Derginin içeriği ve fiyat politikası hkk...

Levcho
24-12-2007, 13:52   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

Günden güne bu konu daha da önem kazanmalı bence.
Eski  konularda  tartışılmış ve kalmış bu şekilde.
CHIP dergisinin yayın kalitesi daha da düşüyor. (haber,yorumlar,test,ipuçları,reklamlar,program açıklamaları )
Verilen parayı haketmez hale geliyor gibime geliyor.

CHIP dergisini yaklaşık 8 yıldır sürekli alıyordum.
Fakat Son 1 yıl, iki ayda bir almaya başladım.
Neden mi?...nedeni fiyat politikası, sayfa sayısının azalmış olması ve içeriğindeki bazı bölümlerin fazla güncel olmamasından kaynaklanıyor.

İtiraf edeyim ki yıllardır tüm teknolojik yenilik ve haberleri bu dergiden (CHIP) öğrendim, fakat bir kaç yıldır, bariz görünür şekilde
derginin içeriği değişti, sadeleşti, basitleşti gibi.

Test TOP 10 daki cihazların fiyatları güncel olmuyor coğu zaman. Başka ülkelerde,
kullanım üst sıralarda olan bazi cihazlar, CHIP top 10 testlerinde hiç yer almıyor.

Eski sayılarda, genelde arka sayfalarda yer alan, parça/donanim  fiyatlı firma reklam sayfaları artık yok.
Bu sayfalardan güncel fiyatları çok kolay takip edebiliyorduk.
Ama şimdi bu sayfaların yerine, tam sayfa reklamlar yer alıyor.
Orta ve üst düzey kullanıcıların hiç dikkate almadığı bu reklamlar derginin yararına değil düşncesindeyim.

Her ay DVD+1 ve ya 2 cd vermeye gerek var mı?
Her ay nerdeyse bir birine çok yakın içerikte olan
DVD/CD'leri, dergiyi aldığım gibi çöpe atarım.
Günümüz zamanında, inrernetin bu şekilde yaygınlaşmasından sonra, bu DVD/CD'lerin birilerine faydalı olacağını zannetmiyorum.
Kime ne lazımsa, arama motorları sayesinde anında istediğini bulabiliyor.
Eleştiri olarak aklıma başka bir şey gelmiyor.

FİYAT İLE İLGİLİ  2006 YILINDAN KALAN BİR TOPİK VAR,
ORDA  ANLAYAMDIĞIM BİR ŞEY VAR,
FORUM YONETİCİ/ADMİNLERİ NEDEN HİÇ YORUM YAPMAMIŞ .
KULLANICILAR VE FORUM ÜYELERİNDE BU KADAR ELEŞTİRİ VE MEMNUNİYETSİZLİK GELMİŞ OLMASINA RAĞMEN,
ADMİN KADROSUNDAN SADECE 1 YORUM VAR.

Saygılarımla.

Son Düzenleme: Levcho ~ 24 Aralık 2007 14:01
yas
24-12-2007, 14:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Eleştirilerinin neredeyse tamamına katılıyorum. Ancak bu durumun sebebi Chip olduğu kadar biziz de. Ben de 7 yıldır takip ediyorum  ve senin gibi aksatmaya yavan bulmaya başladım(son bir iki yıldır). Ama biliyorum ki bunun sebebi 7 yıl önceki ben olmamam. Chip'ten çok şey öğrendim. İletişim kültürü adına çok mesafe katettim sayesinde. ve Chip'in artık bana verecek pek bir şeyi kalmadığını anladım. Forumları takip ediyorsan bilgi açlığını bastırmanın verdiği tadı Chip'in yeni okuyucularının da tıpkı eskiden bizim gibi aldığını görebilirsin.

7-8 yıl önceki internet kullanımı ile şimdiki bir değil. Program indirmeden öte yeni çıkan ürünlerin incelemeleri olsun, teknoloji haberleri olsun, anında web siteleri ve RSS beslemeleri ile takip edilebiliyor. Forumlar problemlere çözüm bulabiliyor. Fiyat takibi tek tıklamalar ile de gerçekleşebiliyor. Bunların da etkisi var bu durumda.

"Test TOP 10 daki cihazların fiyatları güncel olmuyor coğu zaman. Başka ülkelerde,
kullanım üst sıralarda olan bazi cihazlar, CHIP top 10 testlerinde hiç yer almıyor.
" Bu mesele ise Chip'in kangren olmuş bir uzvu ne yazık ki.

Chip ne yapmalı peki zamanın gerekleri ve eski okurlarının doygunluğu karşısında. Söylenecek şey çok, ancak yapılacağına inanmıyorum. Doğan Amca'nın TKY, Pazarlama uzmanları ve de CIO'larına duyrulur.

El değişiminden sonra editoryal içeriğinde değiştiği gözden kaçmadı. Ve beğenmediğimi belirtmek istiyorum. Ne yalan söyleyeyim, Chip'e karşı bir vefa duygum vardı ancak son olaylardan sonra o da zayıfladı.

yas
24-12-2007, 14:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Daha önce de ifade ettiğim bir mevzuyu yeniden dile getireyim. Chip, misyonunu taşımıyor artık. Son kullanıcıya rehberlikten ziyade Firmaların pazarlamacıları gibi davranıyor. Bu da ayrı bir mesele.

Levcho
24-12-2007, 20:58   |  #4  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Bakalım adminlerden bir yorum gelecek mi, merak ediyorum!!!

TuncaBozkurt
26-12-2007, 15:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Konunun ilk mesajında yazdıklarınız arasında katıldıklarım da var, katılmadıklarım da var. TOP10 listelerinin güncel olmaması benim de hoşuma gitmeyen bir hata. Birkaç kaz dile getirildi, fakat pek işe yaradığı söylenemez.
Donanım fiyat reklamları bence de yararlı oluyordu. Fakat bunda kesin olarak CHIP'in sorumlu olduğunu söyleyemeyiz. CHIP'in kategorisindeki diğer dergilerde de göremiyorum ben bu reklamları. Donanım firmalarının reklam politikası nedeniyle bu reklamlar yer almıyor olabilir.
Türkiye'de ADSL çok da yaygın değil. Birkaç milyon ADSL abonesi var. Büyük çoğunluk hala dial-up bağlantı kullanıyor. İnternet bağlantısı olmayanlar da mevcut. Bu nedenle DVD'ler sizin işinize yaramıyorsa bile, başkalarının işine yarayabilir. Ayrıca tam sürüm yazılımları nasıl verecekler DVD veya CD'siz?
Fiyat yakın zamanda 5,99 YTL'den 6,25 YTL'ye çıkarıldı. Dergilerin büyük çoğunluğu bu fiyata yakın fiyatla satılıyor. Ayrıca bu fiyatta derginin maliyeti ve kar marjı var. Kar etmeden bu işi yürütemezler. Ama geçmişte yapıldığı gibi DVD'siz CHIP Compact satılabilir. Eğer satılmıyorsa fazla basılmaz. Bu konuda son söz CHIP'e ait.
Admin'lerin bir bölümü, moderatörlerin ise neredeyse tümü dergide çalışmıyor. Sadece CHIP Online'a bağlılar. Bu nedenle dergiyi ilgilendiren bir konuda yorum yapmak istememiş olabilirler.

Kısacası, sayfa sayısının azalması konusunda tamamen katılıyorum. Fakat en azından haberler bakımından gerileme yok, hatta ilerleme var.