dell ? sony?

wikioogle
30-01-2013, 02:18   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

Arkadaşlar iki rünü merak ediyorum. 1500 tl civarı bütçeye hanğisini tavsiye edersiniz? (Sony ikinciel, dell sıfır ve aynı fiyatta.)

1- Sony vaio sve1512w1eb : http://www.hepsiburada.com/liste/sony-vaio-sve1512w1eb

2- Dell insprion 5521 G31W81C : http://www.hepsiburada.com/liste/dell-inspiron-5521

Mümkünse işlemcileri, kasası, performansı, ekran kartı, ısınma konusu, ses konusu nasıldır?

Özellikle dikkatimi çeken şey şu: dell makineler işlemci hızı düşük olduğunda ram leri yüksek, işlemci hızları yüksek olduğunda ram leri düşük oluyor. Yukardaki dell işlemci 1.7 Ghz ama ram 8 gb, bir alt model olan 5520 ise işlemci 2.5 Ghz ama ram 6 gb. Bu tüm dell lerde böyle gitmiş. Ram ile işlemci hızı ters orantılı neden böyle, performans açısında nnasıl bir kombinasyon gerekli? İŞlemci hızı mı öncelikli olmalı ram mi? Ekran kartı genel olarak 1 gb yeterli mi 2 gb olması gereksiz mi?

Sony dell den daha pahalı ama ben neredeyse aynı fiyata alabileceğim 1 haftalık temiz ikinci el buldum onu düşünüyorum. Sony işlemci hızı, ram i, tam istediğim gibi ama ekran kartı 1 gb.. Sizce ekran kartı bu performansa yeterli mi bana az gibi geldi?

Teşekkürler.

Kapalı Hesap (203561)
30-01-2013, 03:05   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 136
4,310 mesaj
Alıntı: wikioogle  
Arkadaşlar iki rünü merak ediyorum. 1500 tl civarı bütçeye hanğisini tavsiye edersiniz? (Sony ikinciel, dell sıfır ve aynı fiyatta.)

1- Sony vaio sve1512w1eb : http://www.hepsiburada.com/liste/sony-vaio-sve1512w1eb

2- Dell insprion 5521 G31W81C : http://www.hepsiburada.com/liste/dell-inspiron-5521

Mümkünse işlemcileri, kasası, performansı, ekran kartı, ısınma konusu, ses konusu nasıldır?

Özellikle dikkatimi çeken şey şu: dell makineler işlemci hızı düşük olduğunda ram leri yüksek, işlemci hızları yüksek olduğunda ram leri düşük oluyor. Yukardaki dell işlemci 1.7 Ghz ama ram 8 gb, bir alt model olan 5520 ise işlemci 2.5 Ghz ama ram 6 gb. Bu tüm dell lerde böyle gitmiş. Ram ile işlemci hızı ters orantılı neden böyle, performans açısında nnasıl bir kombinasyon gerekli? İŞlemci hızı mı öncelikli olmalı ram mi? Ekran kartı genel olarak 1 gb yeterli mi 2 gb olması gereksiz mi?

Sony dell den daha pahalı ama ben neredeyse aynı fiyata alabileceğim 1 haftalık temiz ikinci el buldum onu düşünüyorum. Sony işlemci hızı, ram i, tam istediğim gibi ama ekran kartı 1 gb.. Sizce ekran kartı bu performansa yeterli mi bana az gibi geldi?

Teşekkürler.

Sony Vaio her türlü daha iyi merak etme sen. Günümüz bilgisayarlarından 4 GB bile yeterliyken biri 2 GB fazla diye pek takılma o duruma. Ekran kartına gelince GB'a göre ekran kartı seçilmez.

Banned
30-01-2013, 12:16   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 5
142 mesaj

Dell'i öneririm. ikiside hemen hemen aynı aslında ama Dell'i alın derim.

wikioogle
30-01-2013, 13:43   |  #4  
OP Üye
71 mesaj
Alıntı: son_goku  

Sony Vaio her türlü daha iyi merak etme sen. Günümüz bilgisayarlarından 4 GB bile yeterliyken biri 2 GB fazla diye pek takılma o duruma. Ekran kartına gelince GB'a göre ekran kartı seçilmez.

Acaba ekran kartı neye göre seçilmeli peki? Yani hanği kritere göre bakmalıyız? (marka, seri numarası..vs ilişkisi nedir)

wikioogle
30-01-2013, 13:50   |  #5  
OP Üye
71 mesaj
Alıntı: Long Live Apple  
Dell'i öneririm. ikiside hemen hemen aynı aslında ama Dell'i alın derim.

Hocam tabiki dell in sıfır olması avantaj o konuda haklısınız. Bunun dışında neden peki dell dediniz? 

Dell i önerdiğinize göre işlemcisini sony e göre eksik bulmuyorsunuz diye anlıyorum. Dell işlemcisi 1.7 Ghz dikkatinizi çekerim sony ise 2.5 Ghz. Diyeceksiniz ki toorboost özelliği var dell 2.6 ya çıkıyor performasn olarak bazı yerlerde yazmışlar bunu ama bu özellik sony de de var ve sony 3.1 e çıkabiliyormuş. Dell işlemcisi ultrabook larda kullanılan, performansdan ziyade enerji tasarrufu olması açısından düşük seviye bir işlemci hızı olduğunu söyleyenler var.. Bu durumu nasıl değerlendirdiniz acaba?

Banned
30-01-2013, 21:19   |  #6  
Banlandı
142 mesaj

Hocam tabiki dell in sıfır olması avantaj o konuda haklısınız. Bunun dışında neden peki dell dediniz? 

Dell i önerdiğinize göre işlemcisini sony e göre eksik bulmuyorsunuz diye anlıyorum. Dell işlemcisi 1.7 Ghz dikkatinizi çekerim sony ise 2.5 Ghz. Diyeceksiniz ki toorboost özelliği var dell 2.6 ya çıkıyor performasn olarak bazı yerlerde yazmışlar bunu ama bu özellik sony de de var ve sony 3.1 e çıkabiliyormuş. Dell işlemcisi ultrabook larda kullanılan, performansdan ziyade enerji tasarrufu olması açısından düşük seviye bir işlemci hızı olduğunu söyleyenler var.. Bu durumu nasıl değerlendirdiniz acaba?

Dell'in yorumları daha iyi ve Cnet'in seçiminde laptopların performansları çok daha iyi. Cnet review'lerine dikkat ederim. Dell laptop kullanmadım ama user rating awesome ama Sony'de mediocre . Ve Dell USA company. Bence alın derim ama karar sizin.

wikioogle
01-02-2013, 13:21   |  #7  
OP Üye
71 mesaj

arkadaşlr araştırmalarıma göre sony fan sesi çok şikayet alıyormuş. bende risk alamzdım ve bildiğim bir cihazı aldım arkadaşımda aynısını kullanıyor alıp bir kaç gün ben kullandım güzel makine. dell aldım teşekkürler.

Son Düzenleme: wikioogle ~ 01 Şubat 2013 13:23
Lutfican
01-02-2013, 15:01   |  #8  
Yıllanmış Üye
214 mesaj

İsabetli karar vermişsin. Güle güle kullan.

Banned
01-02-2013, 15:37   |  #9  
Banlandı
142 mesaj
arkadaşlr araştırmalarıma göre sony fan sesi çok şikayet alıyormuş. bende risk alamzdım ve bildiğim bir cihazı aldım arkadaşımda aynısını kullanıyor alıp bir kaç gün ben kullandım güzel makine. dell aldım teşekkürler.

Çok iyi yaptınız. USA trademark varken diğerlerine gerek yok

mhmt06
01-02-2013, 15:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

ben pc konusunda  hala birilerinden yardım isteyecek seviyede birisiyim. sony hiç kullanmadım. hangisi iyidir bilmiyorum ama dell kullandım. 

2006 da orjinal dell kasa dell dimension 2350 anakartlı üç dört yıllık 2. el bir pc aldım. 

günde ortalama 12 saat çalıştı. bazen hiç kapatmadım. ses ekran takmadım. 4 yıl internette dolaştım.  call of duty, generals, vice cıty benzeri oyunlar oynadım, photoshop zaten ilk önce kurulur, yani her türlü kullandım. 2011 de psu yandı değiştirdim. (toprak hattım yok ve burada sık sık elektrik kesintisi olur ) işlemci fanını daha iyi soğutur diye soğutucunun üstüne yapıştırmıştım, birgün ses geliyor diye kasayı açtığımda fanın aliminyum soğutucuya değil tavana doğru çalıştığını  gördüm.Kahkaha  ne kadar öyle çalıştı bilmiyorum. termal macunu eve net bağlattıktan sonra öğrendim 2010 gibi yenilediğimi hatırlıyorum. şimdi çocuklar kullanıyo. bazen nette benden hızlı bile olabiliyor.

15 gün önce yeni bir sistem topladım, yarı özelllikleri taşıyan 3 yıllık dell ile takas edebilirim. 

ben sadece deneyimimi anlattım ama sen bana değil bu işi bilen arkadaşlara kulak ver.Onay

Banned
02-02-2013, 22:44   |  #11  
Banlandı
142 mesaj

Tabiki Dell iyi bakınız Headquarter'a Round Rock Texas United Sates of America. Texas'ın  en büyük Computer ürtecisi.

Long Live Apple bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]