Daha önce hiç karşılaşmadığınız bir sorun. Upload.

GiraySNL
13-12-2017, 12:45   |  #1  
GiraySNL avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

-Biraz uzun bir yazı olduğunu farkettim, rica ediyorum internet alanında bilgisi olan arkadaşlar pas geçmeden  okusun-

Merhaba arkadaşlar. Başımda büyük bir sorun var yaklaşık bir aydır bu sorunla müzdaribim, araştırmadığım hiç bir yer kalmadı yabancı forumlar olsun türk forumları olsun hiç bir yerde benim sorunumu bulamadım, burası benim son umudum inşallah buradan mutlu ayrılacağım. İnternet servisi sağlayıcım bile hiç yardımcı olamadı. Çok uzatmadan sorunumu anlatmaya geçiyorum.

Arkadaşlar, internet bağlantım aktif edildikten sonra hemen modem kurulumumu yaptım pppo bilgilerimi girdim modem konfigürasyonu yaptım ve internete bağlandım. İlk işim hız testi yapmak oldu. 24 mbps vdsl hizmetinden faydalanmaktayım, hız testinde de 24 - 25 - 26 mbps değerinde download hızları aldım fakat upload hızım 0.0 dı. Şaşırdım hemen servis sağlayıcımı aradım arıza kaydı oluşturdum. Kendim bir resim upload etmeye çalıştım, gerçektende siteye giriyordum fakat hiç birşey upload edemiyordum. Upload değerim 0 olduğu için sitelere, oyunlara, programlara üye girişi yapamıyordum. Araştıramalarım sonucunda yurt dışında bir yerde böyle bir sorunla karşılaşan birisine denk geldim. Anladığım kadarıyla sorun alt yapıdan kaynaklıymış ve ankastre kutusunu değiştirdiklerinde sorun çözülebilmiş. Benim de algım ankastre kutusuna kaydı, ben d-smart müşterisiyim ve çok pişmanım sebebi ise internet altyapısının türk telekoma ait olması, alt yapı başka şirketin olduğu için herhangi bir sorunla karşılaştığınızda size yardımcı olabilek kimse bulunmuyor, sorununuz ile dımdızlak eliniz kolunuz bağlı ortada kalıyorsunuz. Herneyse birkaç gün içinde dsmarttan telefon aldım uzaktan modem konfigürasyonu yapmışlar dns ayarlarını değiştirmişler sorunumun çözüldüğü söylendi hemen test yaptım fakat sonuç aynıydı tekrar aradım araştırmalarımdan bahsettim ankastre kutumun kontrol edilmesi için ekip istedim, dsmart biz ancak türk telekoma yönlendirebiliriz onlar ilgilenecek diyebiliyorlar. Tabikide türk telokom başka şirket olduğu için sözleşmeleri olsa bile ilgilenmiyor. 1 ay boyunca 3-4 günde bir sorunun geçip geçmediğini teyet etmek için aradılar hiç bir zaman sorunum geçmedi, her seferinde türk telekoma ileticez denildi, türk telekomda hiç ilgilenmedi, her seferinde uzaktan hızımı azaltıp yüksekterek sorunu çözmeye çalıştılar. Tabi ben kendi araştırmalarıma devam ediyordum. Daha sonra facebook instagram gibi sitelere resim yükleyebildiğimi farkettim, upload 0.0 ise ben nasıl resim yükledim? Geçti diye heyecanlanıp hemen hız testi yaptım sorunun devam ettiğini gördüm. Hotmail adresime girmeye çalıştım girmedi. Sonra farkında olmadan facebook'a giriş yaptığımı gördüm başka yerleri denedim mesela gmail hesaplarıma youtube hesaplarıma giriş yapabildiğimi farkettim. Gmail üzerinden mail gönderme testi yaptım ve mailim iletildi fakat hiçbir şekilde hotmail'e giriş yapamıyordum bazı sitelere üye girişi yaparken bazılarına ise giriş yapamıyordum. Bende girebildiğim yerlerin upload istemeden sadece download hızımı kullanarak çalıştığı tahmininde bulundum. Fakat daha sonrasında bir hız testi sitedinde yaptığım teste upload hızımın 3mbps olduğunu gördüm. Alt yapısal sorun olsa hiç upload olmaz, kafam çok karıştı. Anladığım kadarıyla internetim bazı sunuculara upload yapıyor fakat bazı sunuculara ise upload yapmıyor. Böyle bir sorunla karışılaşan kimseye rastlamadım, eğer aranızda bu işin uzmanı, mühendis arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Yardımcı olmak isteyen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim aşağıya birkaç ss bırakıyorum farklı hız testi sitelerine ait sonuçlar.

Not olarak: İnternet bağlantımı farklı cihazlarda(2 bilgisayar,3 telefon) denedim hepsinde aynı sonucu aldım Mesela hepsi gmaile giriş yapıyor, gmailden mail atıyor ama hiç birisi hotmail giriş yapmıyor.Kablolu bağlantı denedim, kablosuz denedim sonuş hep aynı çıktı.Farklı modemle test etmek isterdim fakat farklı modemim yok sorunun modemden kaynaklı olduğuna emin olmadan yeni modemde almak istemiyorum. İnternetim chip sitesininde bazı bölümlerine ve üyelik kısmına giriş yapmadığı için bu koyunu mobil internetim ile açmaktayım. Aklıma tüm gelenleri yazdım başka sorunuz olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Ekler

ss1

ss2

ss3