Direct3D sorunu

pC MaNiA
24-11-2008, 20:07   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba,

Direct3D ile ilgili bir sorunum var ve bir oyunumu açamıyorum.

başlat>çalıştır>dxdiag>ekran" yaptığımda "" Direct3D işlevi kullanılamıyor.  Sürücünün, donanım üreticisinin son sürümü olduğunu doğrulamalısınız. ""

diyor. bunu nasıl doğrulamalıyım? veya en yeni bi sürümünümü yüklemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

İtacHi_
24-11-2008, 20:53   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Kartın ati mi nvidia mı?Bunlar önemli.Ekran kartının markası ne ise sitesine girip modelini seç ve en yeni driveri güncelle derim.Bunun dışında yine sitede en son DX de vardır onuda download et(ekran kartın DX9 destekliyorsa ona göre DX indir)

bulferan
25-11-2008, 00:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
244 mesaj

Arkadaşım bir de şunu deneyebilirsin. Sistem araçlarından sistem geri yüklemeyi açıp bilgisayarınızı problemin ortaya çıkmadığı 3 - 4 gün öncesine geri yükleyin.Oyunu yeniden yükleyip açmayı deneyin.
Yine olmadı hangi directX versiyonunu kullanıyorsanız güncelleyin.
Daha da olmadı herhangi bir registry defrag programıyla tarama yapıp zarar görmüş olması muhtemel , sistem dosyalarını onarın. Yeniden deneyin.
Daha da olmadı vazgeçin yedeklerinizi güvenceye alıp çekin bir format kurun sistemi komple yeniden kurun ve kurtulun ızdıraptan. Daha da olmadı ekran kartını yenileyin. Paranız yoksa da canınız sağolsun malum oyunu silin bilgisayardan olsun gitsin ve tüm önerilerimi unutun. Sonuçta size başka oyun mu yok binlerce oyun arasında birini de oynamayıverin canım. Sizden önemli mi sanki !Beğendim (not:hocam kusura bakmayın.Hayatımda ilk defa bir pc forumunda espirili bir yanıt yazdım. Ama işin ilginci espiri olsun diye başlamadım cevaba. Doğaçlama oldu. Klavye bana hükmetti sanki ! Kahkaha

Son Düzenleme: bulferan ~ 25 Kasım 2008 07:05
pC MaNiA
25-11-2008, 21:29   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

cevaplar için teşekkürler nerdeyse hepsini denedim gene olmadı :S ne olduysa formatladıktan sonra oldu zaten.sistemi geri yükledim.ekran kartının driver cd'sini taktıktan sonra önce ekran kartı driver'ını sonrada DirectX'i yüklicektim. ilkini yükledim ama PC'de DirectX olmamasına rağmen bilgisayarda kurulu deyip atıyor. ama değil :S ben bu oyunu 2 senedir oynuyorum defalarca format attım ilk defa bu sorunla karşılaşıyorum..

Son Düzenleme: pC MaNiA ~ 25 Kasım 2008 21:31