Dil Katliamına Dur Diyelim !!!!!!!

OpteroN
10-10-2009, 23:20   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
237 mesaj

Sevgili arkadaşlarım. abilerim,ablalarım.
Bir öğrenci olarak özellikle son iki yılda gözlemlediğim ciddi bir dil katliamı var. Buna artık durr demeliyiz diye düşünüyorum.
Dil katliamından kastım nedir ?
Özellike son yıllarda MSN ve Facebook gibi paylaşım sitelerinde gençlerin ve ergenlik çağındaki öğrencilerin batıya özenmeye çalışması ve bunu Türk benliğiyle karıştırarak yazı dilimizi yozlaştırmalarıdır.

Basit örnekler:
Aşkım =ajqm/ashqm/ Ashqilataaaaaammm
Güzel Türkçemiz= ghüshell Thürqchemiss
Çok Güzel = choq güssel

Gibi anlamsız saçma sinir bozucu ve bann yememek için burda yazmadığım bir ton hakareti bu dil için kullanabilirim.

Ayrıca bir akım çıktı ? Neymiş EMO lukmuş falan. Nedir bunlar Allahınızı severseniz. Batılılara benzemeye çalışacağız diye palyaçoya döndüler. Bunun gibi burda saymadığım birçok akımdan artık Gençlerimizi kurtaralım diyorum. CHIP onlıne forumda da artık bu dili de kullanmayalım..

"Kelimeleri Değiştirmek Hiçbirşey Kazandırmaz. !!! Sadece sizi özbenliğinizden uzaklara götürür. Sonunda Arada kalmış hiçbir şeye benzemeyen bir dile/görünüşe sahip olursunuz!!"
Sayın forum üyeleri. Gelin hep beraber bu olaya DUR! Diyelim. Eğer Türk evladı isek bunlara uymayalım. Dilimize ve kendi özbenliğimize sahip çıkalım.

"Bunların Hiçbiri Moda Olamaz Modadır diyen Artık Nedir Bilemiyorum !"
Bu durumdan gençlerimizi ve çocuklarımızı nasıl kurtarabiliriz ? Her türlü öneriye açığım.
Konuya olumlu olumsuz eleştriler yapabilirsiniz. Ama olumsuz eleştrilere çok sert cevap veririm. Haberiniz olsun :)

Şimdi beni kimler destekliyor ??

Gelin hep beraber kurtulalım bu saçmalıklardan......

CapanQGLU
10-10-2009, 23:25   |  #2  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

EMO nedir ya. Embesil Millet Ordusu.
Bunların anası, babası kızmıyor mu? Onu anlamadım.
Kaş göz siyah cins cins kıyafetler.
Babam iyiki kızım yokmuş diyor. :P Böyle kardeş olcaksa bırak olmaz olsun

Mustafa Akın
10-10-2009, 23:48   |  #3  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ben sonuna kadar destekliyorum. Yanlız şurada belirtmek istediğim bir şey var, kullandığımız bir sürü kelimenin yabancı kaynaklı olması, dilimizin zayıf olduğunu göstermez. Sadece karşılığının olmadığını gösterir. Bunları kullanmamızda bir sakınca yoktur, bütün yabancı kökenli kelimeleri atacaksak, karşılıklarını bulmamız gerekir, yoksa ifade sorunu yaşarız.

Kapalı Hesap (148770)
11-10-2009, 00:10   |  #4  
Kapalı Hesap
74 mesaj

mustafa akın'a katılıyorum

OpteroN
11-10-2009, 00:41   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: Mustafa Akın  
Ben sonuna kadar destekliyorum. Yanlız şurada belirtmek istediğim bir şey var, kullandığımız bir sürü kelimenin yabancı kaynaklı olması, dilimizin zayıf olduğunu göstermez. Sadece karşılığının olmadığını gösterir. Bunları kullanmamızda bir sakınca yoktur, bütün yabancı kökenli kelimeleri atacaksak, karşılıklarını bulmamız gerekir, yoksa ifade sorunu yaşarız.
Hayır Hayır yanlış anladınız. Kastettiğim varolan kelimelerin kullanımını kısıtlamak değil. Kelimelerin yazılış biçiminin değiştirilmesini kısıtlamaktır..

hamann7725
11-10-2009, 01:01   |  #6  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

opteron kardeşim biz buna öküz türkçesi diyoruz. facebook ta grubu bile var Kahkaha hatta grubun üyesiyim.sinir oluyorum öyle konuşanlara...

Son Düzenleme: hamann7725 ~ 11 Ekim 2009 01:03
Me Not Working Hard
11-10-2009, 02:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
749 mesaj

Keşke Tüm Dünya Aynı Dili Konussaydı Süper Olurdu:D
Dili Kaybetme Falanda Yok Şunkü Tek Dil :D

OSMAN BAĞÇEVAN
11-10-2009, 03:30   |  #8  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

klavye de kısa kelimeler, çoq asqım falan yazamıyorum..eller alışmış uzun yani normal yazmaya..istesemde yazamıyorum kısa :)

CapanQGLU
11-10-2009, 03:51   |  #9  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj
Alıntı: TRJinKazamaTR  
Keşke Tüm Dünya Aynı Dili Konussaydı Süper Olurdu:D
Dili Kaybetme Falanda Yok Şunkü Tek Dil :
Bu konuda belli etme bari.
Ağzı kulaklarına varıyor

teknohat
11-10-2009, 08:44   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Embesil Millet Ordusu Beğendim

En çok sinir olduğum şeyde şu: Ülkesini çok seven, "Ben Atatürkçüyüm" diye ortada dolaşanların Türkçeyi böyle bozuk kullanması. Var benim etrafımda öyle kişiler. Mangalda kül bırakmıyorlar konuşurken ama kıt beyinleriyle Türkçeyi yanlış kullandıkları zaman milletinin giderek yok olabileceğini düşünemiyorlar.

Adanalı.
11-10-2009, 10:32   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

Ben hiç rastlamıyorum bunlara. Sadece sesli harfleri yutanları gördüm. Ben de bazen yutuyorum sesli harfleri.

Semih Özyurt
11-10-2009, 11:13   |  #12  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

evet sonuna kadar destekliyorum benim etrafımda dolu türkçeyi baltalayan arkadaşlarım var hepsine çok kızıyorum

Selçuk İslamoğlu
11-10-2009, 12:06   |  #13  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Merak etmeyin, bir şey olmaz... Her insanın bazı dönemlerinde böyle şeyler yaşaması normal, Türkçe'yi bilip yanlış kullanmak değil olay, bilmeden yanlış kullanmak tehlikeli.

OpteroN
11-10-2009, 12:47   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj

Ben de facebooktaki grubun üyesiyim. Her insan klavyede yazarken kısaltma yapabilir. Ama anlamlı olmak kaydıyla mesela:
Selaminaleyküm değil de Selam / Slm / S.A. Şeklindeki kısaltmalar hoş görülür. Ama bu kelime yapısını değiştirmek demek olmamalıdır.
Ayrıca ben de öyle yazmayı denedim. hiçbir kısaltma avantajı yok yaa :):):)

Mustafa Akın
11-10-2009, 13:16   |  #15  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Sorun Selamünaleyküm'ü "Selamhunalleyqhum" gibi bişi yapmak, S.A. değil. Öyle olsa hiç bi kısaltmayı kullanmazdık

Nicoll
11-10-2009, 13:17   |  #16  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Çok güzel konu açmışsınız, sonuna kadar destekliyorum.

Ancak bunun daha vahim internetle filan alakası olmayan boyutları da var. Örneğin; güzel memleketimizin güneydoğu taraflarındaki köylerine bir gidin bakalım, Terkçe bilen çıkacak mı karşınıza? Bu bölgelerde çok sıkı bir Türk dili ve edebiyatı eğitimi verilmeli. Türkçe özendirilmeli, sevdirilmeli... Dilini seven vatanını, milletini herşeyini sever...

Konuşma dilinde yöresel lehçe farklılıkları olabilir tabii; dilin büyüklüğü, güzelliğidir bu. Ama yazınlarda izin verilmemeli.

OpteroN
11-10-2009, 18:35   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Çok güzel konu açmışsınız, sonuna kadar destekliyorum.

Ancak bunun daha vahim internetle filan alakası olmayan boyutları da var. Örneğin; güzel memleketimizin güneydoğu taraflarındaki köylerine bir gidin bakalım, Terkçe bilen çıkacak mı karşınıza? Bu bölgelerde çok sıkı bir Türk dili ve edebiyatı eğitimi verilmeli. Türkçe özendirilmeli, sevdirilmeli... Dilini seven vatanını, milletini herşeyini sever...

Konuşma dilinde yöresel lehçe farklılıkları olabilir tabii; dilin büyüklüğü, güzelliğidir bu. Ama yazınlarda izin verilmemeli.

Tabii bakın bu ayrı bir konu ! Gerçekten önemi var.. Bununla ilgili de yapılabilecekleri tartışalım...

Son Düzenleme: OpteroN ~ 12 Ekim 2009 15:02
HActeX
12-10-2009, 15:51   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,275 mesaj

Arkadaşım Çok Güzel Bir konu açmşsın seni destekliyorum geçekten buna bir dur diyelim!

HActeX
12-10-2009, 15:52   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,275 mesaj

evet msnde yazışırken böyle şeylerle çok karşılaşıyorum LÜTFEN DİLİMİZİ DOĞRU KULLANALIM!

G00GLE
12-10-2009, 16:16   |  #20  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

ben bu konuda yazarsam kendime hâkim olamayabilirim. o kadar uyuz oluyorum bu tiplere yani. hele o v yerine w, ya yerine yha, k ve g yerine q kullanmaları, sesli harfleri sürekli yutmaları çileden çıkarıyor. bazen facebook yada msn'de bana bu formatta mesajlar gelir inanın anlamaya bile çalışmadan doğrudan siliyorum.

OpteroN
12-10-2009, 23:40   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
237 mesaj
Alıntı: g00gle  
ben bu konuda yazarsam kendime hâkim olamayabilirim. o kadar uyuz oluyorum bu tiplere yani. hele o v yerine w, ya yerine yha, k ve g yerine q kullanmaları, sesli harfleri sürekli yutmaları çileden çıkarıyor. bazen facebook yada msn'de bana bu formatta mesajlar gelir inanın anlamaya bile çalışmadan doğrudan siliyorum.

Her birine küfretmeye kalksam küfür dağarcığıma en az 1000 Yeni küfür gerekir :):):)