Değiştirmem Gereken Parça Varmı

Jubei76
15-07-2011, 15:23   |  #26  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Alıntı: SyracS  
Samsung HD103SJ model HDD den yani glscgn nin topladığı sistemdeki HDD nin aynısından bendede var . Seagate kullanıcısıydım ve samsunga geçince inanılmaz şekilde rahatladım. Bi arkadaşımda WD Caviar black 1tb sata 3 hdd var HD103SJ den  fazla ses çıkarıyor. Ayrıca sata2 ile sata3 arasında minicik bir fark var. O yüzden HD103SJ güzel bir seçim diyebilirim...
Aynı harddisk bendede var ve özellikle ortamı sessizleştirip kulağınızı dayayıp dinlemesseniz sesini duyamazsınız ama inat ederseniz tabiki ses var+4Gb USB ile Windows 7 Readyboost özelliğini kullanırsanız harddiskten zaten ses duymazsınız çünkü tüm yük Ram ve USB arasında gerçekleşir.

Kapalı Hesap (200174)
15-07-2011, 21:01   |  #27  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

evet bende WD kullanıyorum oldukça sessiz aksi samsung var 80 gb traktör gibi
WD nin iki tane var  bitanesi 1 tb diğeri 640 gb depo olarak kullanıyorum onları ama çok sessiz samsungta işletim sistemi var düşüncem şuanki samsungu kaldırıp atmak yerine 1 tb daha hdd alıp (WD) 640 gb lığına işletim sistemi kurmak Şahsi düşüncem
ayrıca glscgn arkadaşımızı tbrik ediyorum güzel sistem toplamış...Güle Güle. kullan Bol Virüslü günlerde eskit Gülüş

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217484) ~ 15 Temmuz 2011 21:03
irfankeskin61
15-07-2011, 21:19   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,248 mesaj

Kimse ram'e bişe dememiş. Fatih'in harddisk konusundaki saçma yorumu neticesinde harddiske saplanmışsınız. Anakart 2133 Mhz'a destek versede G.SKILL'ın 1600 MHZ ve üstü CL7 rami varken 1333 tercih edilmiş. Daha sonra OC düşünülmüyo heralde. Hem bildiğim kadarıyla FSB arttırılıp işlemci çarpanı düşürülerekte (OC'siz) bu yapılabilir.

Van.Spronsen
15-07-2011, 22:14   |  #29  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
345 mesaj

o zamanda fiyatı aşıyor ama :) zaten bu sistemi ilk topladıgında glscgn arkadaşım fiyat böyleydi bugun bi kere daha topladım novadan 3150 falan olmustu zam gelmiş :)

Van.Spronsen
15-07-2011, 23:07   |  #30  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

CPU:

INTEL i5 2500K 3.30 GHz Quad Core Socket 1155 6MB, 32nm, 95W, OverClock (Dist Grantili)

212 $ ( 351,07 TL)

Sepete Ekle

ANAKART:

MSI P67A-GD53 B3, P67, DDR3, 2x PCIExp, Socket 1155, CrossFireX, 2133Mhz

165 $ ( 273,24 TL)

Sepete Ekle

BELLEK - RAM:

G.SKILL RipjawsX 8 GB (2X 4GB) DDR3 1600 MHZ RAM CL9 (1.5 Volt) INTEL Sandy Bridge Uyumlu

105 $ ( 173,88 TL)

Sepete Ekle

HARD DISK:

SAMSUNG 1 TB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm (HD103SJ)

59 $ ( 97,70 TL)

Sepete Ekle

EKRAN KARTI:

ASUS ENGTX580 DCII/2DIS/1536MD5 GTX 580, 1536 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X11, GDDR5, 384 bit, 782/3910

569 $ ( 942,26 TL)

Sepete Ekle

KASA:

COOLER MASTER HAF 912 750W 80+ GX750W Kırmızı LED'li 20cm Fan Kasa

195 $ ( 322,92 TL)

Sepete Ekle

OVERCLOCK VE SOĞUTMA:

AKASA Venom AMD/Intel LGA 775/1156/1155/1366 İşlemci Soğutucusu

52 $ ( 86,11 TL)

Sepete Ekle

HARD DISK - SSD:

CORSAIR 60GB F60 Force Serisi SATA II SSD (280MB Okuma / 270MB Yazma) CSSD-F60GB2-BRKTA

159 $ ( 263,30 TL)

Sepete Ekle

TOPLAM :

2.510,50  TL
KDV (%18) :

451,89
           NAKİT / HAVALE (TL) :           2.962,39 TL

Arkaşlar böyle bir sistem alsam daha mı mantıklı , işlemci i5 yapınca hem ram i yükseltebiliroyum(1600) hemde soğutucu alabiliyorm, Zaten i5 ile i7 arasında fark yok sayılır. OC yapınca yükselir de hem ama ben oc yapmayı bilmiyorum :) ögrensem bile yapmam sanırım zorlar falan allah muhafaza bişey olur aldıktan sonra

irfankeskin61
15-07-2011, 23:53   |  #31  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Teknik olarak i5 ile i7 arasındaki fark p4 ile ht p4 arasındaki fark gibi yani p4 tek gerçek tek sanal çekirdek iken p4 ht (500 ve 600 serisi) tek gerçek çift sanal çekirdek işlemcidir ve ht özelliği bazı uygulamalarda işlemciyi 2 çekirdek gibi göstererek %30 performans farkı sunar. i5; 4 çekirdek, i7; 4 çekirdek + 4 sanal çekirdektir.

Bu arada rami değişmişin ama CL9 seçmişsin. 1600 Mhz CL7 seç bence. Bu farkı bilmiyorsan da araştır.. Kısacası CL: ram gecikme hızıdır. Teknik olarak ramleri çalışma frekansı arttıkça gecikme süreleride artar. 1600 Mhz'da CL7 daha az gecikme sunar ve çok daha iyi bir performans sağlar.

Van.Spronsen
16-07-2011, 00:04   |  #32  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

4 GB ram de hayli hayli yeter degilmi ? 8 GB , CL7 ve 1600Mhz bulamadım fakat 4 GB buldum. Ayrıca bilgilendirdigin için gerçekten sagol bilmiyordum cunku CL nin ne oldugunu

Van.Spronsen
16-07-2011, 00:06   |  #33  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

pardon 8 GB buldum fakat volt degeri farklı oluyor volt degeri hakkındada bilgilendirme yaparsanız sevinirim

irfankeskin61
16-07-2011, 00:31   |  #34  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Bence o sisteme bulabilirsen 8 GB ram al. Anakartın 4 port ram yuvası var. Aslında 4 GB yeterli ama iyi bir sistem yapmaya koyulmuşsun bence 8 olmalı. Sanırım 2+2 dual kit alacaksın. Sonradan 2+2 daha alabilirsin. sorunun olmaz ama alırken CL değerine dikkat et çünkü uyumsuzluk olursa en kötü performanslı rame uymak zorunda kalır diğerleride

G-Skill Sniper Ddr3 1600 Mhz CL7 8GB (2x4GB) 1,6V Düşük Voltaj Dual (7-8-7-24) Ram Bellek

G-Skill Ripjaws Ddr3-1600Mhz CL7 8GB (2x4GB) 1,65V Dual (7-8-7-24-2N ) F3-12800CL7D-8GBTDD Ram BellekBuradaki fiyatlar uçuk ama bence araştır uygun fiyata da bulursun.
GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL7 1.6V Dual Kit Ram

4 gb istersen
GSKILL 4GB (2x2GB) Trident DDR3 1600Mhz CL8 1,65V Voltaj Dual Ram
GSKILL 4GB (2x2GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL7 1.5V Dual Kit Ram

hatta CL6 bile varmış. Teknolojinin önünde durulmuyo

GSKILL 4GB (2x2GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL6 Dual Kit Ram ben olsam bunu alırım

teknofiyat tan araştır daha uygun fiyatlara da bulabilirsin. Bu kadar yardım yeter heralde hade iyi geceler.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 16 Temmuz 2011 16:17
irfankeskin61
16-07-2011, 00:39   |  #35  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj
Alıntı: Van.Spronsen  
pardon 8 GB buldum fakat volt degeri farklı oluyor volt degeri hakkındada bilgilendirme yaparsanız

onu da anakartın yapsın artık dostum biz uğraşmayalım. ;)

Bu arada ekran kartına çok para veriyosun. 6 ay sonra yarı fiyatına iner o. İlla performans diyosan anakartın Cross Fire'a destek veriyo neden yapmıyosun? Hem CrossFire destekli bir anakart alıp Nvidia ekran kartı almak ne alaka?

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 16 Temmuz 2011 03:30
Van.Spronsen
16-07-2011, 09:51   |  #36  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj
Alıntı: irfankeskin61  

onu da anakartın yapsın artık dostum biz uğraşmayalım. ;)

Bu arada ekran kartına çok para veriyosun. 6 ay sonra yarı fiyatına iner o. İlla performans diyosan anakartın Cross Fire'a destek veriyo neden yapmıyosun? Hem CrossFire destekli bir anakart alıp Nvidia ekran kartı almak ne alaka?
Bildigim kadarıyla CrossFire olunca 2 tane ekran kartı mı takılıyordu yanlış biliyo olabilirim. Yani şu anki ekran kartı yerine iki tane 1 gb lik 256 bit alsam , 2 GB 512 Bit mi olucak ekran kartım :) ?

irfankeskin61
16-07-2011, 16:03   |  #37  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj
Alıntı: Van.Spronsen  
Bildigim kadarıyla CrossFire olunca 2 tane ekran kartı mı takılıyordu yanlış biliyo olabilirim. Yani şu anki ekran kartı yerine iki tane 1 gb lik 256 bit alsam , 2 GB 512 Bit mi olucak ekran kartım :) ?

:)

İster 1 ister 2 tane takarsın. Crossfire ve SLI sistemleri anakart üzerinde özel çiplerle iki yada daha fazla ekran kartının aynı anda çalışarak uygulama performansının artmasını sağlayan çözümlerdir. Her uygulamada başarılı olamaz uygulamanında desteklemesi gerekir. Oyunların çoğu bu çözümleri destekler.

Crossfire ve SLI destekli anakarta tek ekran kart takabilirsin sorun olmaz. Yalnız: Crossfire, ATI ekran kartları için SLI, Nvidia karlar içindir. CrossFire destekli anakarta çift (ya da daha fazla) Nvidia ekran kartı bağlayamadığın gibi SLI destekli anakarta çift (ya da daha fazla) ATI ekran kartı bğlayamazsın. Çipler uyuşmaz ve teknik olarak farklı çoklu çözümlerdir bunlar. CrossFire destekli anakarta Nvidia ekran kartı ne alaka derken de bunu kastediyordum. Yani daha sonra 2. bir ekran kartı alıp çifli çözüm yapmaya kalkarsan başaramazsın. Nvidia'yı atman gerekir.

Gelelim soruna: iki tane 1 gb lik 256 bit alsan sistemin 2 GB'lık 256 bitlik olur. (1 elma 1 elma daha 2 elma eder 2 armut değil). Bu sistem sana her zaman performans artısı sunmaz bazı uygulamalarda extra performans sağlamaz, bazılarını ise hiç çalıştırmayabilir. Uygulamalardaki bu uyumsuzluklar mühendislerin çalışmaları neticesinde gün geçtikçe azalıuyor. Çoğu oyun bu çözümleri destekliyor ama şunuda bil her ne kadar günümüzde çoklu çözümlerde performans artışı giderek artsada hiçbir zaman 2li özdeş ekrn kartı ile kurulan Crossfire ya da SLI desteği tek kartın 2 katı performans vermez. Bu işlemciler içinde geçerli. Tabi gün geçtikçe bu sorunda giderilmeye çalışılıyor.

Sistem hakkında bilgi düzeyin çok ta iyi değil ama 3000 TL'lik sistem toplamaya kalkışmışın. Bu işi iyi bilenden destek al, böyle forum sitelerindeki yorumlara bakarak iş yapmaya kalkışma (bence)

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 16 Temmuz 2011 16:20
Van.Spronsen
16-07-2011, 21:55   |  #38  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

Evet değil hatta bu foruma üye oldugum tarihten beri bilgi sahibi oluyorum sadece :) Elimden gelenin en iyisi de yapmaya çalısıyorum işte 3000 TL bütçem var olabilecek en iyi sistemi arıyodum ve ilk önerilen sistem de kafama yatmıstı fakat daha sonra bi şeyler ögrendikçe karar veremez oldum :) sende 3000 TL bütçeli bir sistem önerirsen sevinirim.

irfankeskin61
16-07-2011, 22:16   |  #39  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Daha önce bu fiyata bilgisayar toplamadığım için iyi bir teklifte bulunamam. Yakın tarihte çıkan parçaların performans karşılaştırmalarını da çok iyi bilmiyorum. Tek tavsiyem ekan kartına o kadar fazla para verme. Bilgisayarın en hızlı eskiyen parçası ekran kartıdır. İşini görebilecek bir ekran kartı al. 400-500 TL'lik bi kart işini görür. Fiyat yarıya insede performans yarıya inmez. İlerleyen zamanda işini görmezse yeni bir kart alır ya da CF yaparsın. http://www.donanimhaber.com adresindeki videoları incele birçok ürünün karşılaştırmasını bulabilirsin. Güvenilir ve işinin ehli bir sitedir.

http://www.donanimhaber.com/ekra ... Super-Overclock.htm#
bu kart HD6970'e kafa tuttuğuna göre çift 560-Ti-Super-Overclock senin 580'i solda 0 bırakır. Tabi SLI ile senin anakart desteklemez. SLI destekli anaart bulman lazım

CrossFire için:   HD 6850 Crossfire ile ASUS ENGTX580'ı yakalar ve bir miktar geçer, HD 6870 Crossfire ile ASUS ENGTX580'ı sollarsın. Üstelik daha düşük para ödersin. Aynı parayaHD 6950 Crossfire ile ASUS ENGTX580'ın performansından %50 - %75 daha iyi performans alırsın hatta çift GPU'lu GTX 590'a bile kafa tutarsın ama dediğim gibi uç amaçların yoksa bu kadar para vermeye değmez. İlla performans istiyorsam ben olsam HD 6850 Crossfire tercih ederdim.
(Videoları kesinlikle izle, izlemek için üzerlerine tıkla)

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 16 Temmuz 2011 23:59
Van.Spronsen
16-07-2011, 23:00   |  #40  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

doğru söylüyorsun izledim video yu  donanimhaber de de izledim baya ekran kartlarını falan. Aslında düşününce bütçe 3000 TL ama çok daha az fiyata aynı performans saglanabilir çok kafam karışıyor gerçekten ya. SSD olarak ta 510-550 okuma yazma falan da var , hdd almayıp 240 GB lik ssd olur mu ?

irfankeskin61
17-07-2011, 00:09   |  #41  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Fazla pahalı olmayacaksa olabilir. Bildiğim kadarıyla şu anda çok pahalılar. SSD'nin sana getirisi; kayıtta, kopyalamada, okumada falan olur. Oyunlarda extra performans sağlamaz çünkü bu görevi ramler üstlenir. Sadece loadinglerde fazla beklemezsin hatta hiç beklemezsin.  Birçok kullanıcı için sorun olan kopyalama, program yükleme, programın açılması, kaydetme vb. zaman isteyen harddisk aktiviteleri çok hızlanacağı için oyun dışında sana oldukça iyi ve hızlı bir PC kullanımı sunar. Ne bileyim power'a bastığında koltuğuna yerleşmeden masaüstünü hazır bulursun falan.

Bence yinede tamamen SSD'ye yönelme çünkü fazla hız istemeyen ama harddiskte saklaman gereken video, film, resim, kurulum dosyaları vb. dosyaları bilgisayarında tutman için sana yine de HDD lazım olacak. İşletim sistemini kurabileceğin ve program, oyun vs. kurulumu yapabileceğin kadar geniş bir SSD işini görür. İyi performans için özellikle alacağın SSD'nin okuma hızının max olmasına dikkat et.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 17 Temmuz 2011 00:48
irfankeskin61
18-07-2011, 15:59   |  #42  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Özel mesajdan alıntıdır

Van.Spronsen
Kimden: Van.Spronsen
Kime: irfankeskin61
Tarih: 17.07.2011  21:34
Konu: YNT: pc

Arkadaşım gerçekten hiç kimse bu kadar birine yardım etmez gerçekten çok tesekkür ederim. Yazdıklarını okudum bir kaç defa donanimhaber de de bir çok video izledim ve senin engin bilgilerinden yararlanarak bir sistem topladım bir öneriniz varmıdır yada yok bu olmamış gibi bir şey derseniz sevinirim. Yanlız bir link kopyaladıgımda link olarak gelmiyor nasıl yapıldıgını ise bilmiyorum o yüzden attıgım linkleri kopyalayıp tarayıcı yerine yapıştırın zahmetli olur ama bilmiyorum :) ( ayriyetten linkleri bilgisayar olarak toplayıp komple atmıyorum çünkü oradaki sayılardan bir şeyler sorucam )

CPU olarak tercihim yine intel i7 2600K :

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6780

Burada ram mhz 1600 seçtik mesela , ordaki pin sayısı mı yoksa HIZ mı işlemcinin FSB si ? AMD işlemcilerede baktım phenom x6 1100T ye ondada 4000 Mhz FSB yazıyor bide 3300 Mhz hız yazıyor tam anlayamadım. intel dedim fakat amd bakınca hem daha iyi hemde daha ucuz duruyor..

ANAKART olarak yine değiştirmedim siz zaten bu anakart üzerinden örneklediginiz için :

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=7170

Burada Maximum Bellek yerinde 1066/1333/1600*/2133*(OC) yazan yerde sanırım yıldızlılar OC yapınca oluyor o zaman 1600 Mhz ram alsak bile oc yapmadan 1333 olarak mı çalısacak ?

RAM olarak ise :

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6841

Hem 1600 Mhz hem CL7 olan 8 GB ramler var fakat 300 TL min. 4 GB nin de yeticegini düşünerek 150 TL ye bu ramleri tercih ettim. Dediginiz gibi gerekirse alırım daha sonra.

HARD DISK olarak tercihimi değiştirmek istemiyorum :

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=3418

1 TB hayli hayli yeticektir, bol bol oyun kurarım 7200 rpm samsung tercihim. Çok yorum okudum harddisk hakkında kimisi diyor samsung traktor gibi ses çıkartıyor kimisi diyor gayet memnunum o yüzden değiştirmek istemedim.

EKRAN KARTI geldik oyun bilgisayarı için en önemli kısıma :)

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=7011

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6573

Sizin dediğiniz gibi olursa sanırım ben doğru anladıysam bu şekilde iki adet ekran kartı olucak ve 2 GB 256 Bit olucak ( orada yazan daha çok sey var fakat benim bilgim yeterli degil :) ) Bunun yerine tek olarak :    

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6726

Bu ekran kartını alsak daha mı kar elde etmiş oluruz tam olarak anlamadım hala bu ekran kartı olayını.

KASA için dış görünüş olarak daha cok begendiklerim var ama sanırım mantıklı olan bu :

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=7489

bilmiyorum belki 600 W yeter , bu psu kasalar arasında en çok begendiğim o yüzden tercih ediyorum :)

SSD geldik benim bir sorunuma daha

Aslında SSD denin tam olarak ne oldugunu bile bilmiyorum. okuma hızının çok önemli oldugunu biliyorum fakat 550 okuma olan SSD ler 500 TL den asagı degil o yüzden ssd almaya bilirim çok gerekli degil sanırım. ve zaten oyunlardaki loadingleri açılma sürelerini değiştirmiycek sanırım çünkü bir oyun yükledigim zaman C ye yani HDD ye yüklenecek ve ssd ile bir alakası olmayıcak o yüzden bana sadece bilgisayar açılırken bir katkı sağlıycak. AMA ssd olmayan bir sistem donmaya mahkumdur kesinlikle kasar gibi yorumlarda çok okudum , ve ben hiç donmıycak bir sistem istedigim için ssd almak ta isterim... o yüzden çok kararsız kaldım ve alırsamda bunu alırım fakat bu bile 300 TL o yüzden çok kararsızım.

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6674

Ben burdaki linkleri nova bilgisayardan verdim cünkü burada sececegim iki üç parça vatan computerin internet siparişinde stokta yok diyor fakat izmit kocaelide stokta oldugu için vatan computer den alıcam fiyatlar zaten asagı yukarı aynı... Evet ben böyler bir şey yaptım ayrıca i7 yerine i5 seçsek işlemci sogutucusu alıp oc yapsam " böyle bir şey çok daha mantıklıymıs fakat ben oc yapmayı bilmedigim için bilsem bile sonuçta zorluyormus bi sakatlık çıkabilir o yüzden i7 seçtim... Ekran kartı ve SSD de hala aklım  karışık...  Zamanını ayırıp benimle ilgilendigin için cok teşekkür ederim 2.5-3 saatte yazdım bu yazıyı gerçekten teşekkü

1) Pin sayısıyla alakası yok oraya nerden gittin. Biz kullanıcılar pin sayısı konusunda hiçbir ayarlama yapamayız sadece bize sunulanı kullanıır ya da seçeriz. Bir işlemciyi baştan imal edebilecek seviyede bilgin ve iddian yoksa tabi.

Sana anlatmak istediğim sistemin işlemcisi kuzey köprüsü üzerinde bulunan ramlerle iletişimini FSB hızı ile kurar. Yani işlemci ne kadara izin veriyorsa ram o hızda çalışır üzerinde çalışamaz. Kalbin böbreklere ne kadar kan pompalarsa böbreklerin o kadar kan süzer daha fazla süzemez ama isterse daha az süzebilir. Bilgisayar sisteminde de bu böyledir. Ramler FBS değerinden yani işlemci hızından daha yavaş çalışabilir ama daha hızlı çalışamazlar. Bu nedenle FSB hızından daha hızlı ramler almak bir nevi boşa masraf olur.

Seçmiş olduğun işlemci gerçekten çok iyi ve güçlü bir işlemci ama intelin yeni i serisi hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Bu işlemcilerin çok iyi OC potansiyelleri olsada eski Core2Duo ve Core2Quad teknolojisinden farklı üretimliler dolayısıyla sana şu şekilde Overclck yaparak ya da şu veya bu özellikleri ile oynayarak işlemciyi 1600Mhz ram hızına uygun hale getirebiliriz diyemem. Teknik detaylarını gerçekten bilmiyorum. Bildiğim bu işlemcilerin farklı teknik özellikleri barındırdıkları. Dolayısıyla 1600Mhz ram almak mantıksız olacaktır. Eğer gerçekten bu işlemciyi 1600Mhz ram ile uyumlu bir hale getirecek yol bulamıyorsan alacağın ram G.SKILL RipjawsX 8 GB (2X 4GB) DDR3 1333 MHZ RAM CL7 (1.5 Volt) INTEL Sandy Bridge Uyumlu olsun. Bulunabilirse dediğin rami alabilirsin ama deneyen biri olarak sana söylemem gereken: daha önce C2Q e8200 işlemci ile 1600Mhz CL7 ram combiinasyonunda işlemci FSB'si 1333 olduğu için sistem rami 1333Mhz CL9 olarak gördü. İşlemci iç çarpan ve çalışma frekansı ayarı ile işlemci FSB'sini 16000'e çekerek rami 1600Mhz CL7 değerinde çalıştırmıştım ama bu i7 ile naslı yapılır ya da yapılır mı bilemem. O kadar para verip 1600Mhz CL7 değerlerindeki rami 1333Mhz CL9 olarak çalıştırmaktansa 1333 MHZ RAM CL7 ram almak daha mantıklı. İş sende biter ya bilenden tardım al ya da 1333 MHZ RAM CL7 ram

2) Anakartın sistem ile uyumlu bir sorun yok 1600 ve 2133Mhz ram hızları destekliyor. Bu hızda çalışan bir ram alsan senin extra şeyler yapmana gerek yok sadece bu seçeneği seçmen yeterli olur. Buna zorlu bir OC olarak bakma. Öyle düşündüğün gibi anakarta ya da ram'e OC yapmana falan gerek yok yani. Zaten işlemci için bir ayarlama yapmayacaksan 1600 Mhz'lık rame de ihtiyacın yok. Alsan da biostan sadece o seçeneği seçmen yeter. (FBS'yi 1600 yapabilirsen tabi). Hatta otomatik 1600 Mhz olarak bile görebilir. Anakartı bilmediğim için bişey söyleyemem şimdiden.

3) Ramler konusunu açığa kavuşturduk zaten

4) Samsung HDD'nin traktör gibi ses çıkardığı doğrudur ama bu kullanım sonucu oluşan bi durum ve kulağını harddiske vermezsen çokta dikkatini çekecek bir durum değil. HDD için Samsung ve Segate bu işin piridir. Bu ikisinden birini tercih et. Ben yine de samsungu tercih ederdim. Almak istediğin harddiskin 750 GB versiyonunu kullanıyorum ve memnunum. Bol bol oyun kurma mevzuunu son olarak SSD'de tartışalım yanlış düşünüyorsun.

5) İlk olarak söylemem gereken kesinlikle HD6970 tercih etme. Fiyatına göre performansı çok göz doldurucu değil. Nvidia gtx580'e karşılık geldiği için tercih ediyorsun sanırım ama onun kadar performanslı değil zaten fiyatıylada bunu belli ediyor. Crossfire yapmak istiyorsan iki adet HD6850 sana gtx580 performansını hatta üstünü 750 TL'ye sunar ya da yine 1000 TL ödeyerek HD6950 Crossfire düzeneğiyle çift GPU'lu gtx590 performansı alırsın ki bu müthiş birşey. Tıklarsan görürsün fiyatı 1500 TL'nin üzerinde.  

Bu teknik detaylardan sonra sana çok uçuk bir teklifim var fakat biraz cesarete ihtiyacın var. Sana teklifim SAPPHIRE HD6950 alarak HD6950 @ HD6970 Bios Mod yapmak. Böylece almak istediğin Sapphire HD6970'e 530 TL'ye sahip olabilirsin. Para sıkıntı olmazsa yine 1060 TL vererek alacağın çift  HD6950  ile bios mod yaparak HD6970 Crossfire düzeneği kurar, sistemi uçurursun. İşlemcinin baya güçlü olduğunu ve gücünün bu sistemi kaldırabileceğinide söyleyebiliyosak gerçekten harika bir sistemin olur. Bunun için çok güçlü bir PSU'ya ve elektrik faturasını dert etmeyecek bir bütçeye ihtiyacın olur. Tahminen min. 1000W işini görecektir. Senin 750W işe yaramayabilir çünkü sadece ekran kartları 624W/h güç tüketir. Crossfire yapmayacaksan dahi 530 TL'ye HD6970'e sahip olmak bence mükemmel. PSU'nda rahat yeter. Bios modu incelemek için tıkla

Senin yerinde olsam iki tane SAPPHIRE HD6950 alır Crossfire yapardım. Gerekli Bios Mod program ve bios dosyasını saklar, garantileri bittikten sonra da HD6950 @ HD6970 Bios Mod yaparak SAPPHIRE HD6970 Crossfire düzeneği kurardım. Bu düzenek kolay kolay yenilmez seni 3-5 sene değil 10 sene götürür. Çünkü bildiğim kadarıyla şu an HD6970 Crossfire düzeneğinden daha hızlı bir ekrankartı yok uzun zaman olmazda...

Para sıkıntı olursa tek SAPPHIRE HD6950 al ve kullan. Bu kartın fiyatı her ne kadar almak istediğin ilk kart olan gtx580'in fiyatının yarısı olsa bile performansı yarısının çok çok üstünde. Buraya tıklayarak bu karşılaştırmanın yapıldığı testi inceleyebilirsin. AMD HD6950 ile NV GTX580'i karşılaştır. Farkın %50'nin çok çok altında olduğunu görürsün. Zamanla performans tatmin etmeyen seviyeye gelince Bios Mod yap yada bir tane daha SAPPHIRE HD6950 alıp Crossfire yap. İlerde garantileri bitincede HD6970 Crossfire düzeneği kurarsın. Yine buraya tıklayarak SAPPHIRE HD6950 Crossfire ve SAPPHIRE HD6970 Crossfire düzeneklerinin performans karşılaştırmalarını görebilirsin. PSU'n SAPPHIRE HD6950 Crossfire düzeneğini kaldırır ama SAPPHIRE HD6970 Crossfire belki kaldırır belki kaldırmaz onu zaman gösterir.

Bu denli teknik incelemenin ve alternatifli tavsiyenin işini fazlasıyla göreceğini sanıyorum.

6) Almaya çalıştığın kasa bence iyi ama yukarıda dediğim ve sana 1000TL'ye mal olacak SAPPHIRE HD6970 Crossfire düzeneği kafana yattıysa bence 1000W'lık bir PSU alsan yada 1000W'lık bir kasa bulman lazım. Hangisi cebine uygunsa seçersin artık. Belli PSU değişimi vardır fark ödeyerek bir sorarsın artık alacağın yere.

7) Gelelim SSD konusuna. SSD'nin ne olduğunu bilmiyorum demişsin aslında anlaması çok basit. Okuma ve yazma işini çok hızlı yapan harddisk demek kısaca. Mantık olarak düşün. Bilgisayarın harddiske başvurduğu her durumda bu hızlar önem kazanıyor. Mesela bir kopyalama yaparken. Mesela dosya silerken. Mesela harddise bişe atarken. Mesela Windows açılırken. Mesela bir program kurulurken ya da açılırken. Yani Windows C bölümü içerisinde bir işlem yaparken yada sen harddiskte bişeyler yaparken. Herbir işlemde harddisk kullanılır. SSD'ler bu işlemleri çok hızlı yaparak seni bekleme zahmetinden kurtarır. Çok daha hızlı kopyalar, yedekler, siler, bilgiye çok daha hızlı ulaşırsın. Bariz örnek verecek olursak: Windows çok daha hızlı açılır. HDD'den 1.30 dk'da açılıyosa SDD'den 15 sn'de açılır. 25 GB'lık bir HD filmi harddiskine 1 saatte atıyosan SDD ile 5 dk'da atarsın gibi.

Öncelikle şunu belirteyim SDD konusunda yanlış yapma eğilimindesin. harddisk önerimdede belirttim C'ye çok oyun kurduğu falan belirtip HDD'yi yüksek sığalı almak istemişsin gelelim o konuya. Senin SDD alma sebebin zaten C'yi oraya yüklemek olması lazım. Yani Windows ve üzerine kurduğun tüm program ve oyunların daha performanslı olması için zaten alacağın SSD'yi C olarak kullanmaz lazım. 64 GBlık bir c sana yetermi bilmem ama dediklerine bakılırsa yetmez. En az 120 yada 128 GB lık bir SSD alki C olarak ihtiyaçlarını karşılayabilsin. Ivır zıvırını HDD'ye atarsın. C'yi SSD'ye kurarsın. Zaten SSD'lerin olmasının tek nedenide bu. Sen durumu çok yanlış anlamısın. Oyunların kurulum dosyalarını C'ye değilde HDD olan D'ye atman bi anlam taşımaz. Oyun konusundada beni yanlış anlamışsın. Oyunlarda loadinglerde SDD direk etkili zaten tek etkili olanda o. Sana demek istediğim SSD aldığın için daha fazla FPS (görüntü karesi) artışı oyunların daha yüksek grafiklerde performanslı çalışmalarını bekleme. Bu sadece sırası ile sadece GPU (ekran kartı) CPU (işlemci) ve RAM (sanal bellek) ögelerinin performanslarına ve güçlerine bağlı. Oyunlarda sadece LOADİNG'lerin çok kısalmasına neden olur demek istemiştim sanırım yanlış anlamışsın. Bilgisayar sadece oyun değil diğer her türlü aktivitelerde SSD'nin sana büyük yararı olur.

Sana dediğim gibi C'yi ne kadar bir sığaya kurmak istiyorsan o kadarlık bir SSD al. Çünkü SSD'nin özelliği zaten C üzerindeki veri alışverişini hızlandırmaktır. 128 GB 250GB ya da GB işini görür bence. Bu seninle C arasında ben karışmayayım. Birde SSD'nin okuma hızının yüksek olmasına dikkat et.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 18 Temmuz 2011 16:12
irfankeskin61
18-07-2011, 16:08   |  #43  
Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Özel mesajdan alıntıdır

Van.Spronsen
Kimden: Van.Spronsen
Kime: irfankeskin61
Tarih: 18.07.2011  11:09
Konu: YNT: pc

Yazdıklarını 3-4 kere okudum videoları izledim. Doğru , kafamdaki cogu soruyu sonlandırdın sana çok teşekkür ederim. İşlemci , Anakart , Ram , HDD konusunu zaten çöşmüştük o yüzden bu sefer kısa yazıcam :)

Ram olarak http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6671 bunu düşünoyorum. Anakart ve işlemci destekliyormus zaten 1600 Mhz yi 4 GB yeter diye düşünoyrum 8 GB ler daha pahalı gerektiginde alırım.

Öncelikle ekran kartı olarak kesinlikle HD 6950 CF almayı düşünüyorum. 6970 CF her ne kadar daha üstün performanslı olsada fiyat ta ona göre artıyor. Zaten 6950 CF nin bana yeticegini düsünoyrum. yani demek istedigim 6970 ile 6950 arasında çok ahım şahım bi fark oldugunu düsünmüyorum. BIOS konusuna gelince  dedigim gibi ben OC yapmak istemiyorum belki bir şey olur diye , BIOS yapmayı da düşünmem tabii, izledigim videoda da başarılı olsa bile bozulma ihtimalı olduguda söylenmiş. Zaten 6950 ile 6970 arasında çok büyük fark oldugunu düşünmedigim için BIOS yapmak açıkcası gereksiz geldi.
ufak bir sorum daha var. AMD çipsetli olan markalarda aldıgım marka çok fark edermi ? Sapphire , PowerColor, Gıgabyte vs.

Kısacası ekran kartı olarak sorunumu çözdüğümü düsünüyorum ve GTX580 almak la hata yapıcagımı anladım 2 Adet HD 6950 alıcagım. ( teşekürü borç bilirim :) )

SSD olarak gerçekten hala anlamadıgım şeyler var desem dogrudur. Şimdi bir HDD alınca  C ile D olucak mesela. Bunların ikiside 500GBli olucak düşündügüm HDD yi alırsam. SSD alınca C olarak SSD kullanılacak ve C 60 GB ama çok hızlı burdada windows kurulu olucak. Diğer bütün oyunlarımı D ye kurucam 1 TB olarak mı. Gerçekten okudum yazdıklarınızı SSD olarak fakat hala anlamadıgım şeyler var. Sizi daha fazla yormak istemiyorum gerçekten bu kadar zamanınızdan calmaya hakkım yok fakat 3000 TL ye olabilcek en iyi şeyi toplamak istiyorum ve fikirlerinizi almak istiyorum.

Ve Genel olarak bir liste cıkarıdıgımda böyle bir sistem ortaya çıkıyor umarım bu sefer bir hatam yoktur :

CPU : INTEL i7 2600K 3.40 GHz. ( Nova da 611 TL fakat ben vatandan almayı düsünüyorum orda 784 :S )
ANAKART :   MSI P67A-GD53 (B3) Intel P67 Soket 1155 DDR3 2133MHz       377 TL                                  ( Vatanda anakartın yanında CrossFireX yazmıyor ama vardır degilmi ? )
RAM :   GSKILL 4GB (2x2GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL6 Dual Kit Ram    234 TL
EKRAN KARTI : 2x SAPPHIRE  HD6950 GDDR5 1GB 256Bit AMD Radeon DX11 Ekran Kartı  1100 TL
KASA : COOLER MASTER  HAF 912 PLUS GX 80PLUS 750W MidT ATX SİYAH KASA 411 TL
HDD : SAMSUNG  1TB 32MB SATA2 7200 RPM HARDDİSK  128 TL
SDD : CORSAIR  60GB Force Serisi SATA II SSD (280MB Okuma / 270MB Yazma) 371 TL

SSD Olmaz ise 3034 TL yapıyor.
SSD olursa da 3405 TL ki bu benim bütçemi aşıyor NOVA da daha ucuz mus sanırım SSD alamıycam.

Seçtiğin CPU'nun FSB hızı 1333Mhz. Dolayısıyla 1600Mhz'lik rame ihtiyacın yok ama OC ile FSB'yi 1600Mhz yaparım diyosan başka.

Anakartının Crossfire desteği var merak etme. En azından vatandan alacaksan resmini incele olup olmadığını kolayca farkedersin.

SSD sana kalmış ister al ister alma.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 18 Temmuz 2011 16:14