"Cpu fan fail"

flytorpedo2
03-12-2006, 16:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj

Bilgisayarı açınca böyle ses geliyor ve başta anakart yongası ve CPU fanı çalışmıyor,windows açılınca çalışıyor.

Sorun güç kaynağındaymış gibi geldi ama bir bilene danışayım dedim.
Ne dersiniz?

BOOMFUNKMCS
03-12-2006, 16:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

yazdığına bakılırsa fanın sorunlu olduğu anlaşılıyor.acaba tozlandımı dostum genel bir temizlik isteyebilir bilgisayarın geç kalmadan el at.aşırı ısınmalar başını ağrıtabilir

flytorpedo2
03-12-2006, 17:26   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
367 mesaj
BOOMFUNKMCS
yazdığına bakılırsa fanın sorunlu olduğu anlaşılıyor.acaba tozlandımı dostum genel bir temizlik isteyebilir bilgisayarın geç kalmadan el at.aşırı ısınmalar başını ağrı
Arasıra kompresöre tutuyorum temizlendi gibi görünüyor ama içini açmadım hiç.
Ama açıldıktan 1-2dk sonra normal devirde çalışıyor.

Temizlemek için özel araçlar var mıdır?
O kadar uğraşmama hava tutmama rağmen tozlar(mesela ekran kartının üzerindeki) geçmiyor bi türlü.

flytorpedo2
03-12-2006, 18:21   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
367 mesaj

Ama sorun güç kaynağındaymış gibi geliyor doğru musur sizce?

egemengiga
03-12-2006, 18:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

firca ve komresorle temizleyebilirsin. guclu ve disai ufleyen kompresor gerekir.

eger sorun tozdan degilse BIOS ayarlarini kontrol et. C&Q acikken bazen bu tip sorunlar cikabiliyor.

ve temizligi evin disinda yapmani oneririm.

arslankurt
03-12-2006, 18:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
393 mesaj
flytorpedo2
Bilgisayarı açınca böyle ses geliyor ve başta anakart yongası ve CPU fanı çalışmıyor,windows açılınca çalışıyor.

Sorun güç kaynağındaymış gibi geldi ama bir bilene danışayım dedim.
Ne dersiniz?

Biostan fan başlama sıcaklığını değiştir...Örneğin 30 derecede fan çalışmaya başlasın dedik,içerisi 20 derece olursa doğal olarak fan çalışmıyor ve bios bize öyle bi uyarı veriyor,o süre zarfında da işlemci ısındığından fan çalışmaya başlıyor... .Sendeki sorun büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyor.Çünkü bilgisayar açılınca normal hızda dönüyor demişsin.Kesinlikle biostan kontrol et...