CPU-GPU program hatası (çözüldü)

mustafa2116
12-08-2015, 21:36   |  #1  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Bilgisayarda Nedenini anlayamadığım bir sorun bulunmakta.

Baştan Bildireyim Sorun WİNDOWS 10 İle alakalı değil. Windows8.1 de iken almaya başaladım windows 10 sorunu biraz yumuşattı.

YARDIM....

Video Kayıt Programları  masa üstü videolarını alırken Yada Bilgisayar
diğer programlardan birinde Ekran çizimi uygularken ( Ekrandaki Yüksek
kaliteli Görsel öğer oluşumunda)  GPU yu kullanması gerekirken  CPU yu
kullanıyor.
CPU Frekansını bilerek düşürmeme rağmen programlar
parametrik oalrak sürekli CPU yu seçiyor. Bazı oyunlar da Aynı sorunu
yapıyor ama sorun oyunlarda açığa çıkmıyor.

Masa üstü videosu çekmeye çalıştığımda GPU devreye girmesi gerekirken
İşlemci devreye giriyor ve yapılacak tüm yapı %90 varan hız kaybı
yaşıyor FPS 10 seviyelerine kadar düşüyor. İşlemci %98 orarnında
herhangibir işlem yapmasamda kendisini  arttırıyor.

Bilgisayarın teknik özellikleri:
Windows 10 Orjinal.
İntel Dual core 2.50 HZ OVC 3.00 Hz.
Gigebayt S serisi Anakart
3 Gb Ram Ddr2 888 Mhz.
2 Tb disk.
Avast PRO Orjinal.
2 Gb/3.2 Gb Ati Radeon 5700 HDMİ ekran Kartı 128 Bit

Kullanılan VİDEO Programlrı.
Ashampoo Snap 6 (Orjinal) Video yakalama Programı
Camstudio Video Yakalama Programı
Freez Screen Video Capture Video yakalama Programı
Fast Wiever  Video Screan Video Yakalama Programı .

Daha önce çekim yaptığım video kalitesi 1920*1080 50 fps
Şu an alabildiğim  800*600 30 fsp
Sorun başlangıcı Windows 8.1 in son zamanlarında ortaya çıktı.
daha önce windows 8.1 de  çalışıyordu ama sonradan  bir sorun olmaya başladı. Windows 10 da sorun bir miktar düzeldi.
Zira Tüm işlemler CPU ya yüklenirken şu an CPU hafifledi.

Yardımlarınız bekliyorum.

Sorun ayarladığım görsel gerçeklik düzenindeki PNG aktarımının yoğun olmasından kaynaklanıyormuş. PNG değerinde bazı değişiklikler yapıp sorun çözdüm. ( tamp Profesyonle alan üzerindeki bir hatadur yüksek gerçeklik amaçlı değişimd eğerlerinin yüksek olamsından kanaklanıyor ve Grafik karşı tarafa 4K kalitesine yakın şekilde dönüştürülüyor.)

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 19 Ağustos 2015 21:21 Neden:
lterlemez
13-08-2015, 02:30   |  #2  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
191 mesaj

AMD ekran kartınızın catalyst sürücülerinde güncelleme olup olmadığını kontrol edin. Yeni W10 sürücüleri verilmiş olabilir. Birde öyle deneyiniz.

mustafa2116
13-08-2015, 11:06   |  #3  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Ekran kartı güncel

tknsyen
13-08-2015, 19:17   |  #4  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
443 mesaj

Olay  Görüntüleyicisi  Yönetim Olayları bölümünde  çıkan hatanın olay kimliği gözükecek şekilde resmini koyarsan bir bakabilirim.

mustafa2116
14-08-2015, 00:26   |  #5  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Olayı tam anltamadım sanırm bir hata oluşmuyor.

Hata Programın GPU da çalışması gerekirken CPU da çalışmasını sağlıyor.
CPU Ekran kartı özelliğinide desteklediği için  bu nedenlede ekrana bir hata bilgisi ve olay günlüğü  yazısı gelmiyor.

Camstudio orjinalinde %30 CPU kullanması gerekirken Görüntüyü GPU dan alması gerekirken  CPU Görüntünün kendisinde olduğunu bildiriyor. Oysaki Görüntü GPU da.
Hal bu şekil olunca hem CPU Ekran kartı yöneticisi oluyor Hemde GPU ekran yöneticisi oluyor. Hata ise Bu durumda %100 işlemci kullanımıyla karşıma çıkıyor.

Hangi Kodu Göstereyim Olay Bundan ibaretti.

Ancak Wİndows10 yükseltmesini fabrika ayarlarından kurdum.  Şu anlık Vİdeo progrmlarını deneymedim.
Denediğimde haberdar edeceğim.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 14 Ağustos 2015 00:28
lterlemez
14-08-2015, 15:20   |  #6  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
191 mesaj

O zaman catalyst control uygulamasında dual display ve switchable graphics display seçeneklerini kontrol ediniz. Bu menülerde hangi uygulamalarda hangi gpu'nun kullanılacağı ayarlanabiliyor. Control Center bazı uygulamalar için gpu kullanımını otomatik olarak belirliyor. OnChip gpu seçmiş olabilir, hatta bazı uygulamaların yanında kilit ikonu gözüküyor ki açıklaması uyum problemlerini ortadan kaldırmak için böyle ayarlanmıştır, değiştirilemez yazıyor. Bu iki menüden bir kontrol edin isterseniz.

tknsyen
15-08-2015, 14:26   |  #7  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
443 mesaj

bak aşağıya resmi koydum hatayı bul resmini koy olay kimliği gözükecek şekilde

mustafa2116
15-08-2015, 23:12   |  #8  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: tknsyen  
bak aşağıya resmi koydum hatayı bul resmini koy olay kimliği gözükecek şekilde

Belirti vermeyen ve Hata olduğunu bildirmeyen bir sorunun hata raporunu nasıl alabileceğimi öğretebilecekseniz size ait bir resim atmaya çalışırım.
Maluk ki program HATA VERMİYOR.  HATA YAPTIĞINA DAİR BİR İBAREDE VERMİYOR..
Programın hata yaptığını GPU yerine CPU kullandığını görerek ben görüyorum PROGRAM YADA İŞLETİM SİSTEMİ DEĞİL.
Anlatabildimmi ???

mustafa2116
15-08-2015, 23:13   |  #9  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: lterlemez  
O zaman catalyst control uygulamasında dual display ve switchable graphics display seçeneklerini kontrol ediniz. Bu menülerde hangi uygulamalarda hangi gpu'nun kullanılacağı ayarlanabiliyor. Control Center bazı uygulamalar için gpu kullanımını otomatik olarak belirliyor. OnChip gpu seçmiş olabilir, hatta bazı uygulamaların yanında kilit ikonu gözüküyor ki açıklaması uyum problemlerini ortadan kaldırmak için böyle ayarlanmıştır, değiştirilemez yazıyor. Bu iki menüden bir kontrol edin isterseniz.
Konuyla Alakalı bir bakınayom size cevap vercem. Test olumluysa size cevap veririm.

mustafa2116
15-08-2015, 23:39   |  #10  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: lterlemez  
GPU İşlemciye %5 ve GPU Belleğine %5 Overclokt yaptım  uygulama  ayarları için AMD yi seçmeye Zorladım. belki sıkıntıyı çözer.
Bu sorun Anakart Üzerinden Geliyor gibi geldi bana Anakarta benim çözemediğim ÜNİTEYİ HAFİFLETME gibi bir özellik buldum.
Ne zaman bilgisayar işlemsel hafif bişi yapıyorsa örneğin masa üstünde boş boş bekletiyorum  İşlemci 2.56 dan 1.60  a düşüyor Ekran kartı ram ve diğerlerindede bu özelliğin olduğunu gördüm ne zaman boş bekleyişte ise  ekran kartı 150 hz ye düşüyor ram ise 80 lere kadar düşüyor bu özellik nerden geliyor işte çözemediğim soru bu.

Bilgisayar çalışmasını bozmadan kendini %80 oranında Enerji tasarrufuna çeviriyor. :) Düşüncem bu alan da ki bişimi bunu yapıyorda Ekran kartı yerine işlemci Masaüstü video çekiminde devreye giriyor ?

tknsyen
16-08-2015, 14:01   |  #11  
tknsyen avatarı
Yıllanmış Üye
443 mesaj

Zaten bende programın kendisinden kaynaklı bir hata yaptığını söylemedim olay görüntüleyicisi tüm kayıtlara bakıp donanım ve ya yazılım kaynaklı senin sorununla ilişkilendirilebilecek hataları bulman sonrası kolay. Olay Görüntüleyicisi bilgisayarında olan bütün hata ve olayları hata ve uyarı olarak kaydeder.

mustafa2116
17-08-2015, 20:52   |  #12  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj
Alıntı: tknsyen  
Zaten bende programın kendisinden kaynaklı bir hata yaptığını söylemedim olay görüntüleyicisi tüm kayıtlara bakıp donanım ve ya yazılım kaynaklı senin sorununla ilişkilendirilebilecek hataları bulman sonrası kolay. Olay Görüntüleyicisi bilgisayarında olan bütün hata ve olayları hata ve uyarı olarak kaydeder.
DVD hatası diye bir hata var.
Bu hata Windows 10-8-7-Vistada mevcut. DVD orda olsada çalışmıyor görünmüyor.

DVD player çalışmıyor bunu sadece Kullanıcı görüyor Sök tak yeniden format at Mümkün değil. tek yöntem regedite gerekli kodu girmek.
BU hata ile ilgili nasıl Window bir olay günlüğü yapamıyorsa Benim adlığıM GPU-CPU hatası aynı.
Olay günlüğünde iligli bir hata BULUNAMADI..

Herhangibir Belirti vermeyen hatayı sadece kullanıcı görüyor. Diyorum. ve sen olay günlüğü istiyorsun.
Diğer bir benzetmeyle Hayalet avlamaya gidiyorsun ama hayalet ortada yok.

mustafa2116
19-08-2015, 16:08   |  #13  
mustafa2116 avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

??

Şöyle Bişi buldum X86 olması lazım x64 Diyor Sıralı işlemci yani.
Bu Windows8 den 10 doğru geçerken mi oldu acaba yoksa Windows 10 x64(64 bit deği) versiyonumu yüklü bende.
Bu işletim sisteminin X86 versiyon tipi  oalrak çalışanı varmı yada öyle görüneni varmı ??

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 19 Ağustos 2015 16:10