D yi ne görebiliyorum ne de ulaşabiliyorum

karamurat
28-10-2008, 13:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
408 mesaj

Arkadaşlar dün kardeşimin bilgisayarına trojen,virüs vs vs girmiş.Kendi başına birşeyler yapmaya çalışmış fakat başarısız olmuş.Trojen,virüs bunlar baya beni uğraştırsada temizlemeyi başardım.Fakat bir sorunum daha var.Sabitdisk ( Sata, NTFS) iki parçadan oluşuyor C ve D diye, D yi hiçbir şekilde ne görüyorum ne de ulaşabiliyorum.Başlat > Çalıştır dan D: girdim,Tweak UI den baktım, öyle bir bölüm yok görünüyor.Bir türlü anlam veremedim.İlk defa başıma böyle birşey geliyor.Format atacağım ama düzelecek mi açıkçası eminde değilim.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı ?

emrahcagigan
28-10-2008, 13:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
291 mesaj

sana tavsiyem bilgisayarına full format at hiş bişe kalmasın bu virüs banada bulaşmıştı lanet bişey sakın yedek falan alım sonra lazım olur deme tekrar bulaşır bütün part lara format at yoksa herşeyi bozuyo bu virüs antivirüs programım tamamen sapıtmıştı herşeye virüs muamelesi yapıp siliyodu sonunda çöktü 10 dk sürmeden full format attım bende

karamurat
28-10-2008, 13:51   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
408 mesaj

Fikrin için sağolasın;
Full format derken C ye atabilirm zaten sadece.D de yedek bir sürü bilgi var.Ayrıca şu Antivirüs 2009( İ.E sanki virüs programıymış gibi tarama yapıyor ve bilgisayarınız tehlike altında deyip kur beni diyor,bilgisayar fazla bilmeyen birisi bu tuzağa hemen düşüyor tabiki)denilen virüs,trojen, daha önce bi daha başka bir bilgisayara da bulaştı.Baya bir uğraşmıştım o zamanda ama fakat silebildim.Fakat sabitdiskte böyle bir problem olmadı.
Son çare format,ama bunun bir çözümü varsa öğrenmiş oluruz.

emrahcagigan
28-10-2008, 15:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
291 mesaj

full formattan kastım hem c ye hem d ye çünkü d yi de açamıyosun çünkü bütün sistemine bulaşmış durumda virüs artık yedek falan bi önemi yok sadece c ye format atarsan windowsu kurduğun zaman d yi kullanırsan virüs yeniden yayılacak yine bozulacak sistemin benim anlatmak istediğim hem c ye hem d ye format atmalısın antivirüsle çözememiştim ben bunu program bile kendinden geçmişti yedeklerini de silmen gerekecek bilgisayarındaki en küçük dosyaya kadar alarm verir antivirüs programın ondan kurtulmanın yolu bu malesef

karamurat
28-10-2008, 20:28   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
408 mesaj

c yi virüslerden temizledim, d yi ise ancak biçimlendirerek geri getirebildim.D ye format atmış gibi olduk.neyse olan oldu artık.format en son çare.sistemi yeniden kurmak baya uzun sürer :)

sonelveda
13-11-2008, 19:31   |  #6  
Üye
85 mesaj

bu sorunu sadece xp cd ile hayata çözemesin bu virüsler benımde başıma geldi bulaştıkatan sonra hibir anti virüs programı tamamen silp yok edemez..yapacağın tek  yol bir windows 98 cd ve xp once 98 cd tak reset at fat32 formatında %2 yda 3 biçimlendir xp cd tak rest ve tertemiz bir xp kurçç hadi kolay gelsin..yardım içim estanbul@w.cn

Barış
13-11-2008, 19:34   |  #7  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
sonelveda
bu sorunu sadece xp cd ile hayata çözemesin bu virüsler benımde başıma geldi bulaştıkatan sonra hibir anti virüs programı tamamen silp yok edemez..yapacağın tek  yol bir windows 98 cd ve xp once 98 cd tak reset at fat32 formatında %2 yda 3 biçimlendir xp cd tak rest ve tertemiz bir xp kurçç hadi kolay gelsin..yardım içim estanbul@w.cn
KemaL abinin blog da bunla ilgili bilgi var format atmadan virüs silme... format en son yapılacak şey hemen kolaya kaçıp 1saatte format atmak degil çözüm...

sonelveda
15-11-2008, 23:34   |  #8  
Üye
85 mesaj

pc den virüsleri silmekle o pc düzggün sayılmaz...format atmak içinde illada virüs olmasıda gerektirmez..mesala internet explorer zamanla şişer ve yavaşlar... bunun nedenıde virüs faln değil..anti virüs programlarına herzamn güvenip pc temiz diye yanılmayın çünkü yeni virüsleride yapan programcılar programınıda yapan....  
milltin aklı olsada antivirüs programlarına para vermese..yeni antivirüs programı ve virüsleri de çıkmasa...
almanwab sistem32 ve deftetner2009 reklamlı virüsü antilerle silmeyi dene bakalım ne kadar başarılı olacaksın yada sadece sildiğini sanrsın..ismini daha bilmediğim mauseyi tamaen kullnılmz hale getiren virüs hariç..çözümle kafa yorup zaman harcamaktansa formatla tertemiz...