Dell inspiron 1521

Erdem Sağlam
13-06-2019, 03:20   |  #1  
Erdem Sağlam avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Herkese merhaba;

Arkadaşlar çok çok eski bir laptopu (Dell inspiron 1521) canlandırmak istedim çünkü geçici süreliğine ihtiyacım vardı. İlk önce 2 gb ram takviyesi yaptım toplamda 4 gb DDR2 667 MHZ ram  oldu. Daha sonra eski HDD'yi attım ve yerine SSD (120gb) taktım. Optik okuyucuyu söktüm ve onunda yerine yeni bir HDD (500gb 7200rpm) taktım. Batarya ve adaptörü değiştirdim temiz bir win 10 kurdum. Termal macun yenileyip fan temizliği de yaptım. Lakin pc bir türlü düzgün çalışmıyor. 

1. Sorun: Laptop açılırken şöyle bir hata (internal
No boot device avaible - internal  hard drive No bootable devices--strike F1 to retry boot, F2 for setup utility Press F5 to run diagnostics.) alıyorum.  

2.Sorun: Masaüstünde işaretçiyi pil simgesinin üzerine getirdiğimde (prize takılı, dolmuyor) hatası var. Ayrıca bilgisayar aşırı yavaş kanser eden türden. 

3.Sorun: İşlemci (AMD Turion 64 X2 dual-core mobile technology TL-58 (1 MB L2 cache, 1.90 GHz )  0,80 GHz'den yukarı çıkmıyor temel hız 1,90 Tekrar ediyorum bilgisayar çok yavaş.

4.Sorun: Aygıt yöneticisinde "Diğer aygıtlar" başlığı altında "Temel Sistem Aygıtı" (3 tane) üzerinde ünlem işareti var.

Arkadaşlar lütfen yardımcı olun. Biliyorum çok çok eski bir pc ama birkaç ay günlük ihtiyaçlarımı görmesi açısından benim için önemli.

Sistem Bilgilerim
  • Toplama
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD AMD Ryzen 3 1200
  • A320M PRO-VH Plus
  • nVidia GeForce GTX 1050Ti
  • Google Chrome
  • Comodo AntiVirus
  • 8 GB
  • Android
  • - Tabletim yok -
  • Turkcell
zombi
13-06-2019, 18:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

1. hata ssd yi anakart tam tanımadığından yapabilir. boot menüsünden ssd yi 1. yapın. belki düzeltir. ve ssd nin firmware güncellemelerini tam yapın. bazı güncellemeler anakartların tanımasını sağlıyor.çok da önemli değil aslında. ama insanı kıl eder bu hata.

2. hata ise piliniz bozuk. ondan yapıyor. pili değiştirmeden o düzelmez.

2 3 ve 4 ün genel sorunlarının çözümü o temel sistem aygıtları olabilir. çünküğ gpu hakkında bi şey dememişsiniz. üzerinde ati radeon x serisi bi gpu var. eski ati gpu ların driveri win 10 da elle yüklenmeli. amd.com dan ya da başk b i yerden ekran kartınızın vista sürücüsünü buluın çalıştırın. c ye klasör açıcaktır. ordan da aygıt yöneticisinden elle ekran kartını yükleyin. diğer temel sistem aygıtlarını da everest programı sayesinde bulabilirsiniz. hepsini yüklediğinizde pc rahatlayacaktır.

zombi
13-06-2019, 18:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

ancak tavsiyem o  pc ye 7 yüklemeniz. zaten dx12 değil dx9 gpu var. boşuna pc yi germeyin. daha kolay driver bulursunuz zaten.

excel_mustafa
13-06-2019, 23:34   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

biosu fabrika default ayarlara döndür. işletim sistemi seçeneğini other yapıp ve boot sıralamasını ayarla. temiz kurulum, diski biçimlendirerek win7 32bit yükle. driverları üretici sitesinden marka model aratarak bulup yükle (özellikle çipset).

pil dolmama sorunu pilini ölü olduğunu gösterir.