Dijital Ajans Nedir Ne iş yapar?

KorayBey
03-04-2019, 03:22   |  #1  
KorayBey avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2019

Merhaba, güzel açıklanmış bir yazı buldum. Uzun süredir anlamaya çalışıyordum dijital ajansın ne olduğunu. Başkaları benim gibi arayıp bulmaya çalışmasın diye buraya bırakıyorum. Umarım herkesin işine yarar:)

Bu yazımızda dijital ajans nedir? Neler yapar ve projelerinize nasıl katkı sağlar gibi konulara değineceğiz. Değişen teknolojiye paralel olarak geleneksel olarak hizmetlerini sürdüren reklam ajansları dijital eki almaya başladı. Dijital ajans, tanımı tam olarak İnteraktif Ajans ve Web Ajansı kavramı kullanılarak anlatılmaya başlanılan bir dal haline geldi.

Dijital ajanslara olan bu talep nedeni ile bilmeyen kişiler dijital ajans nedir?Dijital ajans ile nasıl çalışılır?Gibi soruları arama motorları üzerinde aramaya başladılar. Dijital ajans aslında normal ajanslardan çokta farklı olmayan bir sisteme sahiptir. Karşınızda 7/24 iletişim kurabileceğiniz kişiler bulunur. Dijital ajansların tek farkı internet üzerinden sizlere uzman oldukları konularda hizmet verebilme şanslarının olmasıdır.

Dijital ajanslara bazı insanlar yakın bir şekilde yüz yüze iletişim kuramadıkları için sıcak bakmamaktadırlar. Ancak sektörün öncülerinden olan dijital ajansımız larvey.com sizlere canlı olarak hizmet verebilmektedir. Dilerseniz görüntülü, dilerseniz sesli bir şekilde hizmet almak istediğiniz konularda sizlere danışmanlık hizmeti verebiliriz.

Dijital Ajans kapsamında; markalar için interaktif uygulamalar, web sitesi tasarımı gibi işlerin yanı sıra, sosyal medya pazarlama,arama motoru optimizasyonu, web tabanlı prodüksiyon çalışmaları vemobil pazarlama hizmetleride müşterilerine vermektedir. Genelde bir reklam ajansının gerçekleştirmiş olduğu stratejik çalışmaları, dağıtım kanalları ve dijital dünya hakimiyeti göz önünde bulundurarak planlar, markalara offline ve online pazarlama çalışmalarını entegre olarak yürütmeleri açısından ciddi bir avantaj sağlar.

Dijital reklam ajansıbünyesinde ortaya çıkartılan işlerin özünde yeni baştan üretkenlik yatar ve hedeflenmiş olan sonuca ulaşmak için online reklamcılık kanalları gerektiği gibi kullanılır.Dijital reklam çalışmalarıdahilinde birinci amaç reklamı yapılan ürün ve hizmetlerin internet üzerinde doğru hedef kitleye ulaşacak şekilde hazırlanarak sunumunun yapılmasıdır.

Dijital Ajans Nedir? Dijital Ajanslar Neler Yapar?

Alışagelmiş reklam ajanslarından daha farklı bir yapıdadijital ajans, internet üzerinden kullanılabilir olan tüm dijital ve online işlemler üzerinden pazarlama faaliyetlerini sürdürmek anlamına gelmektedir. Dijital ajans kelimesindeki denklem, “dijital” kelimesi içinde, mobil uygulama geliştirme, web tasarım gibi faaliyetlerin yanı sıra sosyal medya reklamları, SEO arama motoru optimizasyonu, SEM arama motoru reklamları, sosyal medya yönetimi, içerik stratejisi oluşturma ve bu oluşturulan tüm içerik stratejileri pazarlama bütçeleri yönetimi alanları ile bir çok buna benzer alanı kapsamaktadır.

Geleneksel olan ajanslardan farklı bir biçimde,dijital pazarlama ajanslarının yapmış olduğu tüm pazarlama faaliyetlerinin performansları istenildiği gibi ölçülebiliyor.TV, dergi, gazete veya billboardlara verilen reklamların verimleri veya geri dönüşleri dolaylı bir şekilde ölçülebilmektedir. Buna bağlı olarak dijital pazarlama faaliyetlerinin tüm aşamalarında yapılmakta olan tüm çalışmaların geri dönüşleri de direkt olarak ölçülerek daha verimli olması yönünde gerekli olan çalışmalar yapılabilir. Örnek vermek istediğimizde, televizyon, radyo reklamlarıyla prime time kuşağında verilmekte olan reklamlar verildiği o saatler dahilinde kanalı izleyen kişilere gösterilir ve kanalı bu saatler dahilinde izleyen sayısı yani reytingi bu saatler dahilinde yüksek ise, reklam fiyatı da buna bağlı olarak yükselir. Fakat sunmuş olduğunuz hizmet veya ürün sadece bebekleri olan kadınlar için yapılmış ise, kanalın izleyen kişilerden sadece bebeği olanlar sizin reklamınız ile alakalıdır. Sadece o kitleye reklamın hitap ettiği kişilere o reklamı gösteriyor olsaydınız muhtemelen daha az bir maliyet ile bu reklamı veriyor olacaktınız. Fakat dijital pazarlamayla hamilelik, bebeğin doğumu bakım işlemleri gibi konulara ilgi gösterenleri kolay bir şekilde hedefleyebilir, reklamlarınızı sadece gerekli olan o kitleye göstererek daha çok kazanç ve daha çok fayda sağlayabilirsiniz.

Dijital Ajanslar Hangi Konularda Hizmet Verir?

Yurtdışında ve ülkemizde dijital ajans olarak hizmet veren birimler aşağıda saymış olduğumuz faaliyetler kapsamındadijital pazarlamaçözümleri sunmaktadır.

Aslında “dijital ajans hangi konularda hizmet verir?“, sorusuna yanıt vermek biraz tuhaf kaçıyor. Çünküdijital ajanslar webmaster olan kişilerdir. Yani internet sektörünün uzmanlarıdırlar. Bu doğrultuda baktığımız zaman bir dijital ajans sizlere internet sektöründe bulunan herhangi bir konuda yardımcı olabilmelidir. Yinede dijital ajansların yapmış olduğu hizmetlerden bazılarını kategorilendirmek gerekir ise;


 • Web tasarım,
 • Site trafik analizi,
 • SEM – Search Engine Marketing yani Arama Motoru Pazarlaması,
 • Instagram ve Facebook reklamları yönetimi,
 • Performans takibi ve raporlaması,
 • Sosyal Medya Yönetimi,
 • SEO – Arama Motoru Optimizasyonu,
 • Content marketing, içerik pazarlaması,
 • E-mail marketing, e-posta pazarlaması,
 • olarak sıralamak doğru olacaktır. Burada bulunmayan ancak kategorilerin alt başlıkları olan çalışmaları da sizlere sunabilmekteyiz. Örneğin SEO kategorisinde sizlere makale yazarlığı konusunda da destek sağlamaktayız. Ya dasosyal medya yönetimikategorisinde sadece hesap yönetiminden ziyade, reklam planlamalarınızı yapabilmekteyiz. Dijital ajansın büyüklüğü internet sektörü ile sınırlıdır. Bu açıdan bakarsak dijital ajans olarak tüm internet sektörünü kapsayan hizmetleri size vermiş olduğumuzu daha iyi anlayabilirsiniz.

Dijital Ajanslar Nasıl Çalışır?

Dijital Ajanslar öncelikli olarak hizmet sunacak olduğu firmanın veya kişinin hedef kitlesini ve iş modelini çok iyi anlamalıdır. Daha sonrasında hedef kitlenin hangi saatler dahilinde, internet ortamında hangi mecralarda vakit geçirdiğini araştırıp, hedef kitlesi olan kişilerin hangi alanlarda ve daha çok etkileşim veya reaksiyon verdiğini bulmalıdır.Bunun sonrasında uygulama yapacağı firma için bir dijital pazarlama stratejisi oluşturur.

Dijital pazarlama stratejilerinin tümü için en doğru planlamayı çıkartarak bu stratejileri uygulamaya başlar. Bu planı uygulama aşamasında firmanın pazarlama bütçesini de en verimli şekilde yönetmeye çalışır. Online mecralar için kullanmış olduğu sosyal medya reklamlarının veya internet reklamlarının dönüşüm oranlarını bu aşamada inceler. Dönüşüm hedefleri genel olarak bakıldığında satışların yükselmesi anlamına gelmektedir, bunun yanı sıra marka bilinirliği, site ziyaretçi artışının yapılması da hedeflerde mümkün hale gelebilir

En Doğru Dijital Ajans Nasıl Seçilir?

İşinizi tam olarak hedef kitle ile buluşturmak için en doğrudijital ajans seçimi aşamasında dikkat edilmesi gerekençok önemli noktalar bulunmaktadır. Dijital pazarlama uzmanı seçerken mutlaka sormanız gereken sorular;


 • Google Partners orijinal sertifikası var mı? Yani Google iş ortağı mı
 • Ücretsiz analiz ve ücretsiz bilgi sunabiliyor mu
 • Daha önceden sizin büyüklüğünüzde olan firmalara hizmet vermişler mi
 • Hangi kurumlar için daha çok referansları var
 • Örnek projeleri neler ve hangi sonuçları elde etmişler
 • Google başarı hikayeleri var mı
 • Gerektiği zaman, Türkiye Google ofisi bünyesinden sektör uzmanlarıyla sizin için bir toplantı ayarlayabiliyorlar mı
 • Size teklif sunmadan önce tam olarak hedefinizi dinleyerek bir konu çizelgesi oluşturuyorlar mı
 • Hedefinize uygun olan yol haritası ve dijital pazarlama stratejisi çıkarıyorlar mı?

Birdijital pazarlama ajansıyla çalışırken belirleyeceğiniz en önemli aşama ulaşmak istediğiniz hedef ve bu hedefler arasında trafik arttırmak, satış arttırmak, görünürlük ve bilinirliliği arttırmakbulunur. Ulaşımını istemiş olduğunuz hedefiniz kapsamında pazarlama bütçenizi verim getirecek bir şekilde kullanarak yola devam etmelisiniz. Yanlış karar ile seçmiş olduğunuz bir dijital ajans, para ve zaman kaybetmenize neden olur ve bütçenizin tamamını olumsuz alanlarda bitirdiğinizde de büyüme fırsatını tamamen kaybetmiş olursunuz. Dijital pazarlama hizmet aşamaları; ön görüşme yapılması, dijital pazarlama yol haritasının gerektiği gibi çıkartılması ve kişiye özel tekliflerin sunulması olarak sayılabilir.

Dijital Ajans Hizmetimiz İle Alışılmışın Dışına Çıkıyoruz

Dijital pazarlamasektöründe çok büyük çekişmeler bulunduğu göz önündedir. Firmalar her zaman daha çok müşteri kabiliyetine sahip olmak malını daha popüler hale getirmek için durmadan çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu evrede sizi dijital pazarlama danışmanları ile alışılmışın dışına çıkarıyoruz. Google, yandex, yahoo gibi arama motorlarında ilk ön sıralara gelerek daha çok müşteri ziyaretçisi kapasitesine sahip olup daha çok satış yaparak kazancınızı yükseltir ve geniş bir müşteri alanına sahip olabilirsiniz. Markalar daima kendilerini en iyi şekilde temsil edecekdijital pazarlama danışmanlarına ihtiyaç duyar. Tam da böyle bir durum söz konusu iken pazarlama danışmanı arayışına girerek sorunsuz kaliteli hizmet isterler. Sizi sektörde zirveye taşıyıp bugüne dek bildiğiniz bütün pasif kalmış sıradanlaşmış reklam hizmeti türlerini unutturacak daha modern ve az maliyet ile gözde marka standartlarına çok kolaylıkla ulaştırıyoruz. Dijital pazarlama danışmanları sektörde teknolojinin ilerlemesi ve her geçen gün ihtiyacın artması ile artık bir ihtiyaç haline gelmiş meslek grubuna girerek ilerliyor. Markanıza uygun web sitesi hazırlayarak eksiksiz alt yapı oluşturarak kazancınıza kazanç katarak her alanda gelişmiş firmalar haline getirir. Size de zirvede ki yerinizi kaliteniz ile ortaya koymak kalıyor. Artan memnuniyet ile hazırladığımız web sitenize yoğunlukta artar.

Son Düzenleme: KorayBey ~ 03 Nisan 2019 03:23 Neden: