsıye ederım. Gerekirse elektrik spurgesının itme özelliği varsa onuda kullanabilirsin. O zaman daha iyi olur.

Denemende fayda var ama yok hala devam edıyorsa bios'tan CPU fan ayarlarına bir bak eğer oynama yapılmışsa (meselao zaman fan devir hizi 800 veya 900 oldugunda uyarı ver gibi)ayarını aşağıya çek değerını yanlız bunu yaparken dıkkatlı ol fazla aşagıya cekersen değerlerı bu sefer gerçekten fan çalışmaz iken anakart sana uyarı vermez işlemcinden olursun baktın buda yemedı başka bir işlemci soğutucusu almanı tavsıye ederım.

arifff
04-05-2007, 20:27   |  #10  
OP Taze Üye
13 mesaj

Bilgisayarı yeni aldım tozlanma gibi bir problemin olacağını sanmıyorum zaten işlemci sökme ve takma konusunda pek bir deneyimim olmadı bilgisayar şu anda sorunsuz çalışıyor sıcaklık değerleri de normal chipset fanı falan diyosunuz ben pek onu göremedim

arifff
04-05-2007, 20:34   |  #11  
OP Taze Üye
13 mesaj

ya anakartı gördüm de anakart o değil