dergi içeriği

devrimsavas
30-04-2010, 21:27   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
86 mesaj

çok uzun yıllardır chip'i takip ediyorum. bir eleştirim var. sanırım çoğu arkadaş bu eleştiriyi paylaşacaklar. 
kuzum derginin digital camera takıntısı mı var? elbette dergide olması gereken bir konu ama bu kadar fazla ele alınması beni şaşırtıyor. oldu olacak digital camera dergisi yapalım dergiyi biz de her ay bilgisayarla ilgili konuları araya serpiştirmiş bir fotograf dergisinde okuyalım. 

çocukluğumdan beri bilgiisayarlarım oldu. c64 amiga daha sonra commodore pc1, 386 dx 40, p 3 gibi liste devam edebilrim. o yaratıcı dergileri 64 kb ile yapılanları gördüğüm o amatör yaratıcı ruhu gerçekten özluyorum. elimizde onlarca gigabyte var onlarca hız ama maalesef ben dergide yapay zekadan, sibernetikten yazılar beklerken sürekli fotograf makinesi takıntısını da gerçekten anlamıyorum.

world_pc
30-04-2010, 21:39   |  #2  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

Sana katılmamak mümkün değil... Farklı şeyler gerek.

Phoenix_
30-04-2010, 21:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
895 mesaj

bende katılırım buna.

devrimsavas
30-04-2010, 21:50   |  #4  
OP Üye
86 mesaj

arkadaşlar eski c64 dergilerini anımsayan var mı? belki duymuşsunuzdur da. saatlerce kod yazılırdı. tamam belki komik şeyler çıkardı ama sonuçta birşeyler öğrenirdik. yaaa  sayın chip dergisi biz türkiyedeyiz. elimizde dolarlar yok. paramız az. her dakika herşeyi alamayız. biraz yaratıcı olmak çok mu zor. biraz sesimizi yükseltelim. teşekkür ederim

ECHELON_
30-04-2010, 22:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

evet sanırım konu sıkıntısı olduğu zamanlarda fotoğraf makinasını testlerine sarıyorlar olayı bu ayki sayıyı aldım beklediğim gibi değildi dvd içeri %75 geçen ayla aynı yani dvd için almanın bir anlamı yok makale için alıyorsunanız makalelerde zaten chıpte ve bir çok chıp yazar chıpte yazıyor oradan okuyoruz dvd kendiliğinden boot edililebili gıcık bir linux dağıtımı ile beraber geliyor live seçmeme rağmen hdd ye kurmaya çalışıyor kendini.  bence türkiyede pc dergisi alanında rekabet yok 2 dergi var piyasada biri pcnet diğeri chıp 2side aynı yayın grubunun bence pc magazine çok sağlam içerik barındırıyordu zamanın piysaya yeniden girerse oldukça düzeleceklertir pc dergileri paslaşmaların göbek kaşıyarak  topukla ayakkabı sesleri eşliğinde pc toplama videoloarından öteye gidecektir dvd içerikleri. tabi chıpın yinede hakkını yememek lazım şu an itibariyle en iyisi chıp.

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 30 Nisan 2010 22:06
devrimsavas
30-04-2010, 22:14   |  #6  
OP Üye
86 mesaj

Echolon sana katılıyorum. Yani başka bir forumda da yazdım. buradaki arkadaşlar sorunlarımızı gerçekten çözmeye çalışıyorlar. hakkını yememek lazım. ama senin de haklı olarak belirtiğin daha acaip. yani konu sıkıntısı. ya mesela birkaç sayfa olsa çok bilinen algoritmaları bize açıklasalar. diyelim labirentten çıkma sorunu, halkaları değiştirme sorunu. teknoloji geliştikçe bu hep oluyor. sinema ağzına dek 2 kez çekilen filmlerle dolu. bir yanda mesela avatar var ki dergi göklere çıkardı. ama bu yetmiyor yaratıcı olmaya. öteki yanda çok eski bir Solaris (Tarkovski) var.dekorlar komik ama konu anlatım muhteşem.emek istediğim tam da bu elimizde gigabytlerla etrafa bakar olduk. yaratıcılık o kadar zor olmamalı. yani her ay test merkezine gelen ürünleri firmalar bize yollamıyor. ben aydan aya chip konuısunda gerçekten iyice umutsuzlaşıyorum.

IceManF1
30-04-2010, 22:43   |  #7  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

Dijital kamera olayı bence Donanım Editörlerinden Şahin Ekşioğlu tarafından çok yazılıyor.
Bu konuyu çok abarttılar.

Roadrunnner
30-04-2010, 23:09   |  #8  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Sorun gerçekten de yaratıcılık.Chip'in dergi arşivine girip bir bakın.Birkaç sayının kapağında aynı başlığı göreceksiniz.Şu anda bilgisayarımda 2007-2008-2009 sayılarının tamamı yüklü(yavaş yavaş eskileri de indirmeye devam ediyorum) ve arada internet koptuğu zaman açıp okuyorum.Birkaç saat geçtikten sonra okuduğum bir yazıda hep aklıma şu soru takılıyor 'Ya ben bunu az önce okumadım mı?'.Birkaç örnek:

-Şubat 2010 Kapak:Pc'nizi 1 sn'de başlatın    -Mart 2009 Kapak:Pc'nizi 0.8 sn'de başlatın
-Mart 2010 Kapak:Hacker Yöntemleri   -Nisan 2009 Kapak:Hacker Yazılımları

Testler konusunda birşey diyemeyeceğim.Çünkü her geçen gün yeni birşeyler çıkıyor ve bunları dile getirmeleri de normal bence.Ancak abartmamak kaydıyla...

devrimsavas
30-04-2010, 23:34   |  #9  
OP Üye
86 mesaj

özellikle iceman ben de aynı şeyi düşünüyordum. Yani Şahin Bey tarafından çok fazla yazıldığını. yani tamam kişisel zevk diyelim. haa biri çıkar beğenmiyorsa alma derse tabi arkadaş almam derim. ama herhalde buradaki arkadaşlar (yazarlar) bu acaip lafı etmezler.  bilmiyorum gerçekten de yani hani insan sevgilisiyle bozuşur da onu hala tutmak ister de pat diye atamaz ya hayatından Chip öyle bir yer etmiş bende de. Road runner haklı yani abiciğim ne yaparsan yap işte belirli limitler var hızlandıramazsın. sıkıntı konuları mı nedir şunlar
-pc yi ilk günkü hale getirin
-digital fotoğrafçılık dosyası
- internetteki şu kadar site (ki bu ayın konusuydu)
ya bu kitaplar yerine C++ serisi gibi birşey verilebilirdi. testlere eyvallah ama benim (öteki arkadaşlarda böyle düşünüyor galiba) onca dolarım yok ki. yıllar geçti yeni bir bilgisayar ancak aldım (yaşım 34) 
yıl 2002 o zamanın dergilerinden bazılarını da saklamışım. o dönemde cep bilgisayarlari moda imiş. yani chip'in gerçekten artık bu konuları bırakması lazım. o kadar kısır olamaz bilgisayar dünyası.

Roadrunnner
01-05-2010, 00:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Benim de o kadar param yok ki zaten...3 ay önce bir laptop alalım dedik(okulda C++ görüyorum belki faydası olu diye),3 ay oldu hala para denkleşmedi.600 lira toparlayabildik ancak...Dergi sadace belli bir kesime hitap etmiyor ki.Bu dergiyi herkes okuyor.Sonuçta herkesin bir şeyler bulmak istediği bir dergi yapmaya çalışıyorlar.Bazı şeyler tekrara düşüyor,testler abartıya kaçıyor ama o kadarı da olacak artık...Her ay alıp okumuyor muyuz?Okuyoruz...Çünkü piyasada Chip'ten başka dergi yok malesef...PC Magazine konusunda gerçekten haklısınız.Bence Chip bu haliyle PC Magazine'in(PC Magazine'nin son 4-5 aylık durumu hariç-son 4-5 ayları gerçekten çok kötüydü mali durumları nedeniyle ve artık dayanamayıp kapattılar zaten) eline su dökemez.PC Magazine bir efsanedir bence...

devrimsavas
01-05-2010, 00:46   |  #11  
OP Üye
86 mesaj

Roda runner doğru şeyler söylüyorsun ama mutlaka eleştirilerimiz de olmalı. Pc magazine konusunda haklısın. diyorsin ki (ben bunu bilmiyordum) mali sebeplerden kapandı. tabi üzücü olmuş. keşke diyorum chip sahiden biz okurların eleştirilerini göz önüne alsa.pek umudum yok ama

Roadrunnner
01-05-2010, 01:20   |  #12  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Yerden göğe haklısınız.Tabi ki eleştiri yapacağız,tabi ki para verip aldığımız bir şeyden daha fazla ve daha iyisini bekleyeceğiz.Benim buna karşı çıkacak ne hakkım vardır ne de haddim...Zaten ben de eleştirilerimi sundum bu konuya attığım ilk mesajda...

Chip'in bizim önerilerimizi dikkate alması için karşısına çok güçlü bir rakip çıkması lazım..Bu durumda onlar da piyasadaki tek güç olmadıklarının farkına varacaklar ve kendilerini toparlayacaklardır.Yoksa Stuff,PC World falan Chip'le baş edemez...Ki zaten edemiyor da...Chip şu an piyasadaki hakim güç ve istediğini yapabiliyor.Şimdi PC Magazine dergisi olsaydı , benim yazdığım bu satırlar ve belki başkalarının da yazdıkları da burada olmazdı...Ayrıca yarın yeni sayı almaya gittiğimde Chip'in olduğu raflara göz ucuyla bile bakmayacaktım...

devrimsavas
01-05-2010, 01:46   |  #13  
OP Üye
86 mesaj

bu dediğin gerçekten çok doğru.yani bence çok iyi anlattın. tamamen tek hakim güç ve bu yüzden okurlar pek ciddiye alınmıyor. rakipsiz olmuyor. ayrıca 1.5 -2 yıl öncesinde bir okur mektubu gözüme çarptı. aynı konuları dile getirmiş. sayıyı şu an hatırlamıyorum. 
Ayrıca Chip'de bulunan kırmızı beyaz renkli (adını biliyorsun) firmanın neden sürekli göklere çıkarıldığını da anlamıyorum. OEM bölümü (ankara-eryaman) korkunç fakir. fdüşük fiyat garantisi ile ilgili olan şeyleri eksi sozluk ten okuyabilirsin. onu bırak birkaç ay önce bu firmanın kokteyl evet kokteyl resimlerini dergide hatırlayacaksın. ben dehşete düştüm bunu görünce. galiba dergiyi almayı bırakıcam.sevgili ile son demler mi ne

Roadrunnner
01-05-2010, 01:59   |  #14  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Ocak 2010 sayısı...O arka kapağı görünce ben de bayağı şaşırmıştım.Media Markt ve Ashampoo'ya özel bir ilgi var Chip dergisinde.Ben de bu durumdan oldukça rahatsızım ama yapacak bir şey yok tabi ki...Sonuçta derginin de para kazanması lazım ve bu parayı da hangi firma veriyorsa onun sözü geçer böyle durumlarda...

Dinçer Karaca ve Cem Sümbül'ü göreve davet ediyoruz:)

devrimsavas
01-05-2010, 02:12   |  #15  
OP Üye
86 mesaj

biz çağıralım gerçi gelen olmaz ama :) hocam en azından denedik yani :D ne derler biz zamanlar fakir bir okuyucu vardı........... :D

Roadrunnner
01-05-2010, 02:21   |  #16  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

:))

Güzel bir sohbet oldu.Arada sırada yine sohbet ederiz inşallah...İyi geceler...

devrimsavas
01-05-2010, 02:24   |  #17  
OP Üye
86 mesaj

ya bir de dediğim gibi commodore dergileri vardı. inanılmaz bir yaratıcılık örnekleriydi. oradaki yazılar özellikle 64 kb bir alette neler yapılacağını üretmenin yaratmanın ne olduğunu gösterirdi. hatta zamanına göre ilginç yazılar vardı. c64 ile sınırlı kalmıyordu yani. sonra türkiyede illk kez bir pc dergisi mart 1991 de çıktı bayiye sevinçle gitmiştim. ilk sayının konusu kelime işlemcilerdi. (pc world) yani demek istediğim 1980 ler den 90 lara kadar dergilerde gerçekten doyurucu nitelik vardı. şimdi ben hiçbirşey anlamıyorum. sadece ürün tanıtımı 1-2 tekrarlayan konular. Roadrunner yanlış anlama yaşından doalyı bilmezsin o devirleri. ama dergileri bir şekilde 80 yılların commodore dergilerini internetten bulursan ya da amiga o zaman anlarsın demek istediğimi. 
ne oldu sayın dergiler size? binlerce ram onlarca hız noldu? ya biri gelsin de bana bunu açıklasın. vallahi derler ya dşimi kırıcam diye. öyle.

devrimsavas
01-05-2010, 02:25   |  #18  
OP Üye
86 mesaj

iyi geceler arkadaşım. sağol varol

Roadrunnner
01-05-2010, 02:32   |  #19  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Biraz araştırayım bakayım.Tekrar iyi geceler...

world_pc
01-05-2010, 13:36   |  #20  
world_pc avatarı
Yıllanmış Üye
3,359 mesaj

Araştırma sonucu ne oldu.

IceManF1
01-05-2010, 13:51   |  #21  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

Bu ayki sayı pek iç açıcı gelmedi.
Almamaya karar verdim.

Alırsanız da bu ayki dergi hakkındaki yorumlarınızı yazarsanız iyi olur.Belki vazgeçerim.

Roadrunnner
01-05-2010, 15:53   |  #22  
Yıllanmış Üye
694 mesaj
Alıntı: world_pc  
Araştırma sonucu ne oldu.
Google Amca'dan yardım alıp şöyle göz ucuyla bir araştırma yaptım.Ama daha detaylı araştırmalar yapmaya devam edeceğim:

Roadrunnner
01-05-2010, 16:10   |  #23  
Yıllanmış Üye
694 mesaj
Alıntı: IceManF1  
Bu ayki sayı pek iç açıcı gelmedi.
Almamaya karar verdim.

Alırsanız da bu ayki dergi hakkındaki yorumlarınızı yazarsanız iyi olur.Belki vazgeçerim.
Alsan da almasan da hiçbir şey kaybetmezsin.Çünkü bu ay dergide (kendim için konuşuyorum) ilgi çeken hiçbir şey yok(Firewall konusu ve her ay yayınlanan Chip zaman tüneli hariç).DVD'de de sadece Java Runtime Update 19 , Device Doctor ve K-Lite Codec Pack(yeni sürüm) kurdum ve dergiyi ve DVD'yi arşivimi sakladığım dolaba kaldırdım bile...

kyotoprotokolü
01-05-2010, 22:50   |  #24  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Biraz Geç olacak ama bende bu konudan çok rahatsız olduğumu dile getireyim dedim.
Tamam belki Chip herkese yönelik bir dergi çıkarmaya çalışıyor ama. Bunlar yine dengeli olmuyor ki. Chip dergisini sonuçta bilgisayar dergisi olarak alıyoruz. Ve ağırlıklı olarak bilgisayar olması lazım. Bunların yanında fotoğrafçılıkla ilgili Bilgiler makaleler yer  alabilir. Fakat fotoğraf la ilgili olnlar daha ağır bastı mı orada bir sorun var demektir. Hem dergiyi bilgisayar dergisi diye alacaksınız hem de bir sürü fotoğraf bilmemne ile ilgili içerik okuyacaksınız. Bir de sonuçta yazılım işleri ile uğraşanlar fotoğrafçılıkla uğraşanlardan daha çok. O yüzden bu yazılımlara C++ Visual Studio vs. yazılımlara yer verilmesi bunlar hakkında eğitim verilmesi, bilgiler makaleler yazılması daha mantıklı. Bunun yanında da fotoğrafçılık vs. makaleleri bilgileri verilebilir.
Bu şeye benzer; Örneğin; Futbol programlarında Daha çok  3 büyükler konuşulur neden? Çünkü populeritesi fazladır. Onların taraftarı daha çoktur daha çok izlenme oranına sahip olur. Bunun yanın da da diğer takımların üzerinden şöyle bir geçerler.
Chip dergisinde de bunun böyle olması lazım. 3 büyükler olarak yazılımlarla ve daha çok bilgisayar dünyası ile ilgili alanlara yer verilmesi lazım. Diğer takımları da geriye kalan konulara benzetebilliriz.
birde Sizlerin de dediği gibi DVD lerde hep aynı şeyler makaleler 2 ay önceki dergiyle aynı falan.
Neyse Biraz uzun oldu ama okuyan herkese teşekkür ederim
CHIP YETKİLİLERİNE SESLENİYORUZ BİRAZ OKURLARIN İSTEKLERİNİ YERİNE GETİRİN. LÜTFEN. BİZİ BOŞVERMEYİN!!!

devrimsavas
01-05-2010, 23:18   |  #25  
OP Üye
86 mesaj

arkadaşlar gelin ciddi birşeyler yapalım chip yönetimini gerçekten uyaralım.chip dergisine sesleniyorum biz sizin kökleriniz  okuyucularınız bizi es geçerek gerçekten de hata yapıyorsunuz. arkadaşlardan sözümüzü duyurmak için gerçekten duyurmak için yollar bekliyorum.
kısaca 
NE YAPABİLİRİZ? </p