dergi içeriği

kyotoprotokolü
01-05-2010, 23:26   |  #26  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

Evet doğru söylüyorsunuz. Bende Visual Eğitimleri Dergi DVD sinde yayınlansın falan diye Anket yaptım fakat gel görki Kimse katılmıyor. 20 Kişi falan oy attı. Herkes okuyup geçiyor. Bir şeyler yapmak lazım.

Roadrunnner
02-05-2010, 09:40   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
694 mesaj
Alıntı: devrimsavas  
arkadaşlar gelin ciddi birşeyler yapalım chip yönetimini gerçekten uyaralım.chip dergisine sesleniyorum biz sizin kökleriniz  okuyucularınız bizi es geçerek gerçekten de hata yapıyorsunuz. arkadaşlardan sözümüzü duyurmak için gerçekten duyurmak için yollar bekliyorum.
kısaca 
NE YAPABİLİRİZ? 
İşin başındaki kişiye ulaşmamız lazım.Bu işlerde ağırlığı olan ve derginin daha çok ticari tarafıyla uğraşan birisi lazım bize...

Ufuk Yamankılıçoğlu(Sorumlu Yazı İşleri müdürü) : [email]uyaman@chip.com.tr[/email]

Mahmut Karslıoğlu(Yayın Yönetmeni) : [email]mkars@chip.com.tr[/email]

Doğru , güzel ve anlaşılır bir türkçeyle ,terbiye ve saygı sınırlarını aşmadan , derdimizi düzgün bir şekilde anlattığımız birkaç [ yüz:) ] mail onları uyandıracaktır...

devrimsavas
03-05-2010, 18:02   |  #28  
OP Üye
86 mesaj

yahu arkadaşlar inanın samimi olarak kendimi suçlamaya başladım. birkaç arkadaş hariç demek ki herkes memnunmuş dergiden de arada biz zıpçıktılık yapıyoruz gibi gelmeye başladı :D

IceManF1
03-05-2010, 18:40   |  #29  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
3,546 mesaj

Ufuk Yamankılıçoğlu'na bugüne kadar 5 tane mesaj yolladım.Hepsini de samimi bir şekilde yanıtladı.

Bir keresinden onun yerine Recep Baltaş yanıtlamıştı.Kendisi forumun aktif üyelerindendir, oradan da ulaşabiliriz.

ECHELON_
03-05-2010, 18:54   |  #30  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

chıpte çok hoş bir reklam var bir adam uzunca bir oltayı denize atmış müşteri yani balık bekliyor ve fotoğrafın altında da chıpın kendisi için ürettiği bir slogan var:

"hedef kitle böyle yakalanmaz"

kastedilen chıp dergisinin içeriği ve chıp forumun kalitesi. tamam eyvellah buraya kadar sorun yokta şimdi ben soruyorum chıpe hedef kitle artık biraz daha elit ve artık pcnin a'sını , b'sini bilen bir kitle değilmi o yüzden bu kitleyi chıp elinde tutmak için biraz daha içi dolu konulara yer verse hani dergiyi elime ladığımda "can sıkıntısından dergi çıkarmışlar yine bu ay" demesek.

kyotoprotokolü
03-05-2010, 19:24   |  #31  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
chıpte çok hoş bir reklam var bir adam uzunca bir oltayı denize atmış müşteri yani balık bekliyor ve fotoğrafın altında da chıpın kendisi için ürettiği bir slogan var:

"hedef kitle böyle yakalanmaz"

kastedilen chıp dergisinin içeriği ve chıp forumun kalitesi. tamam eyvellah buraya kadar sorun yokta şimdi ben soruyorum chıpe hedef kitle artık biraz daha elit ve artık pcnin a'sını , b'sini bilen bir kitle değilmi o yüzden bu kitleyi chıp elinde tutmak için biraz daha içi dolu konulara yer verse hani dergiyi elime ladığımda "can sıkıntısından dergi çıkarmışlar yine bu ay" demesek.

Kesinlikle Katılıyorum. Dergi de Farklı başlıklar altında hemen hemen aynı konulara yer veriyorlar.
Örneğin; Güvenlik Önlemleri ile ilgili bir makale okuyorsunuz. Fakat Okuduğunuz içerik zaten bildiğiniz konulardan oluşuyor. Pc nizi güncel tutun, antivirüs güncel olsun vs. daha Profesyonel İçerikler ve konular ele alınabilr diye düşünüyorum.

devrimsavas
03-05-2010, 20:38   |  #32  
OP Üye
86 mesaj

Recep Baltaş gerçekten değerli bir arkadaş. bir seferinde bir sorunum oldu. gecenin kaçı oldu ama sorunu çözene dek elinden geleni burada forumda yaptı. o arkadaşın yazdıklarını beğeniyorum gerçekten. ama başında da dediğim gibi arkadaşlar bazı şeyler örnek kameralar inanılmaz sık tekrar ediyor. az çok programcılık bilgim var. ama hadi örnek diye yazıyorum visiual c express yukledim. heveslendim dedim direct x programlamaya gireyim. onlarca yazı makale buldum. ama yahu diyorum. 0 dan direct x programlama mesela. Buradaki arkadaşlar eminin verdiğim örneği çoğaltabilirler. programcılık olsun temel algoritmalar olsun, hatta nitelikli bilimkurgu (ama cıv cıv değil felsefi olan) ya da yapay zeka olsun.... arkadaşlar eminim kafanızdan binlerce fikir var. 
eli kalem tutan bir arkadaş varsa bir bildiri yazalım tabi gayet nazik ve terbiyeli yollayalım. o da olmazsa ben dergi almak istemiyorum artık. 
Kurumsallaşan dergilerin hepsi mi diyorum acaba amatör ruhu yitiriyor olay sadece alma satma işine dönüyor. Beyaz eşya dergisi olsa tamam reklam. bu sektör dergisi diyeceğim de bilgisayar amatör ruha yönelik birşey. tüm arkadaşlar çok iyi biliyor bunu. kafa ütülemeyim.

kyotoprotokolü
03-05-2010, 20:45   |  #33  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

devrimsavas dediklerine katılıyorum. Zaten kameralara vs. neden bukadar yer ayırıyorlar anlamış değilim.
Kameralar sonuçta okadar geniş bir kitleye hitab etmiyor. ve içerikleri de okadar geniş değil. bir kamera çıkar onu test edersin vs. Ama yazılım ve bilgisayar sektörü sürekli gelişmekte, ve takip etmek gerçekten zor.

devrimsavas
03-05-2010, 20:55   |  #34  
OP Üye
86 mesaj

Kyoto yukardakilerini anladın değil mi? yani biz bilgisayarı çok farklı görüyoruz. yani alet değil yaratıcı birşeyler olduğu için çok seviyorum. onu öyle beyaz eşyaya indirmeye karşiyiz belki. haklı mıyım?

kyotoprotokolü
03-05-2010, 22:22   |  #35  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Kesinlikle Haklısınız. Şu var Bilgisayarı bir beyaz eşya olarak ta kullanabilirsiniz. Nitekim kullannalarda vardır.
Normaldir. Bunlar Çünkü Herkes bu işlerden zevk almayabilir. Ne yaparlar, bilgisayarı video izlemek, şarkı dinlemek, internetteki sosyal paylaşım sitelerinde dolaşmak için kullanan kişiler dir. Bunlar olabilir.
Fakat bir bilgisayar dergisinin daha yaratıcı fikirler vermesi. Ve daha yaratıcı kesime hitab etmesi gerekir diye düşünüyorum.
        ***Yaratıcılığı bilgisayarda anlatmanın en güzel yanıda programcılık. yapay zeka vs. dir.

maxcodex
07-05-2010, 12:32   |  #36  
Yeni Üye
26 mesaj

Sonuna kadar haklısın. Kesinlikle hak veriyorum... 

devrimsavas
08-05-2010, 17:40   |  #37  
OP Üye
86 mesaj

birgün dergiyi açsam baksam ki Stanislav Lem dosyası konmuş olsun. bizi yapay zekadan ne ayırır sorusunu inceleyen Philip.K. Dick dosyası olsun önümde. Asimov dosyası olsun. yani bilgisayarın hayatımızda getirdiği asıl yeniliğin ne olduğunu tartışan bir dergi isterdim.  
Chip dergisi yazar ya da yönetici arkadaşlar herhalde? yukarıda saydığım isimleri bilirler. 
Hem çevreye zarar vermemekten bahsedip her ay her saniye onlarca ürünü tanıtıyorsunuz. daha elimizde olanların ne olduğunu görmeden herşey sokağa atılıyor. ayrıca sürekli körüklenen ticaret sürekli körüklenen al al al bak xx pikselli bak şu kadar mercekli yok şu kadar hızlı. ben kişisel olarak bıktım usandım. Sanki karşımda bilgisayar dergisi değil de buzdolabı reklamları var.

kyotoprotokolü
09-05-2010, 19:15   |  #38  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Nerdesiniz Yahu. Sohbete Hasret Kaldım :)
Bu ayki Dergiyi almadım. Almaya İçim elvermiyor. Rakip Dergilerin içeriğine bakıyorum. Bu aralar. Hoşuma giderse alacağım. Geçen ay X dergisi güzel eğitimler vermişti. Fakat almak nasip olmadı.
Bu ayki dergiyi alan görüşlerini yazar ise sevinirim.
Öyle ki; Yok Dijital SLR Fotoğraf Makineleri, Dijital Fotoğraf Makineleri(GİRİŞ SEVİYESİ ) Genel Çözüm, Mega Zoom Bilmemne kamerası yok kameranın girşi bilmem ne
Bu kadar da olmaz

Roadrunnner
09-05-2010, 21:28   |  #39  
Yıllanmış Üye
694 mesaj

Buradayız yahu:)

Sanırım Chip'te önemli sorunlar var.Dün biraz PC Magazine'nin son aylardaki sayılarına ve verdiği DVD'lere göz atttım da , sanki Chip de aynı sona doğru sürükleniyor...Orada da kalite son sayılarda oldukça düşmüş...Sürekli tekrarlara düşülmüş.Hatta son 2 ayda dergi aynı DVD'leri vermiş(sadece DVD kapakları değiştirilmiş) ve yanında da Electronic Gaming Monthly dergisinin eski DVD'lerini vermeye başlamış.Eğer Level'ın DVD'lerini Chip'in yanında eşantiyon olarak görürseniz anlayın ki Chip'in sonu gelmiş demektir...

Bu arada bu ayın sayısıyla ilgili bir yorum yapmıştım bu konunun içinde oraya bakabilirsin...

kyotoprotokolü
09-05-2010, 22:39   |  #40  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Peki PCneti takip ediyormusunuz. Onun hakkında ne düşünüyorsunuz

devrimsavas
11-05-2010, 17:12   |  #41  
OP Üye
86 mesaj

Piyasadaki 3 dergiyi de takip ediyorum. Aslında çok farklı değiller yani falanı nasıl daha hızlı başlatırsınız konusu hep ama hep temcit pilavı. Ama bir dergi çok ilginç bir köşe yayınlıyor. Robotik yani tıpkı tahmin ettiğiniz gibi bilgisayarla dış ortam kontrolleri. benim ilgimi çekiyor ama bir başı ve sonu yok yani bir oradan bir buradan gibi geldi. Bu ay Chip de pek birşey yok. artık forumları da okumuyorlar sanırım chip dergisi. çok ama çok garip bir donanım sorunum var. Öbür forumdan bakabilirsiniz. AMD ekran kartımla ilgili. hayli araştırdım gerçekten de ingilizce forumlardan birinde bir zavallı bu sorun yüzünden çıldırmış. Sağolsun bir arkadaş yazmış bana birşeyler. 
ama genel kanım o ki chip alan değiştirmiş. gerçekten de online sayfalarını okumak hoşuma gidiyor. dergi ise almak istemiyorum artık. 1 ay sonra gene okuruz falan program hızlandırıyor diye.

devrimsavas
11-05-2010, 17:19   |  #42  
OP Üye
86 mesaj

bazen iş gereği olsun ya da öylesine Almanya ya gidiyorum. biliyorsunuz Chip Menşei olarak Almanya kökenlidir. birkaç kez chipin Almanca baskısını da aldım. Konular çok da farklı değil. ama gerçekten iyi yazılar vardı. hatta şunu da söyleyebilirim. orada gördüğüm kimi yazılar daha sonra türkçe olarak da türk basımı Chip de yayınlanıyor. Elbette normal birşey. 
ama demek istediğim başka. Şimdi orada elektronik fiyatı ülkemizden çok farklı olmasa da tüketicinin gelir düzeyi yüksek ve geliri Euro olduğundan yeni ürünleri takip edebilir. haa tabi arkadaşlar orada uzun süre yaşamış biri olarak o kırmızı beyaz şirketin bir kablosu almanyada 1-2 euro iken burada 40 tl. onu da anımsatırım.

devrimsavas
11-05-2010, 17:32   |  #43  
OP Üye
86 mesaj

aslında arkadaşlar kusura bakmasın konuşulacak çok şey var benim de çenem düştü. Mesela biliyor musunuz benim kız arkadaşımın kardeşi hayatını uluslararası takım olarak oyun oynayarak evet bilgisayar oyunu yanlış duymadınız oynayarak kazanıyor. ne zaman konuşsak o ülkeden bu ülkeye  gidiyor ve en son dünya birincisi oldular. Şimdi dünyada bu iş gerçekten ciddi anlamda bir spor faaliyeti kabul ediliyor ve gerçekten de para kazandırıyor. sahiden genç arkadaşlara iyi bir iş imkanıdır bu. mesela bu konu Türkiye de nasıldır. bakın şaka değil en son 6 kişi galiba 50.000 usd aldılar. yani bu da oyunların ciddi bir spor dalı olduğunu gösteriyor. bu konunun dosyası yapılamaz mıydı? 
Genç yetenekli birçok genç arkadaş var. onlar böyle bir yöne yönelndirilebilir. İnternet kafelerde oyun oynamak yerine ciddi anlamda ele alınsa bu konu gerçekten çok iyi olurdu<

Raziel
12-05-2010, 21:00   |  #44  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

Devrim kalemine sağlık; gerçekten de düşündüğüm şeyleri fazlasıyla yazmış, bizle paylaşmışsın. CHIP dergisini ben yıllar önce takip ederdim, ancak chip'in sitesiyle birlikte dergiyi okumayı epey bi azalttım; sonuçta haberleri sıcağı sıcağına okumak daha makul geliyor bana. Dergi hep aynı konuları işliyor maalesef, aslında çok daha farklı alanlarda, yaratıcı makaleler kaleme alınabilir; neden bu kıpırdanmayı bir türlü göremiyoruz, bilemiyorum. Bu yazılanları okuyorlardır umarım; çünkü bu tekne böyle gitmez...

loseface
12-05-2010, 21:01   |  #45  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Yapay Zeka,Bulanık Mantık,Açık Kaynaklar,Gömülü Uygulamalar,Mobil İşletim Sistemleri,Programlama Dilleri,Network,Donanımların Çalışma Biçimleri gibi bir çok konu aklıma geliyor.Keşke biraz daha konu bolluğu olsa eğer istenirse değişik konular hakkında kullanıcılardan makaleler alınır chipte yayınlanabilir böyle bir uygulama hayata geçirilemez mi ?

Raziel
12-05-2010, 21:04   |  #46  
Yıllanmış Üye
936 mesaj
Alıntı: loseface  
Yapay Zeka,Bulanık Mantık,Açık Kaynaklar,Gömülü Uygulamalar,Mobil İşletim Sistemleri,Programlama Dilleri,Network,Donanımların Çalışma Biçimleri gibi bir çok konu aklıma geliyor.Keşke biraz daha konu bolluğu olsa eğer istenirse değişik konular hakkında kullanıcılardan makaleler alınır chipte yayınlanabilir böyle bir uygulama hayata geçirilemez mi ?
dergi zaten öyle hazırlanıyor, dergide yazı yazan herkesin derginin kadrosunda olduğunu düşünmüyorum, ki künyesinden bunu anlayabiliriz. Editör arkadaşların bu konuya dikkat etmesi gerekiyor sanırım; ya da bizzat yazı işleri müdürünün...

devrimsavas
13-05-2010, 20:01   |  #47  
OP Üye
86 mesaj

bilirsiniz Aziz Nesin bir tespit yapmıştı. hiçbir şekilde katılmadığım bir söz. Neden benim milletim aptal olsun. diğerlerinden farkı yok. ancak her zaman biliyor musunuz neyi gördüm? bence bizim aklımız enerjimiz yerinde sadece Chip gib dergiler diyelim ki programcılık olsn diğer konular olsun genç arkadaşlara ışık olması gerekirdi. yani bir oyuna bakıp da ya nee ben de yapamıyorum diyen arkadaşlarımız vardır.bu dinamik meraklı insanlara bir ışık yakması gerekirdi en azından dergilerin.  aklımız gayet yerinde merakımız yerinde sadece bunca şeyin reklamın aletin edavatın reklamın yanında boğuluyoruz. hep diyorum ya nerede o c64 e program yapan amatör ruh. dergiler bunu vermeliydi. almanya da ekonomi eğitimim sırasında alman öğrencilerin matematiklerinin çok kötü olduğunu görüp onlara ders vermiştim. ve o günden beri hala sorarrım.yahu biz bunları lisede görüyorduk. ama adamlar neden programlama da olsun diğer bilgisayar dillerinde daha ileriler.Chip in yaptığı da tam olarak merakımızı arkadaşların gençlerin merakını yaratıcılıktan mahrum edip edevata çevirmek. nasıl yapılır sorusunu dile getirmek çok mu zor? ben buradaki yazarların Türkiyeyi eleştirdiklerini yasakları eleştirdiklerini okuyorum.peki düşünün siz sürekli sektörde çıkan yeni ürünleri tanıtarak aslında yasakları aşacak kafaları baltaladığınızı ve aslında burada karşı olduğunuzu söylediğiniz o yasakçı zihniyete onun ekmeğine yağ sürmüyor musunuz? ben burada chip deki editörlerden bahsediyıorum. öyle garip bir paradoks ki bu.

devrimsavas
13-05-2010, 20:11   |  #48  
OP Üye
86 mesaj

hiçbir zaman öyle sokaklara çıkıp özgürlük sloganı atanlara inanmadım. özgürlük bilinç düzeyinin bir parçasıdır. bu yukarda anlatılanlar yani arkadaşların anlattığı bulanık mantık yapay zeka programlama asıl özgürlüğü getirecek şeydir. Neden chip'e bu kadar yüklendiğimi de söyleyim. artık yılardır her ay bayiye gittiğimde ufacık olsa da bir yazı bir umut ışığı aradım. okur olarak paramın en azından bir dergiye ve onca kişiye yardım edecek bir dergiye gitmesini istedim. ama olmuyor işte. bakın var mısınız bahse :D
gelecek ayın kapağı ne olacak? :D 
1- Hızlandırın temizleyin
2- yeni foto şeyleri
3- digital foto rehberi
:D yüzde kaç verir siniz? :D

kyotoprotokolü
14-05-2010, 22:54   |  #49  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
1,327 mesaj

Çok güzel açıklamışsınız. Fakat Gelecek ayki konu başlıklarına --veri kaybına son-- eklemeyi unutmuşunuz
her ayki dergide var hemen hemen.
Neyse, bende degiyi alan birisiyim fakat artık almayı düşünmüyorum. Bu ay son olarak bir deneyeyim dedim. Yine nafile. Eğer büyük bir değişiklik olmassa bundan sonra almayacağım. Dergi içerği hep aynı ve ilgisiz konular. DVD deseniz boş. Basic Kit Ücretsiz yazılımlar vs. Hepsini zaten internetten isterseniz indirebilirsiniz.
Arada bir tam sürüm veriliyor da onlarda pek iyi değil. Bence ödenen paranın hakkı verilmiyor

loseface
22-05-2010, 15:17   |  #50  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Bu kadar yazıya öneri nerde bir cevap acaba buraya bakma lütfunda bulunmuşmudurlar bi aralar sürekli alıyodum chip dergisini ancak bir yerden sonra çok sıktı hep aynı şeyler [url=../kisisel/91695/]devrimsavas[/url] sonuna kadar sana katılıyorum.