Değişken adı benzerliği kabahati

Memik_
30-01-2007, 01:02   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Arkadaşlar özür dileyerek kısa bir özet geçmek istiyorum: 1992 yılından bu yana "bilgisayar yazarlığı" yapıyorum. Önceleri dergilerde yazdım sonra çok sayıda bilgisayar konulu kitap yazdım. İlk kitabım 1994 yılında yayınlanan Clipper 5.2. Bu kitabı 12 Mhz hızındaki 80206 işlemcili bilgisayarda yazmıştım.

Gel gelelim 2004 yılı ortalarında yayınlanan C# kitabımdan dolayı 1 hafta sonra sanık sandalyesine oturacağım. Çünkü bu kitabımda verdiğim kısa örneklerde i, j, dizi, deger, sayi1, sayi2 adında değişkenler tanımladığım için Beyinleri Zirvede namlı saygıdeğer Nihat Demirli-Yüksel İnan beyler beni dava ettiler. Meğer kendi kitaplarında bu değişkenleri kullanmışlar ve bu değişkenleri "kapatmışlar". Türkiye'de yaşadığımıza delalet eden bu dava hakkında bilgiyi www.memikyanik.com'da bulabilirsiniz.

Raziel
30-01-2007, 20:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

bu konunun çok yabancısıyım, ne diyeceğimi bilemedim.

Canlas
30-01-2007, 21:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
362 mesaj

türkiyede yaşıyoruz
sende araştıramazsınki nerde nasıl kullanılıoyr diye

Memik_
20-02-2007, 16:22   |  #4  
OP Yeni Üye
22 mesaj

6.2.2007 tarihinde sanık sıfatı ile hakim beye “birisini değişken adı benzerliğinden dolayı suçlamanın” pratikte mümkün olmadığını söyledim. Tabii hakim bey programcı olmadığı için bu söylediğimi yorumlamadı. Devamında “hem bu değişkenlerin hemen hepsini daha önce yayınlanan kitaplarımda kullandım dedim”. Bunun üzerine hakim bey “o zaman bunu ıspatla” dedi. Bende kitaplar karıştırıp değişken avına çıktım. Bu davanın açılmasına neden olan bilgisayar mühendisi olduğunu sandığım saygıdeğer Tamer MERMER beyin raporundaki bir cümleyi sizinle paylaşmak istiyorum. “değişken adı benzerliği çalıntı iddiasını güçlendirmektedir"

cursed
20-02-2007, 18:30   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

Böyle birşey yüzünden ceza mümkünse daha bir çok abuk ve saçma konu yüzünden dava açılabilir.

yas
20-02-2007, 20:18   |  #6  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Tek kelimeyle Dolandırıcılık! Kolay yoldan para kazanma zihniyetinin bir diğer aşağılık örneği... Belki de tam ismi "Yasal Dolandırıcılık!"

Bu hikaye bana AMD'yi Türkiye pazarında sürüm sürüm süründüren Ahmet-Mehmet-Dursun çetesini hatırlattı.

yas
20-02-2007, 20:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Ya da belki reklamlarını yapmak için böyle bir yola gittiler. Kitaplarının satışları pek iyi gitmiyor galiba

Memik_
20-02-2007, 21:12   |  #8  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Bundan yaklaşık 15 ay önce yayıncım beni arayıp Beyinleri Zirvede namlı yazarların C# kitabından çalıntı yapmakla suçlanıyorsun demişti. Çünkü Palme Yayıncılığın muhterem yöneticileri ve Nihat Demirli-Yüksel İnan beyler oturmuşlar aynı dili, üstelik aynı IDE’yi anlatan yaklaşık 1000’er sayfalık 2 kitabı yan yana koymuşlar çalışmışlar uğraşmışlar 12 noktada kendilerince çalıntı bulmuşlar. Bu çalıntı tespitlerini hemen mahkemeye sunmak yerine bundan kitaplarımı yayınlayan yayıncıyı haberdar etmişler. Aslında amaç belli: Anlaşma yollarını aramak. Yayıncım 12 ayrı yerde tespit edilen benzerlikleri bana fakslayınca gülmeye başladım.

Derken Palme yayıncılıktan bir yetkiliyi aradım: Şöyle bir tepkide bulundum; “Sanırım 2 kitabı sekreterinize verdiğiniz ve dediniz ki benzerlikleri bulup not edin”. Bunu duyan yayıncı bana kızmıştı. Onlara kalırsa Stored Procedure kullanarak veritabanına kayıt eklemeyi anlatmış olmam çalıntı yapmamım en büyük işaretlerinden biriydi. Ötesi 2 sayıyı birbirine bölüp sıfıra bölme hatasını anlatmış olmam büyük bir kabahatti.

Devamında benim yayıncının isteği üzerine kalkıp Ankara’ya muhterem Nihat Demirli beyin ayağına kadar gittim. Suçlamaların yersiz olduğunu söyledim. Bundan sonra yazacağım kitaplarımda “Zirvedeki beyinler” serisinde çıkan kitapları kaynakça olarak gösterme sözünü verince davadan vazgeçtiğini söyledi. O sırada odada toplam 4 kişiydik. Nihat beye sizler iyi yazarsınız, kitaplarınız çok iyi vs deyip yayıncım ile yanlarından ayrıldık. Tabii konuyu unuttum ve bundan hiç kimseye söz etmedim.

Aradan yaklaşık 10 ay geçtikten sonra Beyinleri Zirevde namlı Nihat Demirli-Yüksel İnan beylerin üzüm yeme isteği artmış olacak ki dava açtıklarını öğrendik. Bilgisayar mühendisi olan bilirkişi muhterem Tamer MERMER bey o bu 12 suçlama maddesinden 4 tanesini haklı buldu. Haklı bulduğu her 4 suçlama maddesinin vurucu cümlesi şudur: “Değişken adı benzerliği alıntı iddiasını güçlendirmektedir”.
Bunun üzerinde ben de orada burada değişken adı benzerliği suçu diye yazmaya başladım. Anlayacağınız değişken adı benzerliğinden daha komik suçlamalar var.

egemengiga
20-02-2007, 21:28   |  #9  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

i, j, dizi, deger, sayi1, sayi2  bu degerler bir cok kaynakta artik standart hale gelmistir. aydan arsa satin almak gibi bir sey bu durum. uyaniklar bu degiskenlerin kullanilacagini biliyorlar. bu tarz kitaplari yazarken yabanci kaynaklardan yararlanmak, konuya hakim olmak gerekir. dunyada zaten bu degiskenler kullaniliyor.

ben de burada bi ornek vereyim, konu acayim bana da dava acsinlar sıkıysa.

bakin kullaniyorum, belki de para da kazaniyorum: (STRCAT fonksiyonunun nasil yapildigi ile ilgili, degistirilmis ve sacmalanmistir)

#include<stdio.h>
#include<conio.h>
#include<string.h>
char *sstrcat(char *s1, char *s2){
        char *temp;
        while(*s1!='\0')
                s1++;
        while((*s1++=*s2++)!='\0')
        ;
        return temp;
}
main(){
        int i,j;//bunlar laf olsun diye

char sayi1[80];
        char sayi2[80];
        printf("sayi1:");
        gets(sayi1);
        printf("sayi2:");
        gets(sayi2);
        sstrcat(sayi1,sayi2);
        printf("sayi1%s\n",sayi1);
        getch();
}

Son Düzenleme: egemengiga ~ 20 Şubat 2007 22:43
yas
21-02-2007, 17:19   |  #10  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Aman Memik abi, bu adamlar diğer harfleri de kapatmadan bir kaçını kendine al. Yoksa mazallah bunlar bu kafayla tüm AsCII setini üzerlerine patentlerler!