Dev müzik şirketini alt eden anne!

CHIP Online
04-03-2010, 18:55   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

YouTube'dan zorla kaldırtılan bir video ve dev avukat ordusunu yenen bir anne... Detaylar burada.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/dev- ... den-anne_18604.html

Resimlerle: Adım adım YouTube'a giriş

Bebeğinin dans ederken videosunu çekip YouTube'da yayınlayan mutlu anne Stephanie Lenz'in başı plak şirketiyle derde girdi.

Prince parçası Let's go crazy çalarken oynayan bebeğin videosu Universal Music Group tarafından YouTube'a uyarı gönderilerek kandırtıldı.

Ancak anne Lenz bu duruma kızdı ve online ifade özgürlüğü savunucusu olan Electronic Frontieer Foundation'a başvurdu. Açılan davada bu videonun "adil kullanım"a girdiği, kar amacı güdülmediği vurgulandı.

Dünyanın en büyük plak şirketi olan Universal'den avukat masraflarını isteyen anne kazandı. Universal'in avukat ordusunun bu davaya karşı müdafaası yeterli olmadı ve haksız bir video çıkartma isteği yolladığı yönünde karar alındı.

Bu dava önemli bir noktanın altını çiziyor ve gelirlerini korumaya çalışan plak şirketlerinin de bir yerde durması gerektiğini gösteriyor.

Tüm konu: Dev müzik şirketini alt eden anne!

İzleyin: 30 milyon dolarlık YouTube videosu!

Resimlerle: Adım adım YouTube'a giriş

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce kim haklı?

AtoX
04-03-2010, 22:17   |  #2  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
517 mesaj

Tabi ki anne haklı. O kaldırttıkları video için özür bile dilemeliler.

hamann7725
05-03-2010, 03:02   |  #3  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Normalde telif hakkından dolayı otomatikmen şirket haklı ama böyle bir durumda anne haklı oluyor.Elinde telif hakkı bulununlar kendini hemen birşey sanıyor.

mcafee23 ayrılmıştır
05-03-2010, 03:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bende çocuğumun telif hakkını elimde bulunduruyorum nasıl olacak