Dell Vostro 5481 Anakart Arızası Yardım Talebi

mdogan20
07-12-2021, 14:05   |  #1  
mdogan20 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2021

Merhaba,

2019 Haziran ayında Dell Vostro 5481 model laptop aldım. 2021 yılı nisan ayında o zaman Dell yetkili servisi olan Koç Sistem Bilişim tarafından garanti kapsamında yerinde teknik servis hizmeti aldım ve laptop bataryası değiştirildi, ayrıca termal macun değiştirildi. Aynı yılın Haziran ayında 2 yıl olan garanti sürem doldu. Daha sonra üzerinden 4-5 ay geçtikten sonra geçtiğimiz ekim ayında laptopum aniden ekran gitti ve bir daha hiç açılmadı. Şarja taktığımda 2 turuncu 1 beyaz ışık yandı. Daha sonra tekrar yetkili servise başvurdum. Ancak Dell yetkili teknik servis hizmetinin BDH iletişime geçtiği ve orası ile iletişime geçmem gerektiği söylendi. Oraya başvurdum ve yaklaşık 10 iş günü sonunda anca geri dönüş yapıldı ve anakart arızası olduğu ve değiştirilmesi gerektiği söylendi. Ancak karşıma çıkan fatura 8200 liraydı. Bu fiyatı görünce şok oldum. Çünkü zaten bilgisayarı 4900 tl’ye almıştım. Bu durumda kararsız kaldım. Bir de üniversite öğrencisi olduğum düşünüldüğünde bu fiyat çok fahiş geldi bana. Bu konuda başka nereye gösterebilirim? Nasıl bir yol izleyebilirim? Bu konularda öneri ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.

IsetenayI
10-12-2021, 20:14   |  #2  
IsetenayI avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 33
692 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2011

Ben de farklı bir marka laptop kullanıyorum, geçmişte anakart sorunu yaşamıştım ve değişmesi gerekiyordu. Maalesef kurdu, çip sıkıntısıydı falan derken son zamanlarda fiyat daha da arttı. Servise yaptırdığında yeni anakart takacakları için hemen hemen her yer benzer fiyat verecektir.

Ben de tanıdık birkaç yere sormuştum, benzer fiyatlar vermişlerdi. Sundukları bir çözüm önerisi de 'ikinci el bir laptop gelir de anakartı seninkine uyarsa ondan alıp takabiliriz' olmuştu.

Anakartı kendi laptopunla uyumlu ikinci el bir laptop bulabilirsen anakartını çıkarıp kendi laptopuna taktırabilirsin belki. En ucuza bu şekilde çözülebilir gibi geliyor.