Deprem, Gsm Hatları VE ADSL Bağlantıları

Kadir190
26-09-2019, 17:53   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
283 mesaj

Arkadaşlar merhaba kafama bir soru takıldı herkesin saldırmadan bilgi verebileceği bir ortam olarak aklıma yalnızca burası geldi. Soruma gelecek olursak;

Bugün 5G vs ile saniyede mblarca data aktarılabiliyor burada büyük bir bant genişliği var genel olarak

peki iş gsm operatörlerinin data aktarımına gelince neden değişiyor. Sanırım farklı bağlantılar farklı hatlar(kablolar) kullanılıyor peki neden? neden adsl(burda kastım evlere modeme gelen internet) ve gsm ortak değil değil de ayrıklar? Bu altyapı konusunda önerebileceğiniz yazılar varsa okumak isterim bu arada

Son olarak gsm şirketlerine bazı arkadaşlar sinirli tabi hak vermiyor değilim acil durumlarda iletişim ihtiyacının karşılanamaması sıkıntılı bir durum ama bu noktada whatsapp güzellemeleri yapanlara bir sorum olacak e o uygulamanın da internetini aynı gsm şirketleri sağlamıyor mu :D

zombi
27-09-2019, 00:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

adsl açılımı nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line

gsm açılımı nedir?

Global System for Mobile Communications

yani biri hat üzzerinde biri ise mobil şebeke.

mobil şebekeler uydu aracılığı ile bağlanır. ve tabii uydu anteni kullanılır? bunlar ışınla çalışır. en ufak bi anten kaymasında sinyal kopar. işte depremde bu yüzden şebeke kitlenir. tabii bi de aynı anda milyonlarca aramayı da katalım işine. çok güzel bi çorba olur.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Selma3493
27-09-2019, 10:15   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
32 mesaj

Telefonum gece 11 gibi aramalara açıldı ya ben öyle yoğunluktan falan olduğunu düşünmüyorum hiç

excel_mustafa
30-09-2019, 20:25   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

depremde hatların kesilmesinin sebebi yoğunluktu. altyapı anlık kullanıma göre yapılmış kar etmek için.