DEV CHIP ARŞİVİ AMA KALİTE YOKSUNU

make-believe
06-10-2006, 20:01   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Dev Chip arşivini almak beni de heyecanlandırmıştı doğrusu. Ne de olsa son 10 yılın arşiviydi bu ve bu işe 1993'te dalan biri olarak benim için çok şey ifade ediyordu. Ama arayüz çok amatörce dizayn edilmiş. Hatalar alıyorum. Hızlı açılsın diye bilgisayarıma kopyalayım dedim, kopyalanmıyor, hatalar veriyor. PDF formatına dönüştürülme kalitesi çok çok kötü. birazcık büyütünce resimleri görüntü hemen bozuluyor. İnsan bir anakartı daha yakından incelemek ister siz de taktir edersiniz ki ama dediğim gibi, biraz büyütünce hemen görüntü bozuluyor. Neyse belki buna da şükredin diyecektir, sevgili Chip ailesi...  Ama çok daha iyi olabilirdi inanın.

barisaydiner
06-10-2006, 20:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
486 mesaj

henüz almadım ama gerçekten 10 yıllık arşiv için almayı düşünüyordum. Bi kez daha mı düşünsem?

make-believe
06-10-2006, 22:49   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
barisaydiner
henüz almadım ama gerçekten 10 yıllık arşiv için almayı düşünüyordum. Bi kez daha mı düşünsem?
Almamazlık yapmayın arkadaşlar:yine de değerli bir arşiv.Benim eleştirim, böyle değerli bir bilgi birikimi daha kaliteli bir şekilde PDF formatına aktarılabilirdi şeklindeydi...

viking20
07-10-2006, 16:45   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Ank.ya bugün geldi,aldık bizde.

TT06
08-10-2006, 06:01   |  #5  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

Ben zaten alacaktım..PDF oldu daha iyi oldu...

Recep Baltaş
10-10-2006, 20:39   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bazı eski sayılarda sorun çıkmış olabilir.Yine eğer resimler full çözünürlük verilseydi bu defa DVD tam dolu olacak ve arşiv 5 GB olacaktı.

TuncaBozkurt
10-10-2006, 20:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

dvd yi bilgisayarıma kopyaladım.hiçbir hata mesajı ile karşılaşmadım.

by_lee
11-10-2006, 15:08   |  #8  
Üye
59 mesaj

Çok kalitesiz bir çalışma...

bug_lavacı
11-10-2006, 21:59   |  #9  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

Hocam sen emeğe saygı diye bir olay duydunmu? Sen zaten allah bilir dergiyi almamışsındır bile...laf olsun torba dolsun dergiye kötülük gelsin..

Neden kötü? Bir açıklarmsın merak ettim...

make-believe
11-10-2006, 22:26   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
bug_lavacı
Hocam sen emeğe saygı diye bir olay duydunmu? Sen zaten allah bilir dergiyi almamışsındır bile...laf olsun torba dolsun dergiye kötülük gelsin..

Sözlerin eleştiri sınırlarını aşmış, saygısızlık boyutuna taşmış. Dergiyi almadığımı da nereden çıkardın? Seviyesizleşmek zorunda mısın? Ayrıca laf olsun, torba dolsun, dergiye kötülük gelsin diye de bir düşüncem hiç olmadı. Yukarıda yazdıklarımı algılayamadın galiba. Çok açık ve net yazmıştım oysaki.Lütfen bir kaç kez okur musun?
Bana da bir daha cevap yazma...

Son Düzenleme: make-believe ~ 11 Ekim 2006 22:29
make-believe
11-10-2006, 22:51   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
Recep Baltaş
Bazı eski sayılarda sorun çıkmış olabilir.Yine eğer resimler full çözünürlük verilseydi bu defa DVD tam dolu olacak ve arşiv 5 GB olacaktı.
Sevgili Recep, kaliteli bir arşiv olsun da, 5 GB olsun, ne zararı var.?  Zaten çift katman (8GB) DVD vermiyor mu Chip?
Hele hele böyle değerli bir arşiv için bir defalık 5 gb ayrılsa DVD'de çok mu lüks? Bence buna değerdi. Benim asıl eleştirim PDF formatına dönüştürülme kalitesine...

ufuks
11-10-2006, 23:30   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj
make-believe
bug_lavacı

Sözlerin eleştiri sınırlarını aşmış, saygısızlık boyutuna taşmış. Dergiyi almadığımı da nereden çıkardın? Seviyesizleşmek zorunda mısın? Ayrıca laf olsun, torba dolsun, dergiye kötülük gelsin diye de bir düşüncem hiç olmadı. Yukarıda yazdıklarımı algılayamadın galiba. Çok açık ve net yazmıştım oysaki.Lütfen bir kaç kez okur musun?
Abi bence bug_lavacı bu lafları cok kalitesiz bir çalışma olmuş diyen by_lee ye soyledi.Bi yanlış anlaşılma var düzelteyim istedim.

make-believe
12-10-2006, 12:55   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj
ufuks
make-believe
bug_lavacı

Abi bence bug_lavacı bu lafları cok kalitesiz bir çalışma olmuş diyen by_lee ye soyledi.Bi yanlış anlaşılma var düzelteyim istedim.
Ufuk'cum bu yanlış anlaşılma açıklamasını keşke 'bug_lavacı' arkadaşımız yapsaydı. Ben de zaten, yukarda neden eleştirdiğimi açıkça yazdığım halde, neden hala açıklarmısın diye sormasını yadırgamıştım. Demek ki eleştirisi 'by_lee' nickli arkadaşaymış. Ben de kendisinden özür diliyorum bu yanlış anlamadan dolayı. Tekrar teşekkür ederim Ufuk bir yanlış anlamayı giderdiğin için.

Son Düzenleme: make-believe ~ 12 Ekim 2006 12:57
by_lee
13-10-2006, 14:05   |  #14  
Üye
59 mesaj

:) Arkadaşlar ne oluyor yaws..Gereksiz bir konu bayağı büyütülmüş anlaşılan..

bug_lavacı kardeş... Dergiyi almamış olsaydım Kalitesiz bir çalışma olmuş diye yorum yazmazdım..Demek ki dergiyi alıp incelemişim ki bu kararı almışım..

PDF Dökümanlarının tarama kalitesi gerçektende kötü..Bunu yine üstüne basa basa söylerim..Üzerinde fazla çalışılmamış baştan sağma bir çalışma ve bunun emeğe saygı ile alakasıda yok..O yüzden yersiz ve gereksiz yorumlarda bulunma...

Dipnot:

ALLAH Büyük harfler ile yazılır...Dikkatinden kaçmış olabilir ama mesajını düzeltirsen sevinirim..

Son Düzenleme: by_lee ~ 13 Ekim 2006 14:07
make-believe
13-10-2006, 20:26   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
1,836 mesaj

by-lee arkadaşımızın da benimkilere benzer eleştiriler getirmesi, Chip arşiv çalışmasının kalite boyutunun ne kadar zayıf kalmiş olduğunun bir kanıtı diye düşünüyorum. Kalitesiz bir çalışmayı, Chip forum üyesi de olsam, eleştirmek, ama yapıcı bir şekilde bunu yapmak olması gereken davranış biçimidir diye düşünüyorum.

Not: Az önce Dev Chip Arşiv'in 1997 sayılarını gözden geçireyim dedim, yazıları okuyabilene helal olsun. Dan Brown'ın Da Vinci Şifresini çözmek gibi bir şey...

Son Düzenleme: make-believe ~ 13 Ekim 2006 21:00
Recep Baltaş
13-10-2006, 21:43   |  #16  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Eski sayıların elimizde PDF'i olmadığı için bu sorun oluştu ama yeni sayılar zaten PDF ti...

mmtopkaya1991
14-10-2006, 00:39   |  #17  
Üye
77 mesaj

Arkadaşlar bende babama söyledim chip in bütün sayıları verdiğini... Babam almış. Bende bu sayısını bildiğim başka kişilere de söyledim... Ama bence de dergileri pdf olarak verselerdi daha iyi olurdu. Bana biraz yavaş geldi. Benim bilgisayardan mı bilmiyorum artık. Biraz daha üzerine düşülseydi keşke. Böyle bir arşiv bu şekilde olmamalıydı...

Raziel
14-10-2006, 07:04   |  #18  
Yıllanmış Üye
936 mesaj

Arkadaşlar çok mükemmeliyet bekliyorsunuz; Bilim & Teknik'in yaptığı gibi eski sayıları istemediniz mi? Evet! O halde neden uzatıyorsunuz; varın kullanın işte. Hiç vermese daha mı iyiydi? Sorunları olabilir, ileride ona göre hareket ederler, az daha anlayış..