CPU GPU Anakart Neden ısınıyor?

Akerontess
06-05-2019, 19:59   |  #1  
Akerontess avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar sistem boşta çok fazla ısınıyor. Hepsini resimli eklemiştim ama yeni üyeler ekleyemiyormuş sanırım.

Şuan sistem boşta sadece tarayıcı açık ve;

CPU 90 Derece

GPU 90 Derece

Anakart 84 Derece

Bilgisayar Monster Tulpar T5 v14.1

Oyunlarda kasma donma yaşamıyorum problem yok ama bilgisayar acayip derecede ısınıp fan çok fazla çalışıyor. Açıkcası bi donanım zarar görecek diye korkuyorum. 

Sistemde yüksek RAM kullanan işlemcilerde transactionservices diye birşey, Yüksek CPU kullanan işlemlerde ise TiWorker diye birşey var.  Ne olduklarını bilmiyorum ısınmasına bunlar mı sebep onu da bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Sistem Bilgilerim
  • Monster Tulpar T5 v14.1
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • Intel
  • nVidia
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
klyglsn
06-05-2019, 21:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

boşta dahi 90 dereceler çok sisteminiz kaliteli bir sistem neden böyle olabilir

1)masa arkasında bazı uygulamalar açıkmı kalıyor hafızada bulunupda bekleyen güncellemeler dahil

2) pcniz güç seçeneklerinden  yüksekperformasdamı pcyi kapat dediğinizde kapatıyormu hazırdamı bekletiyor pc tamdinlenemiyormu

3) işletim sisteminiz uefi orjinalmi yenisistemler orjinal istemekte  

sorununuz sürekli böyleyse  servisine durumu bildirin yani arayıpda konuşmakta fayda var bugibi işlerde çekinmeyin çok çokda makinenizi bir müddet isterler

klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
07-05-2019, 00:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

makine 2 senelik toz ve macun sorunu yaşamıştıur. masaüstü pc lerde donanıma göre 6 aya bir dizüstülerde de senede bir macun değişimi gereklidir.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Akerontess
07-05-2019, 02:05   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: klyglsn  
boşta dahi 90 dereceler çok sisteminiz kaliteli bir sistem neden böyle olabilir

1)masa arkasında bazı uygulamalar açıkmı kalıyor hafızada bulunupda bekleyen güncellemeler dahil

2) pcniz güç seçeneklerinden yüksekperformasdamı pcyi kapat dediğinizde kapatıyormu hazırdamı bekletiyor pc tamdinlenemiyormu

3) işletim sisteminiz uefi orjinalmi yenisistemler orjinal istemekte

sorununuz sürekli böyleyse servisine durumu bildirin yani arayıpda konuşmakta fayda var bugibi işlerde çekinmeyin çok çokda makinenizi bir müddet

Güç modu dengeli pil bölümüne tıkladığımda da daha iyi performansda yani tam ortada. Kapat dediğim gibi kapanıyor bilgisayar bekletme vs yaşamıyorum. Dinlenme konusunda pc hep açık, günlerce yeri geliyor haftalarca açık kaldığı durumlar oluyor.

İşletim sistemi orjinal değil kmsli. Kmslerin zamanla bu tarz problem yarattığını birisi daha söylemişti sanırım. Ama çok fark edeceğini sanmıyorum, tabi doğru da olabilir.

Pc yi biraz masadan yükselttim o şekilde duruyor epey fayda gösterdi. CPU ve GPU 70-75 seyrine Anakart ise 62-68 arasına düştü. Bide soğutucu almayı düşünüyorum ama yine de normal seyrine ineceğini sanmıyorum.

Aramakta problem yok fakat büyük ihtimal freedos aldığım için orjinal ürün yüklememi söyleyeceklerini tahmin ediyorum. Büyük ihtimal bi fan temizliği ve macun değişikliği şart sanırım.

Alıntı: zombi  
makine 2 senelik toz ve macun sorunu yaşamıştıur. masaüstü pc lerde donanıma göre 6 aya bir dizüstülerde de senede bir macun değişimi gereklidir.
 1 sene oldu alalı ama belirttiğiniz süre bazına bakarsak yine de zamanı gelmiş sanırım.

Son Düzenleme: Akerontess ~ 07 Mayıs 2019 02:07
zombi
07-05-2019, 02:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

kms li pc lerin ısındığınıu söyleyenler salıyor. kms böyle bi şey yapsa karanet pc leri cayır cayır yanar.  çünkü kms askeri tip pc ler için geliştirilmiş bi aktivasyon aracının hacklenmesinden meydana geliyor. ama işte bilmeyenleri böyle kandırıyor bazıları:D tabii suç o ayrı.

normal bi dizüstü 2 3 sene tozla yaşayabilir. ama sendeki dizüstü farkında isen biraz güçlü. ısı daha çok üretiliyor. bu yüzden toz ve macuna daha çok bağımlı olluyor. bu tür pc lerin yılda bir temizlenmesi ömrünü uzatır.

Akerontess
07-05-2019, 02:18   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: zombi  
kms li pc lerin ısındığınıu söyleyenler salıyor. kms böyle bi şey yapsa karanet pc leri cayır cayır yanar. çünkü kms askeri tip pc ler için geliştirilmiş bi aktivasyon aracının hacklenmesinden meydana geliyor. ama işte bilmeyenleri böyle kandırıyor bazıları:D tabii suç o ayrı.

normal bi dizüstü 2 3 sene tozla yaşayabilir. ama sendeki dizüstü farkında isen biraz güçlü. ısı daha çok üretiliyor. bu yüzden toz ve macuna daha çok bağımlı olluyor. bu tür pc lerin yılda bir temizlenmesi ömrünü uzatır.

Doğru söylüyorsun dediğim gibi banada pek mantıklı gelmiyor kms fikri. Peki macun değişimini ve bakımını servise kendim götürsem gün içinde yapıp verirler mi herhangi bir fikrin yada bilgin var mı? Ömür boyu bakım ücretsiz sunuyorlar zaten ama PC yi alıp 1 hafta bekletmeleri de benim için hoş olmaz :)

excel_mustafa
07-05-2019, 17:41   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

öncelikle ilk açılıştan itibaren hatta biosta bile bu sıcaklıklara çıkıyorsa donanımsal sorun vardır. anakarttaki regülatörler yada adaptör arızalıdır.

windows açık ve boşta iken oluyorsa virüs yada microsoftun işe yaramaz güncellemelerinden dolayı olabilir. eğer böyleyse ısınma sorununun çıktığı zamandaki güncellemeleri kaldır ve bitdefender, malwarebytes ile ful tara.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
07-05-2019, 17:46   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

o servisin yapacağı bi şey bilemem ne nasıl olıyor.

90 derecede kapanması arkadaşın dediği gibi donanımsal olabilir mi? kapanmıyorsa olmayabilir. ama bu bi sinyal. önemsenmezse donanımsal arszaya sebep olacağı da bi gerçek.

Akerontess
07-05-2019, 20:36   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: excel_mustafa  
öncelikle ilk açılıştan itibaren hatta biosta bile bu sıcaklıklara çıkıyorsa donanımsal sorun vardır. anakarttaki regülatörler yada adaptör arızalıdır.

windows açık ve boşta iken oluyorsa virüs yada microsoftun işe yaramaz güncellemelerinden dolayı olabilir. eğer böyleyse ısınma sorununun çıktığı zamandaki güncellemeleri kaldır ve bitdefender, malwarebytes ile ful tara.

Yukarda belirttiğim gibi bilgisayarın altını biraz yükselttikten sonra iyice düştü. Şuanda boşta iken CPU GPU 58-64 arası Anakart ise 48-53 arası oynuyor. Şuan laptop için normal seyir diyebilir miyiz yoksa hala yüksek mi?

Benim anlamadığım şey Monster teknik servisi aradığımda boşta 65-70 oyunlarda 90-95 arası normal olduğunu söyleyen bi arkadaş çıktı karşıma. Aynı bilgisayarın youtube incelemesinde misal PUBG de sıcaklığın 75i geçmediğini, aynı ayarlarda kendim açtığımda 95 lere çıktığını söylediğimde, bu sefer 6 aylık bakım zamanının geldiğini söyleyince fazla bilgi sahibi olmadığını anlayıp uzatmadan kapattım telefonu. 

Ek olarak sormak istediğim birşey de afterburner ile test edilmiş oyunlara bakıyorum hepsinde GPU kullanımı 90-95 arası sabit çalışırken, bende 95 olan kullanım bi anda 20 ye sonra 50 sonra 70 sonra 90 gibi değişiklikler gösteriyor. Bunun sebebini biliyor musunuz acaba?

excel_mustafa
10-05-2019, 00:52   |  #10  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

şu an epey düşmüş ama hala aşırı ısınma var. sıcaklıkların ful yükte 85i geçmemesi lazım. bakımından pek anlamıyorsan 30-40tl ye bi laptop tamircisine yada garanti varsa servise yaptır. termal macunu mutlaka değiştirmelerini iste. gpu kullanımı oyunlarda zaman zaman düşer ama sürekli düşüp yüksekseliyor ve kasıyorsa ısınmadan dolayıdır.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]