Dikkat! tasarruflu ampullerin kırılması durumunda

viking20
18-03-2015, 16:19   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

ÇOK ÖNEMLİ PAYLAŞIN LÜTFEN DİKKAT!!!

Yaygın olarak kullandığımız tasarruflu ampullerin kırılması durumunda ev ve işyerimizde takip edilmesi gereken hareket tar...zı aşağıda belirtilmiştir. Bir tasarruflu ampul kırıldığında şu yönergeleri takip edin; 1. Derhal odayı kırıklara basmadan terk edin. 2. En az 15 dk o bölgeden uzak durun ve ortamı iyice havalandırın. 3. Kırıklara ve cıva partiküllerine çıplak el ile dokunmayın. 4. Kırıkları ve yerlere saçılan cıva partiküllerini temizlemek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Saçılan cıva partikülleri elektrik süpürgesi sayesinde ortama yayılarak solunum yoluyla zehirlenmelere sebebiyet verebilir. 5. Plastik eldiven takın ve yerdeki cam kırıklarını bir faraşın içine süpürün. Cıva partiküllerini ise ıslak bir mendil veya yapışkan bant ile temizleyin. 6. Faraşta topladığınız parçaları kilitli bir poşete veya bir plastik torbanın içine atın ve ağzını iyice kapatın. 7. Plastik torbayı evsel çöplerin içine atmayın. Bunun yerine pil atık kutusuna veya belediyelerce tehlikeli atıkların toplandığı veya imha edildiği yere götürün. 8. Kırık ampulden çıkan tozu solumamaya çalışın.

[Yusuf Karagöz]

Son Düzenleme: viking20 ~ 18 Mart 2015 16:30
viking20 bu faydalı başlığı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
mesut_illegal
19-03-2015, 12:28   |  #2  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

Teşekkürler verdiğiniz bilgi için. Eğer bu kadar ciddi zararlar veriyorsa bu bilgilerin tasarruflu ampul kutularında kesinlikle yazıyor olası gerekir. Ben hiç denk gelmedim tasarruflu ampul kutularında bu bilgiye. Zehirlenmeye kadar yol açan bir ürünün kesinlikle kutusunda bu uyarı bilgilerinin olması gerekiyor.

PortakalRengiii
10-05-2015, 21:59   |  #3  
PortakalRengiii avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
106 mesaj

Öğrenmemiz iyi oldu gerçi daha hiç böyle bir durum yaşamadım ama olsun teşekkür ederim :)