creative ses kartında sorun

redbullah
12-05-2007, 02:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

merhabalar

creative sound blaster live! 24-bit ses kartı kullanıyorum. simdiye kadar hicbir sorunla karsılasmamıstım ancak son bir kac yukledigim oyunda (gta vice city ve serious sam 2 gibi) ses problemi yasıyorum. oyunlarda atmosfer sesleri (muzik, kus cıvıltısı vb) sorunsuz gelirken aktif sesler (silah sesi, konusmalar gibi) cıkmıyor.. oyunların kendi options bolumlerinden her cesit ayar degisikligini denedim fakat cozemedim, aynı cd den yuklenmis oyunların arkadaslarımın bilgisayarlarında sorunsuz calıstıgını da gorunce ses kartımın donanımında ya da yazılımında sorun oldugunu dusunmeye basladım.

NOT: caresiz kalıp bilgisayarımı fomatladıktan sonra yine onceki ses kartı driverini yukleyip yine onceden kullandıgım codec pack i yukledikten sonra aynı sartlarda onceden sorunsuz izledigim videolarda bu sefer sesin olmadıgını farkettim...

bu kadar uzun bir yazıyı okuma zahmetine katlanıp bi fikri olan, yardım eden arkadaslara simdiden tesekkur ediyorumGülümseme saygı, sevgi

bigadicking
12-05-2007, 10:15   |  #2  
Taze Üye
14 mesaj

walla arkadaşım nazar değdi herhalde bunlara işletim sistemin vista iste çare yok tam bi yama çıkarmadıkları sürece 5.1 ses alamayacağız xp de diyorsan bence driverlerinde bi hata oluşmuş internetten tekrar en güncel hallerini indir öncekileri tamamen uninstal et aygıt yöneticisinden kaldır ve sıfırdan yükle eğer sorunlar devam ediyorsa yapman gereken tek şey yetkili servise gitmek

öcüü
15-05-2007, 08:00   |  #3  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

nazar değme değil creativelabs ürünleri ses sisteminden tut kartlarına kadar kaliteli değildir zaten..

ne demek istediğimi bu işleri bilenler bilir. mesela bu ses sistemleri bölümünde tesadüfen bi başlık okudum, işi bilen arkadaşların creative in kendi aralarında nasıl bilindiğini söylemişti birisi..
creative ses kartlarının isimlerine atfen.

Borga-x
15-05-2007, 08:46   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Arkadaşım ınternetten son suruculerını indir ve kur daha sonra k-lite mega codec pacı indir ve kur.
Denetim masası> ses efekti ve aygıtları> hoparlör ayarlarında 5+1 yap. Gerekirse ses kartının uygulama programında da ayarlarını kontrol et.Bence bir seyi atlıyorsun.