Dinamik Diziler

AdemYesilyurt
12-10-2006, 20:13   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Arkadaşlar siz bu dinamik dizileri neden kullanıyorsunuz.Sizlere ne gibi kolaylıklar getiriyor.Ben biraz inceledim ama anlayamadığımdanmıdır nedir pek mantıklı bulmadım.Ama bir mantığının olduğundan eminim.Siz ne dersiniz.

Saygılar..

3DART
13-10-2006, 10:50   |  #2  
Yeni Üye
36 mesaj

Dinamik diziler programın çalışma zamanında boyutunun istenildiği gibi değiştirilebildiği dizilerdir.Yani bu demek oluyor ki programda o dizi icra edilmediğinde boyutunu "0" olarak tutabiliriz,ya da en küçük değerde...Böylece RAM belleği daha az işgal etmiş oluruz.Özellikle büyük programlarda bu durum programın daha hızlı çalışmasını sağlar.
Dinamik dizilerin başka avantajları da var.
Dinamik dizileri büyük programlarda normal dizilere tercih etmemiz için yukarıdaki özellik yeterlidir.

Bu arada kullanımı da çok basit olduğu için bir örnekle açıklayacağım:

var
Dizi1:array of string;
//1 boyutlu bir dizi...
Dizi2:array of array of array of string;
//3 boyutlu bir dizi...
begin
SetLength(Dizi1,1);
SetLength(Dizi2,1,2,3);
end;

3DART
23-02-2007, 10:41   |  #3  
Yeni Üye
36 mesaj

Dinamik dizileri sanki dinamik dizi uzmanıymışım gibi açıklamaya çalıştım ama değilmişim meğer...

Sizlere dinamik dizi ile ilgili bir sorum olacak...

Programımda çok sayıda dizi kullanıyorum...Ve bu diziler bazı durumlarda çok büyük olabiliyor...Ve böyle bir durumda anlaşılması çok zor hatalara neden oluyor...(çünkü hatanın bundan kaynaklandığını çok sonra anlayabildim)

Ben istiyorum ki bir dizi, dizi sayısını aştığında otomatik olarak değerini daha büyük bir değere setlesin...Ve hata vermesin...

Ya da şöyle anlatayım: bir dizinin, dizi için tanımlanan max değerini aştığını nasıl anlarız..?

Teşekkürler...

seandillon
24-02-2007, 15:31   |  #4  
Üye
56 mesaj

dostum zaten dizinin değerlerini ve girileceği değerleri atayan sensin. bunun set edilmesinin bir yolu var ama notlarımı karıştırmam lazım ve onlarda maalesef yanımda yok. bu konuda delphiturkiye sitesinde bir arama yaparsan aradığını bulacağına inanıyorum. kolay gelsin

3DART
24-02-2007, 16:03   |  #5  
Yeni Üye
36 mesaj

Teşekkürler...

Evet dizi boyutunu biz atıyoruz ama düşünüyoum da bu dinamik dizileri bu şekilde kullandığımızda normal dizilere göre hiç bir avantajı olmuyor...Yani normal dizileri de istediğimiz boyutta kullanabiliriz...

Neyse bunu araştıracam...