CPU Fan Sesi ile ilgili Prob. Yardım Lütfen!

memrep
01-08-2007, 13:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

arkadaşlar CPU'nun fanının sesiyle ilgili bir problemim var. CPU fanım bütün evi inletmeye yetecek kadar ses çıkartıyor. CPU sıcaklığı ortalama 50-70 arası dolaşıyor. Fan ise 4500-5500 rpm'in altına düşmüyor. Olağanüstü bir ses çıkartıyor. Gece bilgisayarı açamıyorum evdekiler uyanıcak diye.P4 3.2 prescott CPU kullanıyorum. Fan intel'in box fanı.İşyerimdeki pc'de Intel Pentium 4 524, 3066 MHz Prescott CPU kullanıyorum sıcaklığı tam yüklemede 60 dereceye kadar çıkmasına  normaldede 40-50 arası doşalmasına rağmen yine intel'in fanı 1250 rpm'in üstüne çıkmadı. işyerindeki fanla evdekini değiştirim. İkiside eskisi gibi çalışmaya devam etti.. Bana bir öneride bulunabilirmisiniz? ne yapmam gerekli? Soru fanı temizledim..kasanın kapakları açık..ama bi türlü susmuyor...yoksa pcyi camdan aşağı atıcam...DeliKızgın

Son Düzenleme: memrep ~ 01 Ağustos 2007 13:52
Borga-x
01-08-2007, 13:54   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Kendine yeni bir işlemci sogutucusu alabilirsin. www.firebal.net ve www.editorunsecimi.com adreslerinde işlemcine ve parana uygun güzel soğutucu alabilirsin. Yanlız fansız soğutucu alacaksan kasa içi sirkülasyonun iyi olmalı. gerekirse kasan için kaliteli ve sessiz 2 tane fan (biri 120'lik egzos fanı diğeride varsa yuvası 120 veya 80'lik fan temiz havayı kasanın ıcıne üflemek için) alabilirsin.

memrep
01-08-2007, 14:07   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

borga önerin ve ilgin için teşekkür ederim..peki fansız soğutucular için örnek verebilirmisin?

Borga-x
01-08-2007, 14:24   |  #4  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bunun gibi bir çok model var.

burda işlemcinin soket modeline göre bir çok fansız model mevcut.Ama alacağın fanlı modelı kalıteli alırsan onlardanda ses gelmez buna emin ol. Ben TT big Tphoon aldım koca bir sogutucu hıc ses cıkartmıyo alet.oda bu.

burdakı resımde anakart uzerındekı durusu ve buyuklugunu anlaman acısından

fansız soğutucu alacaksan kasa ıcı havalandırmanın cok ıyı olması gerekir. bunun ıcınde kasanın onene ve arkasına

bu tip fanlardan alıp kasanın ıcındekı havayı devir daim yapmalısın.bu fanlar genelde 120MM'lik seçmelisin buyuk fan daha az döner ama havayı daha ıy ıtaşır

memrep
01-08-2007, 14:41   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

önerilerin için teşekkür ederim...borga birşey daha sormak istiyorum izninle..şimdi işyerimdeki fanda normal çalışıyordu çok sessiz..evdeki bilgisayara taktım..oda gümbürtüye başladı..evde çok sesli çalışan fanı işyerimde bilgisayara taktım...sessiz çalışmaya başladı...bu konuda kararsız kalıyorum işte..önermiş olduğun TT big Tphoon fanı aldığım zamanda o sende sessiz çalışırken benim işlemcide yine mehter çalmaya başlamasın?

Borga-x
01-08-2007, 14:58   |  #6  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Acaba fanı düzgün şekilde oturttuguna eminmisin.? TT big typhoonu aldıgında anakartı sökmen gerekecek yerinden zaten. Kendı bağlantı aparatları var. Bu arada 3 pinli güç kablosunu yanlış yere tekmış olabilirsin.
Bios'tan kontrol et hardware montitor kısmını smart fan seçenegı varsa onu da aktıf hale getir. en yuksek sicaklığı 75C' dersen işlemcin 75 dereceye geldıgınde sıstemın otomatık kapanır. Smart fan işlemci sıcaklıgına göre fanın dönüş hızını ayarlayan bir sistem.Eğer bu ayarlar yoksa fanın güç kablosunu başka bir güç soketine sokmayı deneyebilirsin. Veya eski taktıgın fan güç girişi farklıdır bu yüzden fırıl fırıl dönüyor bunun ıcın ses yapıyor olabilir.
Kablonun dogru yere takılı oldugundan emin ol
bios'tan ayarlarını kontrol et
eğer bunlar dogru ıse fan guc kablosunu chasis veya case fan güç konnektorlerıne takmayı dene. anakart uzerınde goreceksın.

Z1mBaBwE
01-08-2007, 21:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
Borga-x
Bunun gibi bir çok model var.

burda işlemcinin soket modeline göre bir çok fansız model mevcut.Ama alacağın fanlı modelı kalıteli alırsan onlardanda ses gelmez buna emin ol. Ben TT big Tphoon aldım koca bir sogutucu hıc ses cıkartmıyo alet.oda bu.

burdakı resımde anakart uzerındekı durusu ve buyuklugunu anlaman acısından

fansız soğutucu alacaksan kasa ıcı havalandırmanın cok ıyı olması gerekir. bunun ıcınde kasanın onene ve arkasına

bu tip fanlardan alıp kasanın ıcındekı havayı devir daim yapmalısın.bu fanlar genelde 120MM'lik seçmelisin buyuk fan daha az döner ama havayı daha ıy ıtaşı

Bu soğutucu kasanın içine çok yer kaplar bence zalmanın cpu fanlarından birini tercih edebilirsin

izmirbayindir
07-12-2008, 00:49   |  #8  
Taze Üye
8 mesaj

http://www.sanalmarketim.com/uru ... 2c744a47676a/Bilgi/  bunu kullan

alligatör2004
09-01-2010, 20:46   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

merhabalar konu ile ilgili benimde benzer sorunum var anakart fanından buzdolabı motorundan fazla ses geliyor :D bi kaç foruma baktım yağlayın diyor dikiş makinesi değilki yağlayalım :D bi öneriniz varsa sevinirim şimdiden teşekküler.

ali140
11-01-2010, 23:25   |  #10  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
Alıntı: alligatör2004  
merhabalar konu ile ilgili benimde benzer sorunum var anakart fanından buzdolabı motorundan fazla ses geliyor :D bi kaç foruma baktım yağlayın diyor dikiş makinesi değilki yağlayalım :D bi öneriniz varsa sevinirim şimdiden teşekküler.
yatakları aşınmıştır yapabileceğin tek şey değiştirmek başka birşey yapamazssın