DDR3 RAM'ler gidiyor, DDR4 RAM'ler geliyor!

CHIP Online
11-05-2014, 13:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Uzun zamandır kullandığımız DDR3 RAM'ler, yerlerini DDR4'e bırakıyor. Peki aralarında ne fark var?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ddr ... -geliyor_47058.html

Resimlerle: Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı

Masaüstü PC'ler için DDR4 RAM'lerin geliş tarihi belli oldu. Özellikle oyun severler, makinelerinin daha hızlı çalışması için yüksek hızlı RAM'lere büyük ilgi gösteriyorlar ve ilk fırsatta RAM'lerini güncellemek isteyebiliyorlar. Aynı zamanda sunucularda da hızlı RAM'lerin bulunması gerekiyor.


Yeni bir RAM modeli çıkarken genellikle önce sunucu modelleri piyasaya çıkar, ardındansa PC Masaüstü modelleri satışa çıkardı. Fakat DDR4 için bu klişe kırılacak gibi görünüyor. 5 yıldan uzun zamandır geliştirme aşamasında olan DDR4'ler bu yılın üçüncü çeyreğinde, öncelikle masaüstü PC'ler için piyasada olacak. DDR4, DDR3'ten yüzde 50 daha fazla bant genişliği sağlarken, yüzde 35 daha az enerji tüketecek.


DDR4'ler şu anda anda test için anakart üreticilerine gönderilmiş durumda. Intel'in de DDR4'leri destekleyecek anakart bileşenlerini ve çiplerini piyasaya vermesiyle, DDR4'lerin 2015 başında büyük bir patlama yapması bekleniyor. 


DDR4'lerin saat hızı 3.200 MHz düzeyinde olacak. DDR3'lerde ise bu hız 2.400 MHz seviyesindeydi. DDR4'ler ayrıca, RAM'lerde sık sık yaşanabilen hataları engellemek için dahili önlemlere sahip olacağı için daha stabil sistemler yaratacak.

Tüm Konu: DDR3 RAM'ler gidiyor, DDR4 RAM'ler geliyor!

Resimlerle: Donanım dünyasının en büyük 10 hayal kırıklığı

Kaynak: www.chip.com.tr