DELİ Olacam bu İNTEL VE NVİDİA ne yapıyor

titi_boss_14
01-02-2009, 22:37   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
892 mesaj

arkadaslar burda amacım reklam degıll walla yemın ederım bu ıntel ve nvidia bizleri sömürüyor rasmen yaa okuyorum hayret kalıyom yaa bunlar piyasayı domine etmısler üreticileri neden böle sıkıstırıyorlar yaa AğlıyorAğlıyorAğlıyorAğlıyorAğlıyor

furkant
01-02-2009, 22:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
528 mesaj

Ya bırak ne yapıyolarsa yapsınlar sen kendini üzme :D

Ahmet_79
01-02-2009, 22:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

eğer öyle olduğuna gerçekten inanıyorsan gidersin amd ve ati kullanırsın bu kadar basit, zaten amd ve ati kullanıyorsan sözüm ona seni sömürmüyorsa niye sızlanıyorsun ki!

Metal_Milita
01-02-2009, 23:06   |  #4  
Metal_Milita avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,011 mesaj

Bana göre sömürme değilde alternatif az olduğundan durum böyle, yeri geldiğinde CPU ve GPU üreticileri birbirine karşı modeller çıkarıyor taraflar ister istemez fiyat kırıyor ve bizimde işimize geliyor, olayın bide bu yüzü var

kaplan_xl
01-02-2009, 23:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
272 mesaj

biraz politikaya girmiş gibi olcek ama intel,IBM ve bir çok marka israil ile amerikanın elinde zaten. adamlar ilk önce 1gb i dünyaya yayıyorlar sonrada 2gb i çıkarıyorlar.bakıyorsun arkasından muthiş bir oyun çıkmış alıyorsun korsancıdan oyunu yüklüyorsun pc donmaya başlıyor.diyorsun bir ram ile ekran kartımı yükseltim sonra oynarım.yükseltiyorsun sonra 3gb i çıkarıyor arkasından daha güzel bir oyun Kızgın

diyeceğim bizim ülkede başlamazsa teknolojiyi almadan üretmeye ekonomi düşer sonrada vatanımızın tehlikeye girer.

Kaptanos
01-02-2009, 23:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Bizi sömüren ne intel nede nvidia bizi sömüren vergiler ve doların çok yüksek olması vergiler azalsa ve dolar yeniden 1,2lere gelse hesaplayalım.

3000dolarlık bir pc alacaksın artı kdvsi 540doalr sadece böyle bir sistemin kdvsi yapıyor kdv %8e düşşe 300dolar oradan kaar edersin. Süper fiyat. Ayrıca 3540$=5734lira yapıyor dolar 1,2 olsa 4248 yapacak birde vergi farkını düş 360lira 3890 lira. Yani ülke şartlarından dolayı fazla fazla para ödüyoruz ödemesek bu kadar fazla pahalı demeyiz sömürüyorlarda demeyiz.

kaplan_xl
01-02-2009, 23:27   |  #7  
Yıllanmış Üye
272 mesaj
furkant
Ya bırak ne yapıyolarsa yapsınlar sen kendini üzme :
bazen ülkeden olan bitenden haberden olmak lazımdır.tamamen tüketici bir ülkede yaşıyoruz.lütfen olandan bitenden haberdar olalım sadece tv ve bilgisayara bağlı kalmıyalım.tarih kitapları okuyup biraz bilgi edinip sonra değerlendirmeleri yapmaya çalışalım.biraz milliyetçi duygularımız ön plana çıksın.göreceksiniz ki bu tutum içinde ekonomide kalkar,insanlarda çağdaşlaşır.batıdan aldığımız taklitlerle asla çağdaşamayacağımızı bilelim

Battal Gazi
01-02-2009, 23:27   |  #8  
Battal Gazi avatarı
Yıllanmış Üye
366 mesaj

Evet Abd de bazı tanıdıklar var ve bayağı ucuz teknolojik şeyler,konvers filan.Ama garantisi yok tabi.

kaplan_xl
01-02-2009, 23:35   |  #9  
Yıllanmış Üye
272 mesaj
Kaptanos
Bizi sömüren ne intel nede nvidia bizi sömüren vergiler ve doların çok yüksek olması vergiler azalsa ve dolar yeniden 1,2lere gelse hesaplayalım.

3000dolarlık bir pc alacaksın artı kdvsi 540doalr sadece böyle bir sistemin kdvsi yapıyor kdv %8e düşşe 300dolar oradan kaar edersin. Süper fiyat. Ayrıca 3540$=5734lira yapıyor dolar 1,2 olsa 4248 yapacak birde vergi farkını düş 360lira 3890 lira. Yani ülke şartlarından dolayı fazla fazla para ödüyoruz ödemesek bu kadar fazla pahalı demeyiz sömürüyorlarda demeyiz.

haklısın belkide ama vergi alınmasa ülke kalkınmaz.sistem çöker.başbakanın tek hatası ülkenin parasıyla fabrika,sanayileşme,silahlanma,yurt dışından mal almayıp kendin üretmeyi başaramamasıdır.bunu yapmadı başkanlarımız ve sadece tüketmeye alıştık. üretmeye değil. adam o kadar para harcamış ama bize değilde yurtdışına. kendimiz yapsaydık çoğu şeyleri inanki vergi çok az alınırdı.en büyük sebebi budur.

Son Düzenleme: kaplan_xl ~ 01 Şubat 2009 23:50
Kaptanos
02-02-2009, 00:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj

Türkiyede üretilen ürünlerden %18 vergi alınıyor. Bende vergiyi 0a düşürmedim hesepta %8e düşürdüm. Burası siyaset yeri değil ama Başbakanın yanlışı bir değil iki değil çok daha fazla. Türkiyede teknoloji geliştirmek için ne devletin nede özel şirketlerin bir atılımı yok. Örnek

Türkiyedeki bütün firmaların bir yılda yaptığı toplam ar-ge yatırımının iki katını sadece alman bayern firması yapıyor tek başına.
Hükümete örnek
Türkiyede bütün üniversitelere verilen toplam ar-ge geliri yutdışında bir üniversitenin bir bölümüne verilenden az.

E böyle olunca nereden çıkacak teknoloji zaten iyi bilim adamlarımızın yurt dışına gitme nedenide bu. Bir türk bilim adamı şunu demişti türkiyede kalsaydım yıllık 1000tl araştırma parası lacaktım fakat amerikada bana yılda 4milyon dolar bütçe veriyorlar ben bu ülkede hiç bir uluş yapamazdım.

piRe_
02-02-2009, 01:44   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Konu öyle yere gelmişki yazsam bir dert yazmasan içime dert. Lafın neresinden başlayacağımı bilemiyorum...

Fazla uzatmayayım, gelin şimdi Hollanda'ya gidelim. Ne alaka demeyin güncel bir iki örnek vermek istiyorum. Hep tüketmeye alıştırıldık, nedense üretmek isteyen yada bir icadın üzerinde değişiklik yapanı, geliştireni cezalandık. Avrupada şöyle böyle diyerek işimize gelen örnekleri insanımıza kanun diye sunduk. Peki, ya diğerleri...

Ne diğeri? Ananı da al git...

Hollanda'dan dün gelen bir yakınımdan ayak üstü alabildiğim bazı bilgiler.
-Etin (domuz değil) kilosu yaklaşık 4 euro, (cep tel.den çektiği fiyat etiketlerinden yazıyorum)(yaklaşık 8 tl olacakken 8 euro yazmışım)
-Bond sigara yaklaşık 5 euro,
-İşsiz birinin aldığı maaş yaklaşık 1.250 euro,
-Taşınacak kiracıya, Belediyenin yeni kiralık konut bulması haricinde taşınabilmesi ve eski eşyalarının yeni evine uymama olasılığına karşı,  sağladığı maddi imkan 1500 euro,

Yollarda durum ne?
-Mesela bisiklet kullananlar için bile ayrı bir trafik güzergahı ve ışıklandırması var. Hatta bulunduğu muhitin Belediye Başkanı bile işine bisikletle gidiyormuş. İlginç değilmi? Bizim develer fırsat bulsalar makam otolarına klozet koyacaklar.
-Bir yaya karşıdan karşıya geçeceği zaman trafikteki araç birinci öncelikli olarak yayaya yol vermek zorunda. (bizimki araçların geçmesini beklerken otolar önünde durarak yol vermiş, haliyle şaşırmış.) Bizde durum ne? Duraktakileri asfalta yapıştırmayı huy edindik.

Şimdi siz gelin bu ülkede üretin, bilim yapın. Yav bu millet karnını doyuramıyor banane avrupalının yaşam standardından. Önce sen halkına o imkanları ver daha sonra kanunun gereğini yap.

Örnekler fazlasıya çoğaltılabilir ama yeri değil. Biraz dokundurduk kusura kalmayın. Ha bunun neresinde intel, nvidia diyorsanız...

Af buyur... Millet iş/ekmek derdinde, o deduklerun nadur. Sinsi

Son Düzenleme: piRe_ ~ 02 Şubat 2009 19:03
Kaptanos
02-02-2009, 02:39   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,349 mesaj
piRe_
Konu öyle yere gelmişki yazsam bir dert yazmasan içime dert. Lafın neresinden başlayacağımı bilemiyorum...

Fazla uzatmayayım, gelin şimdi Hollanda'ya gidelim. Ne alaka demeyin güncel bir iki örnek vermek istiyorum. Hep tüketmeye alıştırıldık, nedense üretmek isteyen yada bir icadın üzerinde değişiklik yapanı, geliştireni cezalandık. Avrupada şöyle böyle diyerek işimize gelen örnekleri insanımıza kanun diye sunduk. Peki, ya diğerleri...

Ne diğeri? Ananı da al git...

Hollanda'dan dün gelen bir yakınımdan ayak üstü alabildiğim bazı bilgiler.
-Etin (domuz değil) kilosu yaklaşık 8 euro, (cep tel.den çektiği fiyat etiketlerinden yazıyorum)
-Bond sigara yaklaşık 5 euro,
-İşsiz birinin aldığı maaş yaklaşık 1.250 euro,
-Taşınacak kiracıya, Belediyenin yeni kiralık konut bulması haricinde taşınabilmesi ve eski eşyalarının yeni evine uymama olasılığına karşı,  sağladığı maddi imkan 1500 euro,

Yollarda durum ne?
-Mesela bisiklet kullananlar için bile ayrı bir trafik güzergahı ve ışıklandırması var. Hatta bulunduğu muhitin Belediye Başkanı bile işine bisikletle gidiyormuş. İlginç değilmi? Bizim develer fırsat bulsalar makam otolarına klozet koyacaklar.
-Bir yaya karşıdan karşıya geçeceği zaman trafikteki araç birinci öncelikli olarak yayaya yol vermek zorunda. (bizimki araçların geçmesini beklerken otolar önünde durarak yol vermiş, haliyle şaşırmış.) Bizde durum ne? Duraktakileri asfalta yapıştırmayı huy edindik.

Şimdi siz gelin bu ülkede üretin, bilim yapın. Yav bu millet karnını doyuramıyor banane avrupalının yaşam standardından. Önce sen halkına o imkanları ver daha sonra kanunun gereğini yap.

Örnekler fazlasıya çoğaltılabilir ama yeri değil. Biraz dokundurduk kusura kalmayın. Ha bunun neresinde intel, nvidia diyorsanız...

Af buyur... Millet iş/ekmek derdinde, o deduklerun nadur. Sinsi

Güzel örneklerBeğendim

I Love GS
02-02-2009, 11:51   |  #13  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Konu ap ayrı bir yere gitmiş :) Biliyorsunuz Türkiye gelişmekte olan bir ülke gelişmiş devletlerle karşılaştırmak bence biraz acımasız oluyor çünkü daha birçok konuda devletimizin ilerlemesi gerekiyor . Tamamen dışa bağlı bir ülkeyiz ,birde yasaların çiftçileri sümürmesi ve hayvancılığı bitirmesiyle türkiyenin en büyük gelirkaynaklarından olan tarım ve hayvancılıkda bitme noktasına ulaşmış durumda.Tabi devlette bu açığı kapatmak için durmadan zam yapıyor yeni iş kollarına da yatırım yapamıyor .Yanlış hatırlamıyorsam finlandiya nın ithalatının yarısını eve online oyunuymuş devletimiz koredeki gibi japonyadaki gibi teknoloji alanına yatırım yapsa mesela bu ülkede çok önemli insanlar var .örnekler devam eder.
Türkiyenin ilk önce dış borcu kapatması bence en önemli atılım olucaktır yoksa biz yerimizde saymaya devam edicez ...

alexsos
02-02-2009, 17:28   |  #14  
Üye
79 mesaj

hay agzına saglık benden hızlı davranıp dıyeceklerımı yazmıssın .. uretımın olmadımı dısardan gelene donmek zorundasın.. artık nerenı donersen!!!!!!!
son zamanlara kadar da hıc bu kadar donmemısttık .. ve bunu dahada ılerı duzeylere getırmeye ulkeyı tam anlamı ıle bagımlı yapmaya dogru hızlı bır gıdıs var. sısteme uyum saglamıs olanlar ıcın zorun degıl aksıne daha hızlı para kazanma yolları acılıyor .. ama halk ne olacak .. ulkeyı olusturan teme dıregın halk oldugu ve herseyın ıyısını halkın hakettıgını ve onun kullanması gerketıgını unutuyorlar..