Disk Bölme ve İki İşletim Sistemi

emremektup
07-02-2007, 01:03   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
165 mesaj

sabit diskim 80 Gb'lık.
sabit diski bölüp 10-15 Gb'lık kısmına Linux (pardus veya suse), diğer bölümüne de windows xp kurmayı düşünüyorum.
1. disk nasıl bölünür?
2. İki farklı işletim sistemini nasıl kurarım?
3. Bilgisayar çok yavaşlar mı?(Bilgisayarımın özellikleri: amd athlon 64 3000-2.2 Gh, 512 Mb, sabit disk: 80 Gb)

cell-o
07-02-2007, 09:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
843 mesaj

şimdi diskinizi kaça böleceksiniz.böldüğünüz partition kaçar olacak.birde birden fazla işletim sistemi sistemi yavaşlatmaz.sadece pc'nizin konfigürasyonları yetecek güçte olsun yeter.birde windows xp ve suse kuracaksanız c sürücüsüne windows xp kurun d sürücüsüne suse veya pardus kurunuz.birde linuzta kullanılan dosya sistemi farklıdır.onun için windows altından linux bölümlerini göremezsiniz.bunun için ext2 adlı programla görebilirsiniz.GRUB,LILO kullanılır linux sistemlerde dosya sistemi olarak,bu arada disk nasıl bölünür işine gelecek olursak windows xp cd 'yle yapabilirsiniz.çeşitli yönergeleri geçtikten sonra zaten orada bölünlenmemiş alan veya varsa alan onu yazar.orada  d basarak bölümleri siliniz.(bu arada önemli yedeklerinizi alınız.)sonra c basarak çeşitli bölüm bigileri giriniz.örn:c sürücünüzü 20 GB istiyorsunuz.bunun için değer olarak MB cinsinden giriniz.20000MB olacaksonra tekrar bölünlenmemeiş üzerine gelin.sonra tekrar c tuşuna basınız.sonra bunada değer giriniz.böylece istediğiniz kadar bölüm oluşturabilirsiniz.
burada resimli olarak görebilirsiniz.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 07 Şubat 2007 09:44
ahmetmanav
07-02-2007, 09:55   |  #3  
ahmetmanav avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
103 mesaj

Abi bu cell-o dehşet ya. şaka bir tarafa benim de merak ettiğim bir konu ve bi o kadar öğrenmek istiyorum... cell-o ya  tşk.....